ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

Cadourile în natură nu se impozitează; nici tichetele cadou până la 150 de lei (analiză)

06 Decembrie 2021   |   Agerpres

Autorii menţionează că nimic nu-i poate împiedica pe angajatori să le ofere salariaţilor şi o sumă de bani, pentru că şi în acest caz se va aplica aceeaşi facilitate fiscală. Dar, pentru că "forma" se pare că este în continuare destul de importantă (deşi se tot discută de "substanţa" care ar trebui să prevaleze), angajatorii trebuie să fie atenţi şi să prevadă acest gest de recunoştinţă fie în contractul colectiv de muncă, fie în regulamentul intern. Prevederea lui în contractul individual de muncă este mai rar întâlnită.

 
 
Cadourile în natură, cum ar fi coşurile de Crăciun cu bunătăţi, nu sunt prevăzute în mod expres în Codul Fiscal la vreo categorie de venit, ca fiind impozabile sau neimpozabile, astfel că acestea nu se impozitează, la fel ca tichetele cadou de până la 150 de lei, se arată într-o analiză realizată de EY România.
 
"Prin tradiţie, decembrie este luna bilanţurilor, a pregătirilor de sărbători sau a planurilor pentru un nou an. Dar decembrie este şi luna recunoştinţei. Şi, chiar dacă indicatorii economici, în unele cazuri, ar putea să nu arate aşa cum au fost estimaţi, companiile vor în continuare să îşi manifeste recunoştinţa faţă de parteneri şi clienţi, pentru încredere şi colaborare, faţă de angajaţi, cărora vor să le mulţumească pentru un an greu şi, nu în cele din urmă, să-i bucure pe copiii care au nevoie de ajutor. Dar care sunt acele cadouri ce pot fi oferite de către companii, care pot beneficia de facilităţi fiscale sau deduceri: tichete cadou, cadouri sau sume de bani? La ce aspecte fiscale trebuie să fie atente companiile? Oferirea de tichete cadou sau cadouri în natură, cu ocazia Crăciunului, este o formă foarte des folosită de către companii cu scopul de a le mulţumi angajaţilor pentru anul care se apropie de sfârşit şi, de asemenea, pentru a-i bucura pe copiii acestora cu un dar în plus în sacul Moşului. Sigur, companiile pot oferi tichete cu valori mai mari, în funcţie de cât de generoşi îşi doresc sau îşi permit să fie, totuşi doar valoarea de până în 150 lei de beneficiar este scutită de la plata impozitului pe venit şi a contribuţiilor sociale", se spune în punctul de vedere semnat de Simona Tudor, Stela Andrei, Răzvan Ungureanu şi Florina Parîng.
 
Autorii menţionează că nimic nu-i poate împiedica pe angajatori să le ofere salariaţilor şi o sumă de bani, pentru că şi în acest caz se va aplica aceeaşi facilitate fiscală. Dar, pentru că "forma" se pare că este în continuare destul de importantă (deşi se tot discută de "substanţa" care ar trebui să prevaleze), angajatorii trebuie să fie atenţi şi să prevadă acest gest de recunoştinţă fie în contractul colectiv de muncă, fie în regulamentul intern. Prevederea lui în contractul individual de muncă este mai rar întâlnită.
 
