
Predoiu: Pensiile de serviciu ale magistraţilor - problemă care trebuie rezolvată cu precizie tehnică
18 Februarie 2020
AGERPRESEl a adăugat că nu poate fi afectat statutul magistraţilor prin acest proiect de act normativ.
Ministrul propus pentru Justiţie, Cătălin Predoiu, a declarat, marţi, la audierile din comisiile parlamentare de specialitate, că pensiile de serviciu ale magistraţilor reprezintă o problemă care trebuie rezolvată "cu precizie tehnică", menţionând că proiectul adoptat de Parlament nu a fost corect.
"Am trimis un punct de vedere la Parlament de la Ministerul Justiţiei în acord cu premierul, să ştiţi acest lucru, care mi-a acordat libertatea necesară unei poziţii oarecum diferită faţă de cea a altor colegi, în acord cu conducerea de grup, care a înţeles că pot, ca parlamentar şi ca ministru, să am o poziţie diferită de cea a grupului - se mai întâmplă astfel de situaţii asupra subiectelor delicate - şi în acel punct de vedere am arătat de ce instrumentul legislativ promovat aici în Parlament nu a fost corect, nici din punct de vedere al soluţiei de fond, nici din punct de vedere al soluţiei de tehnică legislativă", a afirmat Predoiu, întrebat la audieri în legătură cu pensiile de serviciu ale magistraţilor.
"Am trimis un punct de vedere la Parlament de la Ministerul Justiţiei în acord cu premierul, să ştiţi acest lucru, care mi-a acordat libertatea necesară unei poziţii oarecum diferită faţă de cea a altor colegi, în acord cu conducerea de grup, care a înţeles că pot, ca parlamentar şi ca ministru, să am o poziţie diferită de cea a grupului - se mai întâmplă astfel de situaţii asupra subiectelor delicate - şi în acel punct de vedere am arătat de ce instrumentul legislativ promovat aici în Parlament nu a fost corect, nici din punct de vedere al soluţiei de fond, nici din punct de vedere al soluţiei de tehnică legislativă", a afirmat Predoiu, întrebat la audieri în legătură cu pensiile de serviciu ale magistraţilor.
El a adăugat că nu poate fi afectat statutul magistraţilor prin acest proiect de act normativ.
"Nu trebuie să avem situaţii în care pensiile să depăşească salariile în plată ale unor magistraţi, trebuie să scoatem din lege posibilitatea de a se cumula pe ultimele luni venituri cumulate - de exemplu din premii, din drepturi câştigate prin hotărâri judecătoreşti şi toate acele excese cu care magistraţii au spus că sunt de acord. Să colaborăm cu Parlamentul, cu Guvernul să eliminăm aceste situaţii, pentru că nu poţi să stai cu pensii care sunt de două ori cât salariul, nici nu poţi să aduci atingere statutului magistraţilor. Pentru că nu e aici doar o chestiune financiară, este o chestiune care ţine şi de statutul lor", a explicat Predoiu.
Potrivit acestuia, "în toate documentele internaţionale, pensia de serviciu este legată de statutul de independenţă al magistraţilor şi de interdicţiile pe care magistraţii le au pe durata carierei".
"De asemenea, se precizează că aceste pensii trebuie să fie de un nivel cât mai apropiat de nivelul salarial de dinainte să se pensioneze. Trebuie calculat cu precizie cât înseamnă eliminarea pensiilor magistraţilor şi grefierilor la economie şi cât înseamnă restul. Toate aceste lucruri trebuie să le avem în vedere noi ca parlamentari în momentul în care se va pune problema unei noi discuţii", a mai spus Predoiu.
Cătălin Predoiu a primit, marţi, aviz negativ pentru funcţia de ministru al Justiţiei din partea comisiilor de specialitate din Parlament.
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
Articol 3033 / 4770 | Următorul articol |
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |

BREAKING NEWS
ESENTIAL
Clifford Chance a asistat UniCredit Bank și Garanti BBVA la semnarea acordului de până la 60 mil. € cu DRI, pentru finanțarea parcului fotovoltaic de 126 MW de la Văcărești | Echipa multijurisdicțională de avocați a fost coordonată de la București, cu Nadia Badea (Partener) și Andreea Șișman (Partener) în prim plan
Filip & Company a asistat ING Bank și Raiffeisen Bank în acordarea unei finanțări de 70 milioane euro către grupul La Fântâna. Echipa a fost coordonată de Alexandra Manciulea (partener) și Rebecca Marina (counsel) | Tranzacția a fost complexă, multijurisdicțională și finalizată într-un termen scurt
Clifford Chance Badea a asistat UniCredit la finalizarea fuziunii cu Alpha Bank, care creează al treilea grup bancar după active pe piața locală | Daniel Badea (Managing Partner): „Expertiza vastă pe care o are Clifford Chance la nivel global, dublată de experiența echipei locale, stau la baza unui palmares reprezentativ de tranzacții cu impact în industria financiar-bancară din România”
Ce case de avocatură se bat pentru titlul de Law Firm of the Year în România la gala Benchmark Litigation Europe Awards 2025 | Sorina Olaru, Octavian Popescu, Dan Cristea și Cosmin Vasile, printre avocații aflați pe lista scurtă pentru titlul de titlul de Litigator of the Year. Emil Bivolaru (partener NNDKP), nominalizat și la categoria Central & Eastern Europe Litigator of the Year
Finanțele caută avocați pentru litigii arbitrale investiționale internaționale judecate potrivit regulilor de arbitraj UNCITRAL și ICSID | Acorduri-cadru de reprezentare juridică a României semnate, pentru 4 ani, cu cel mult 4 firme pentru fiecare lot
LegiTeam: Lawyer - Dispute Resolution and Employment | GNP Guia Naghi and Partners
ITR EMEA Tax Awards 2025 | Băncilă Diaconu și Asociații, Popescu & Asociații, CMS și Schoenherr concurează pentru titlul ”Firma anului în România în domeniul taxelor”. Popescu & Asociații are două nominalizări în jurisdicția locală și este, alături de NNDKP, pe lista scurtă pentru distincția ”Firma anului în dispute fiscale”. TZA, printre finaliste în competitia pentru ”Transfer Pricing Firm of the Year”
CMS | Join Our Team: Tax Consultant - Tax Department
Bondoc & Asociații acordă asistență pentru 5 proiecte eoliene și solare în cadrul celei de-a doua licitații CfD din România | Echipa a fost coordonată de Cosmin Stăvaru (Partener), susținut de Raluca Catargiu (Senior Associate)
Bulboacă & Asociatii caută un Avocat Colaborator pentru Echipa de Tranzacții de Elită (Corporate ̸ M&A)
CMS asistă Rezolv Energy în obținerea finanțării suplimentare de 331 milioane euro pentru parcul eolian VIFOR din România. Echipa, coordonată de Ana Radnev (Head of Banking and Finance) și Varinia Radu (Head of Energy and Projects) | Prin adoptarea în premieră a schemei de sprijin Contracte pentru Diferență, proiectul stabilește un precedent pentru viitoarele dezvoltări în domeniul energiei verzi din România
Bulboacă & Asociatii caută avocați apecializați în Drept Bancar & Finanțări | Practica Noastră de Referinţă
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...