CMS România își mărește echipa în România prin cooptarea strategică a unui senior counsel și lansează practica de Apărare | Horea Popescu (Managing Partner): „Cristian Băcanu se remarcă printr-o combinație unică de experiență juridică, leadership în sectorul public și viziune internațională, ceea ce îl recomandă ca un membru valoros al echipei noastre”
22 Aprilie 2025 BizLawyer
În calitate de fost secretar de stat în Ministerul Justiției și practician al dreptului, Cristian Băcanu a conturat politici naționale și la nivelul Uniunii Europene.
| |
CMS anunță numirea lui Cristian Băcanu în funcția de senior counsel în cadrul echipei de Litigii și Arbitraj, o cooptare strategică ce consolidează prezența CMS pe piața din România.
CMS anunță, de asemenea, lansarea practicii de Apărare, ca parte a planului strategic al firmei de a răspunde cererii crescute de servicii juridice în acest sector.
Cristian și-a început cariera la CMS în București, în cadrul departamentului de Litigii. Ulterior, și-a dezvoltat practica juridică, concentrându-se pe litigii civile, administrative, comerciale și de insolvență, înainte de a face tranziția către serviciul public, unde s-a concentrat pe reforma justiției, dezvoltarea infrastructurii digitale și cooperarea internațională.
CMS anunță, de asemenea, lansarea practicii de Apărare, ca parte a planului strategic al firmei de a răspunde cererii crescute de servicii juridice în acest sector.
Cristian și-a început cariera la CMS în București, în cadrul departamentului de Litigii. Ulterior, și-a dezvoltat practica juridică, concentrându-se pe litigii civile, administrative, comerciale și de insolvență, înainte de a face tranziția către serviciul public, unde s-a concentrat pe reforma justiției, dezvoltarea infrastructurii digitale și cooperarea internațională.
Fost membru al Parlamentului României și lider în politici publice, Cristian a avut un rol esențial în procesul legislativ, contribuind la adoptarea unor legi-cheie, precum cele împotriva traficului de persoane și inițiativele pentru consolidarea statului de drept.
În calitate de fost secretar de stat în Ministerul Justiției și practician al dreptului, a conturat politici naționale și la nivelul Uniunii Europene. Cristian are o pregătire academică solidă, ce include, printre altele, un Executive Master obținut la prestigioasa Universitate Hertie din Berlin și o bursă oferită de Fundația Konrad Adenauer.
Horea Popescu, Managing Partner, CMS România: „Cristian se remarcă printr-o combinație unică de experiență juridică, leadership în sectorul public și viziune internațională, ceea ce îl recomandă ca un membru valoros al echipei noastre. Dedicarea sa demonstrată pentru politici publice eficiente și inovație contribuie la consolidarea practicii noastre de Litigii și Arbitraj și sporește capacitatea noastră de a asista clienții locali și internaționali din industria de apărare. Suntem încântați să îl avem în echipă și apreciem perspectiva și energia pe care le aduce.”
Citește și
Cristian Bacanu, Senior Counsel, CMS România: „Mă bucur să mă alătur echipei CMS și sunt încântat de oportunitatea de a aduce o nouă perspectivă, valorificând experiența mea in dezvoltarea politicilor publice pentru a sprijini proiectele noastre în industria apărării, precum și pentru a consolida practica de Litigii & Arbitraj a CMS.”
CMS activează în România din 1999 și este una dintre cele mai mari firme de avocatură internaționale din țară. Firma oferă consultanță și asistență în tranzacții într-o gamă diversificată de domenii de practică, cu un accent deosebit pe tranzacțiile internaționale, soluționarea disputelor de mare amploare și consultanța privind aspecte reglementare complexe.
