BERD vinde participaţia de 15% deţinută în subsidiara Erste din Ungaria
16 Noiembrie 2023 Agerpres
Vineri, creditorul austriac informase că va răscumpăra 15% în subsidiara sa din Ungaria, în prezent deţinută de Corvinus International Investments, entitate deţinută de statul ungar.
Directorul general al Băncii Europene pentru Reconstrucţie şi Dezvoltare pentru instituţiile financiare, Francis Malige, a anunţat miercuri că BERD a revândut participaţia sa de 15% în subsidiara Erste din Ungaria grupului bancar austriac, după ce Guvernul de la Budapesta a ieşit recent din acţionariatul băncii, transmite Reuters.
Vineri, creditorul austriac informase că va răscumpăra 15% în subsidiara sa din Ungaria, în prezent deţinută de Corvinus International Investments, entitate deţinută de statul ungar.
Acordul evaluează tranzacţia la 87,55 miliarde de forinţi (252,24 milioane de dolari), comparativ cu preţul de vânzare de 38,9 miliarde de forinţi din 2016.
Malige a explicat că investiţia a fost menită să ajute la recapitalizarea băncii ungare, în timp ce este sprijinită o relaţie pozitivă cu autorităţile.
"Recenta ieşire a Guvernului de la Budapesta din acţionariatul Erste Bank Hungary (EBH) înseamnă că nu mai există subsidiare ale grupurilor bancare occidentale în care statul să deţină acţiuni, ceea ce este o veste bună pentru stabilitatea sectorului bancar", a declarat Malige pentru Reuters.
Acesta a adăugat: "Misiunea noastră de acţionar al EBH s-a încheiat. Am primit vinerea trecută un apel de la Erste şi acum mergem mai departe cu vânzarea participaţiei noastre în grupul bancar, pe baza condiţiilor convenite în timpul investiţiei noastre din 2016".
Tranzacţia face parte dintr-un acord mai amplu între Guvernul de la Budapesta şi băncile locale, în speranţa că reducerea taxei pe bănci va duce la o creştere a creditării către companii.
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
| Articol 5441 / 20845 | Următorul articol |
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |
BREAKING NEWS
ESENTIAL
2025, anul proiectelor „extrem de complexe” pentru Bohâlțeanu & Asociații, cu finanțări suverane și LMA de circa 2 miliarde euro, M&A de peste 1 miliard euro și restructurări complexe în Employment | De vorbă cu Ionuț Bohâlțeanu (Managing Partner) despre parcursul anului trecut și obiectivele din 2026
Câți avocați au firmele de top în evidențele Baroului București la începutul anului 2026 | Liderii nu se schimbă, dar își ajustează echipele. Top 20 rămâne stabil ca nume, dar se schimbă ca dinamică. Ce firme au înregistrat creșteri semnificative de ”headcount”, câte și-au micșorat efectivele și ce înseamnă asta
Client Choice by Lexology: Ioana Racoți (ZRVP), Adina Chilim Dumitriu (NNDKP), Octavian Adam (GNP), printre cei șapte profesioniști care se diferențiază prin calitatea relației cu clientul și capacitatea de a adăuga valoare reală afacerii acestuia | Cine sunt avocații români pentru care nominalizările au venit exclusiv de la corporate counsels, într-o procedură ce nu poate fi influențată și care sunt ariile de practică în care excelează
Mușat & Asociații intră și în arbitrajul ICSID inițiat de Starcom Holding, acționarul principal al grupului Eurohold Bulgaria și va lupta, de partea statului român, cu Pinsent Masons (Londra), DGKV (Sofia) și CMS (București)
Peligrad Law a obținut anularea unor obligații fiscale de peste 6 mil. € pentru un șantier naval din România, o decizie de referință pentru practica fiscală
CMS asistă CCE cu privire la vânzarea proiectului fotovoltaic Horia 2 către Renalfa Solarpro Group. Echipa multidisciplinară a fost coordonată de Rodica Manea (Corporate M&A), cu sprijinul Variniei Radu (Head of Energy)
Țuca Zbârcea & Asociații a asistat Banca Transilvania în finanțarea celei mai mari instalații de stocare a energiei în baterii din România, dezvoltată de Nova Power & Gas
Kinstellar a stat alături de BIG Mega Renewable Energy în cadrul unei finanțări de peste 100 milioane EUR pentru Parcul Eolian Văcăreni. Echipa, condusă de Magdalena Răducanu (Partener) și Răzvan Constantinescu (Managing Associate)
Muşat & Asociaţii a obținut un succes de referință în materia taxelor impuse de Oficiul Național al Jocurilor de Noroc. Angela Porumb (Partner) a coordonat dosarul, implicate fiind departamentele de Litigii, Fiscal și Gaming & Gambling ale firmei
Filip & Company a asistat Global Vision Investment Fund în obținerea unei finanțări de 12,7 milioane de euro. Camelia Ianțuc (senior associate) în prim plan
Încă un spin-off în piața avocaturii | Partenerul Cristian Popescu și echipa sa de zece avocați au părăsit Dentons pentru a lansa o nouă fimă: “A fost o plecare voluntară, iar seniorii cu care lucram au devenit parteneri în noua entitate”. Popescu Roman Radu Florea își va crește echipa și activitatea în mai multe arii de practică până la sfârșitul anului
Victorie Mușat & Asociații pentru o companie membră a Grupului TIU: fapte de concurență neloială săvârșite ocult, sancționate de instanță | Hotărârea setează un reper jurisprudențial în materia concurenței neloiale
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...









RSS





