Eurostat: Turismul intern a fost mai puţin afectat de pandemie decât turismul extern, în UE
07 Iulie 2022 Agerpres
În urma primelor restricţii impuse în vara anului 2020, turismul a fost aproape de zero. Redresarea parţială a numărului sosirilor vizitatorilor în unităţile de cazare turistică din vara anului 2020 a fost sprijinită de cererea internă, iar multe persoane au decis să-şi petreacă concediile în ţările de origine.
Analizând situaţia din ultimii doi ani, măsurile adoptate pentru a stopa răspândirea pandemiei de COVID-19 au afectat multe sectoare economice, inclusiv turismul. În UE, datele arată impactul major asupra turismului intern şi internaţional, sectorul intern rezistând ceva mai bine în urma impunerii restricţiilor de călători, arată datele publicate joi de Oficiul European de Statistică (Eurostat).
În urma primelor restricţii impuse în vara anului 2020, turismul a fost aproape de zero. Redresarea parţială a numărului sosirilor vizitatorilor în unităţile de cazare turistică din vara anului 2020 a fost sprijinită de cererea internă, iar multe persoane au decis să-şi petreacă concediile în ţările de origine.
Comparativ cu iulie şi august 2019, sosirile interne în unităţile de cazare turistică din Uniunea Europeană au scăzut cu 9% în iulie şi august 2020, în timp ce declinul în cazul sosirilor internaţionale a fost considerabil mai mare, de 65%.
În aceeaşi perioadă, hotelurile şi unităţile de cazare similare au fost cele mai afectate (minus 39%), fiind urmate de facilităţile de cazare pentru vacanţe şi perioade de scurtă durată (minus 31%). Cel mai redus impact al pandemiei a fost resimţit de terenurile de camping, locurile pentru vehicule recreaţionale şi locurile pentru rulote (minus 13%).
Datele combinate pentru iulie şi august 2021 arată o creştere cu 55% a numărului de sosiri internaţionale şi cu 15% a sosirilor interne, comparativ cu 2020.
Raportat la 2019, datele combinate pentru iulie şi august 2021 arată o scădere cu 45% a sosirilor internaţionale şi o creştere cu 4% a sosirilor interne.
Datele combinate pentru primul trimestru din 2022 indică creşteri semnificative faţă de perioada similară din 2021, sosirilor interne s-au dublat, iar cele internaţionale au crescut de şase ori.
Comparativ cu 2019, înaintea pandemiei, sosirile interne au scăzut cu 21%, iar cele internaţionale cu 42%.
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
| Articol 10583 / 20707 | Următorul articol |
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |
BREAKING NEWS
ESENTIAL
Apreciată constant de ghidurile juridice internaționale pentru mandatele sofisticate, practica de Capital Markets a CMS România a devenit, prin consistență și profunzime, unul dintre pilonii reputației firmei pe piața locală și un reper important în rețeaua sa regională | De vorbă cu Cristina Reichmann (Partener) despre disciplina pregătirii pentru bursă, finețea aplicării regulilor de piață și forța unei echipe care lucrează articulat, cu roluri clare și obiective aliniate
MidEuropa preia pachetul majoritar în RBC, unul dintre cei mai importanți integratori de sisteme IT specializați în sectoarele de retail, banking și producție industrială din România. Trei firme de avocați au stat alături de investitorul de private equity
Echipa de Concurență a RTPR îmbină experiența cu precizia operațională, într-o formulă remarcată în Legal 500 și Chambers | De vorbă cu partenerii Valentin Berea și Roxana Ionescu despre modul de lucru care privilegiază consistența și rigoarea, cu rezultate ce confirmă profesionalismul și anvergura practicii
Mitel & Asociații dezvoltă o practică de litigii construită în jurul unui nucleu de avocați cu mare experiență, capabilă să ducă la capăt mandate complexe cu impact financiar și reputațional major, într-o piață în care disputele devin tot mai tehnice și mai dure | De vorbă cu Magda Dima (Partener) despre cum se construiește strategia, se evaluează riscurile și se formează generația nouă de litigatori
Victorie Mușat & Asociații pentru o companie membră a Grupului TIU: fapte de concurență neloială săvârșite ocult, sancționate de instanță | Hotărârea setează un reper jurisprudențial în materia concurenței neloiale
PNSA a asistat Grupul Société Générale în finalizarea vânzării BRD Pensii. Echipa, coordonată de Silviu Stoica (Avocat Asociat) și Florian Nițu (Avocat Asociat Coordonator)
Mușat & Asociații obține o nouă victorie definitivă pentru NUROL într-un proiect strategic de infrastructură rutieră
Record de promovări la Țuca Zbârcea & Asociații: trei noi parteneri și alte 16 numiri interne | Florentin Țuca, Managing Partner: ”Această serie de promovări, una dintre cele mai extinse din istoria noastră, coincide cu aniversarea a 20 de ani de la fondarea firmei, un moment ce reconfirmă valoarea, profesionalismul și dăruirea întregii noastre echipe”
MAXIM ̸ Asociații asistă EMSIL TECHTRANS în tranzacția imobiliară încheiată cu METSO pentru o proprietate industrială din Oradea
ZRVP, desemnată din nou „Firma de Avocatură a Anului din România” la Lexology Index Awards 2025 | Dr. Cosmin Vasile (Managing Partner): Un premiu obținut doi ani la rând spune un lucru simplu: că echipa merge în direcția bună. O astfel de recunoaștere confirmă nivelul profesional atins și, în același timp, ne obligă să rămânem la fel de exigenți
Fiscalitate ̸ Litigii Fiscale - Practica de Taxe a Kinstellar funcționează ca un „hub” integrat între drept, fiscalitate și finanțe, ce conturează un parcurs procedural previzibil, din faza de control al documentelor până la soluțiile finale ale instanței. Clienții beneficiază de pregătire proactivă, probatoriu robust și o echipă calibrată pentru litigii sofisticate | De vorbă cu Theodor Artenie (Counsel) și Raluca Botea (Counsel) despre tendințele ultimului an, prevenție, timing și modul de lucru al unei echipe recunoscute de directoarele internaționale
Mușat & Asociații asistă cu succes asocierea DOGUS în adjudecarea și semnarea contractului pentru cel mai mare proiect de infrastructură derulat în ultimii ani de o autoritate publică în București
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...









RSS