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
| Articol 299 / 2264 | Următorul articol |
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |
BREAKING NEWS
ESENTIAL
Mușat & Asociații, desemnată Romania Law Firm of the Year la LMG Life Sciences Awards EMEA 2026
Un portofoliu de peste trei miliarde de euro și patru proiecte strategice conturează una dintre cele mai relevante expresii ale complexității din energia românească | De vorbă cu Oana Ijdelea, coordonatoarea Ijdelea & Asociații despre punctele de fricțiune în dezvoltarea proiectelor energetice, arhitectura juridică transformată într-un veritabil factor de competitivitate și echipa în care mai multe specializări juridice funcționează integrat
Andronic and Partners asistă Grupul Rheinmetall în cea mai mare achiziție publică din sectorul securității naționale
Ana Popa, de la primii ani ca avocat stagiar, la rolul de Counsel în practica de Litigii a RTPR: o poveste despre statornicie profesională, implicare directă în mandate dificile și convingerea că excelența în avocatură se construiește prin consecvență, talent și responsabilitate | „Diferența dintre un avocat bun și unul excepțional o face talentul și vocația pentru această profesie. Ceea ce îi permite să rămână în linia întâi este reputația construită în timp, care este strâns legată de încrederea pe care o inspiră clienților”
Arhitectura juridică a unei mega-finanțări, asistate de Filip & Company și NNDKP: Cum a structurat One United Properties creditul de până la 140 mil. € acordat de UniCredit Bank
Filip & Company a asistat Christian Tour în cadrul ofertei publice inițiale și al listării la Bursa de Valori București | Echipa a fost coordonată de Olga Niță (partener)
RTPR asistă EMSA Capital în tranzacția de exit din Aplast
Urmează o perioadă de tranziție critică pentru piața achizițiilor publice din România, marcată de presiuni simultane din direcții multiple. Creșterea cheltuielilor de apărare va genera un volum semnificativ de proceduri complexe, cu specificități juridice pe care puțini practicieni le stăpânesc în detaliu | De vorbă cu Manuela Guia, coordonatoarea GNP Guia Naghi & Partners, despre noile zone de sofisticare juridică și câteva măsuri prin care ar putea crește transparența și viteza procedurilor fără a afecta calitatea evaluării
Florian Nițu (PNSA), singurul avocat din România aflat în cursa pentru titlul „CEE Partner of the Year” la ”Legal 500 Central and Eastern Europe Awards 2026” - nu doar într-un an mai bun, ci după două decenii de consecvență în excelență: „Avocatul a devenit, în fapt, un ‘integrator’ în proiectele complexe, responsabil de alinierea componentelor juridice, comerciale și operaționale ale unei tranzacții. Clientul este azi un partener strategic, sofisticat și continuu implicat în gestionarea serviciului avocațial”
Schoenherr și Legal Ground, în linia întâi a unei tranzacții cu mai multe clase de active prin care Piraeus își restrânge expunerea reziduală din România | Un portofoliu cu credite, leasinguri, participații de risc, garanții și active imobiliare a pus avocații în fața unui mandat aflat la intersecția dintre M&A, banking & finance și real estate
Mandatele sofisticate, în care soluțiile juridice trebuie dublate de înțelegerea mecanismelor economice, confirmă forța practicii de Insolvență & Restructurare a ZRVP, evidențiată în Tier 1 de Legal 500 | Alexandru Iorgulescu (Partener): ”Pot spune că specific practicii noastre sunt mandatele complexe ce reclamă soluții inovatoare, unde lucrăm adesea pe drumuri ‘neumblate’ și în care problemele de dreptul insolvenței se întrepătrund cu cele civile, societare, administrativ-fiscale”
Mitel & Asociații a asistat vanzatorii în tranzacția prin care Grupul Monza Ares, susținut de Highlander Partners, a preluat centrul privat de neurochirurgie Brain Institute | Mădălina Mitel, coordonatoarea echipei de proiect: ”Pentru noi, un mandat de M&A reușit este acela în care soluția juridică susține logica economică a tranzacției și permite părților să meargă mai departe cu un proiect viabil”
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...









RSS