"Inutil de precizat că pentru ce depăşeşte limita de 150 de lei pentru fiecare angajat şi copil al acestuia, societăţile vor datora contribuţii sociale şi impozit pe venit. Din punctul de vedere al impozitului pe profit, cadourile oferite angajaţilor şi copiilor acestora, indiferent de forma în care sunt acordate, sunt considerate cheltuieli sociale, care sunt deductibile în limita a 5% din costurile cu salariile. De asemenea, compania va trebui să aibă în vedere şi costul cu TVA pe care îl va suporta pentru cadourile acordate angajaţilor sau copiilor acestora, care nu prezintă nicio legătură cu desfăşurarea activităţii economice în condiţii optime. Ce se întâmplă din punct de vedere fiscal cu cadourile oferite de Crăciun altor persoane decât salariaţii proprii şi copiii acestora? În ceea ce priveşte acţiunile de protocol, pentru tichetele cadou acordate, societăţile vor datora doar impozit pe venit, acestea fiind încadrate la venituri din alte surse. E de avut în vedere forma şi aici - în privinţa evidenţei nominale a beneficiarilor care trebuie să cuprindă o serie de informaţii personale pentru care GDPR-ul este extrem de important. Pe de altă parte, în cazul cadourilor în natură - cum ar fi coşurile de Crăciun cu bunătăţi - având în vedere că nu sunt prevăzute în mod expres în Codul fiscal la vreo categorie de venit, ca fiind impozabile sau neimpozabile, logica şi practica ne pot spune că acestea nu se impozitează", menţionează sursa citată.
 
Autorii precizează că nu este exclus ca surprizele să apară, în cazul unui control fiscal, iar aceste cadouri să fie reconsiderate, în categoria de venituri impozabile ca fiind venituri din alte surse.
 
"Totuşi, sperăm că ANAF să fie diligentă şi să-şi facă cunoscută interpretarea, în cazul în care este una nefavorabilă contribuabililor, solicitând de asemenea legiuitorului clarificări legislative viitoare. În acest fel, avem convingerea că autorităţile fiscale vor reuşi să dea dovadă de interes în dezvoltarea unei relaţii bazată pe încredere şi credibilitate cu contribuabilii. În ceea ce priveşte impozitul pe profit, în cazul cadourilor oferite partenerilor de afaceri, sub forma tichetelor cadou sau a cadourilor în natură, acestea sunt considerate cheltuieli de protocol, care sunt deductibile în limita a 2% din profitul contabil al companiei. Dacă TVA a fost dedusă la achiziţia cadourilor acordate în cadrul acţiunilor de protocol, atunci compania va suporta un cost cu TVA pentru suma care depăşeşte pragul de 100 lei/cadou. În ceea ce priveşte donaţiile ce se pot face mai ales în astfel de zile către copiii în nevoie, în mare, ele sunt nedeductibile. Astfel, din punctul de vedere al impozitului pe profit, aceste cheltuieli sunt nedeductibile, dar, în măsura în care se acordă sub formă de sponsorizări (către un ONG, de pildă, sau unei unităţi de cult, dar este important ca acestea să fie înscrise într-un Registru special), pot fi scăzute în limita a 20% din impozitul pe profit datorat, dar nu mai mult de 0,75% din cifra de afaceri a companiei. Aceeaşi facilitate fiscală este aplicabilă şi în cazul micro-întreprinderilor, care sunt plătitoare de impozit pe venit, în limita a 20% din acesta", se spune în analiză.
 
Din perspectiva TVA, dacă donaţiile se fac în bunuri, TVA aferentă va fi nedeductibilă (cost la nivelul companiei), dar dacă bunurile sunt acordate sub forma unei sponsorizări, costul cu TVA va fi înregistrat pentru ceea ce depăşeşte, la nivelul unui an, pragul de trei la mie din cifra de afaceri. Din perspectiva impozitului pe venit şi a contribuţiilor sociale, donaţiile şi sponsorizările primite, conform legii, de către persoanele fizice, nu reprezintă venituri impozabile.
 
Subiectul tichetelor cadou, care sunt oferite în alte scopuri şi care ar putea fi subiect de reclasificare, rămâne în continuare controversat. Şansa primirii din partea autorităţilor fiscale a unui cadou plăcut, cu ocazia sărbătorilor, este relativ redusă pentru companiile vizate de o astfel de inspecţie. Dar luna decembrie este luna surprizelor şi rămâne să vedem ce ne mai rezervă. În concluzie, rămânând atenţi la partea fiscală, recomandăm tuturor să se bucure de spiritul sărbătorilor, să fie generoşi atât la suflet cât şi prin oferirea de cadouri celor din jur pe care ii apreciază şi/sau pe care vor să-i ajute", se mai arată în analiza menţionată. 
 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate*







* campuri obligatorii


Articol 14319 / 21811
 

Ascunde Reclama
BREAKING NEWS
ESENTIAL
Mușat & Asociații obține o decizie de referință pentru salariații Hidroconstrucția, societate în reorganizare judiciară, cu impact estimat de 1,2 mil. € | Echipa, coordonată de Mihai Popa (Deputy Managing Partner)
Filip & Company a gestionat juridic IPO-ul Christian Tour, încheiat cu succes. Au fost atrase fonduri de 149 mil. lei pentru accelerarea consolidării prin M&A, extindere organică și transformare digitală
NNDKP a asistat Raiffeisen Bank România în legătură cu finanțarea grupului Monza Ares în vederea achiziției Brain Institute și integrării acestuia în structura grupului | Alina Radu (Partener) și Cătălina Dan (Asociat Senior), în prim plan
Mitel & Asociații a asistat vanzatorii în tranzacția prin care Grupul Monza Ares, susținut de Highlander Partners, a preluat centrul privat de neurochirurgie Brain Institute | Mădălina Mitel, coordonatoarea echipei de proiect: ”Pentru noi, un mandat de M&A reușit este acela în care soluția juridică susține logica economică a tranzacției și permite părților să meargă mai departe cu un proiect viabil”
NNDKP a asistat grupul PPC în procesul de negociere pentru încheierea noilor contracte colective de muncă | Roxana Abrașu (Partener) și Daniel Stăncescu (Managing Associate), în prim plan
RTPR asistă Silcotub la achiziția Artrom Steel Tubes. Echipa, coordonată de Mihai Ristici (Partener) și Vlad Stamatescu (Counsel)
Florian Nițu (PNSA), singurul avocat din România aflat în cursa pentru titlul „CEE Partner of the Year” la ”Legal 500 Central and Eastern Europe Awards 2026” - nu doar într-un an mai bun, ci după două decenii de consecvență în excelență: „Avocatul a devenit, în fapt, un ‘integrator’ în proiectele complexe, responsabil de alinierea componentelor juridice, comerciale și operaționale ale unei tranzacții. Clientul este azi un partener strategic, sofisticat și continuu implicat în gestionarea serviciului avocațial”
Mandatele sofisticate, în care soluțiile juridice trebuie dublate de înțelegerea mecanismelor economice, confirmă forța practicii de Insolvență & Restructurare a ZRVP, evidențiată în Tier 1 de Legal 500 | Alexandru Iorgulescu (Partener): ”Pot spune că specific practicii noastre sunt mandatele complexe ce reclamă soluții inovatoare, unde lucrăm adesea pe drumuri ‘neumblate’ și în care problemele de dreptul insolvenței se întrepătrund cu cele civile, societare, administrativ-fiscale”
NNDKP a asistat Grupul Saica în legătură cu achiziția Grupului Thimm. Echipa, cordonată de Gabriela Cacerea (Partener)
18 firme de avocatură și 22 de avocați din România, pe lista scurtă pentru Legal 500 - Central and Eastern Europe Awards 2026. Avocați de la Filip & Company, CMS, RTPR, NNDKP, TZA, Bondoc & Asociații și Schoenherr intră în competiție pentru premii regionale, iar Florian Nițu (PNSA) este nominalizat la titlul de ”CEE Partner of the Year”. Doi legal manageri concurează la titlul de ”In-house Lawyer of the Year” în CEE
Ritm alert, tranzacții de referință și expertiză recunoscută | Practica de Energie & Resurse Naturale a RTPR, Tier 1 în Legal 500, gestionează integrat mandate care combină M&A, finanțări verzi, autorizare și reglementare, oferind clienților internaționali și locali suport în proiecte cu miză ridicată. De vorbă cu partenerul Bogdan Cordoș despre tendințele anului 2026, interesul investitorilor și mandatele relevante
ZRVP organizează în data de 11 iunie 2026 dezbaterea „Contractul de antrepriză: de la FIDIC la HG 1 ̸ 2018 – evoluție, adaptare sau compromis?”
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...