EY România: Mediul de afaceri cere Guvernului abrogarea OUG 114 şi Split TVA
19 Noiembrie 2019 AGERPRES
Impactul financiar cel mai mare a fost în ceea ce priveşte taxa pe activele bancare, taxa în domeniul telecom şi cea din sectorul energiei.
Mediul de afaceri solicită noului Guvern abrogarea OUG 114/2018 şi a măsurii Split TVA, care au avut un impact negativ semnificativ asupra firmelor româneşti, a declarat marţi Alex Milcev, partener în cadrul firmei de consultanţă EY România, într-o întâlnire cu presa.
"Aşteptăm cu nerăbdare să treacă prima perioadă de acomodare a noului Guvern, ca să vorbim concret de noile măsuri pe care mediul de afaceri le consideră oportune. Aş atinge aici câteva momente de care am fost întrebaţi din partea mediului de afaceri şi pe care noi, şi nu numai noi, le considerăm ca fiind de importanţă", a precizat Milcev.
El a început lista de măsuri necesare cu abrogarea OUG 114, probabil cel mai cunoscut subiect de discuţie al acestui an, care a avut impact asupra a cel puţin trei industrii: telecom, energie şi sectorul bancar.
"Aşteptăm cu nerăbdare să treacă prima perioadă de acomodare a noului Guvern, ca să vorbim concret de noile măsuri pe care mediul de afaceri le consideră oportune. Aş atinge aici câteva momente de care am fost întrebaţi din partea mediului de afaceri şi pe care noi, şi nu numai noi, le considerăm ca fiind de importanţă", a precizat Milcev.
El a început lista de măsuri necesare cu abrogarea OUG 114, probabil cel mai cunoscut subiect de discuţie al acestui an, care a avut impact asupra a cel puţin trei industrii: telecom, energie şi sectorul bancar.
"Cu toţii (jurnaliştii - n.r.) aţi raportat nedumerirea mediului de afaceri legată de nesiguranţele mediului legislativ şi de impactul masiv financiar al noilor măsuri. Toată lumea din mediul de afaceri consideră că Ordonanţa 114 nu a fost oportună. Aici se pune problema în ce măsură efectele ei pot fi desfăcute, total sau parţial, şi aşteptăm o poziţie a Guvernului legat de o parte sau de toate măsurile", a spus Milcev.
Potrivit acestuia, impactul financiar cel mai mare a fost în ceea ce priveşte taxa pe activele bancare, taxa în domeniul telecom şi cea din sectorul energiei.
"Pe scurt, considerăm că această ordonanţă trebuie abrogată, aşa cum a spus partidul actual de la guvernare, când a fost în opoziţie. Să vedem dacă se ajunge la această măsură. Evident, trebuie făcut un studiu foarte detaliat legat de impactul bugetar. Ştim cu toţi contexul acum: sfârşit de an, avem deficit mare, mic, deci cu siguranţă nu este simplu", a continuat reprezentatul companiei de consultanţă.
El a mai arătat că o altă măsură care trebuie corectată este Split TVA, care a atras un risc de infringement pentru România din partea Comisiei Europene.
"Guvernul a promovat un proiect de ordonanţă prin care urma să ia măsuri pentru a nu ajunge la infringement, adică urma să facă Split TVA 100% opţional, pentru a nu fi încălcată directiva europeană. Noul Guvern nu are de ales, va trebui să revină repede asupra acestui aspect. Ne aşteptăm ca acest Split TVA să dispară cu totul, adică să nu devină opţional, ci pur şi simplu această complicaţie din legislaţie să dispară", a precizat Milcev.
Oficialul EY a susţinut că alte măsuri care trebuie să fie prioritare sunt legea privind consolidarea fiscală, aflată în acest moment în Camera Deputaţilor, dar şi acordarea de facilităţi fiscale pentru zona de cercetare şi dezvoltare.
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
| Articol 18928 / 20301 | Următorul articol |
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |
BREAKING NEWS
ESENTIAL
Clifford Chance Badea a asistat Cris-Tim Family Holding în legătură cu IPO-ul istoric în valoare de 454,35 milioane RON | Daniel Badea (Managing Partner): ”Sperăm ca succesul Cris-Tim să încurajeze și alte branduri românești să vină pe bursă”
Filip & Company a asistat DIGI Romania S.A. în legătură cu emisiunea de obligațiuni de 600 mil. €. Alexandru Bîrsan (managing partener) a coordonat echipa
ANALIZĂ | Cum a răspuns România acuzațiilor aduse de Nova Group Investments la ICSID: Tribunalul arbitral a respins teza „campaniei coordonate”, dar a penalizat statul pentru „retorica ofensivă”. România a câștigat cauza pe fond, dar a fost sancționată simbolic prin soluția pe costuri, pentru maniera în care și-a condus apărarea
Filip & Company, consultant juridic în noua emisiune de obligațiuni prin care Agroserv Măriuța atrage 3 mil. €
LegiTeam: Zamfirescu Racoţi Vasile & Partners recrutează avocat definitiv Dreptul muncii | Consultanță
LegiTeam: Zamfirescu Racoţi Vasile & Partners recrutează avocat definitiv Real Estate | Consultanță
Cum lucrează una dintre cele mai performante echipe de Concurență de pe piața locală și care sunt particularitățile ce o diferențiază | O discuție cu Manuela Guia (Managing Partener GNP Guia Naghi & Partners) și Otilia Vîlcu (Partener), despre munca avocaților pe toată plaja serviciilor de concurență, standarde înalte și modul în care operează astfel încat să asigure clienților siguranță, claritate, robustețe probatorie și soluții care trec testul autorităților și al instanțelor
România solicită despăgubiri de 2 miliarde de euro la Curtea Internațională de Arbitraj din Londra pentru blocarea proiectului „Casa Radio” din București, dezvoltat de Plaza Centers NV | Statul și investitorii se înfruntă pe două planuri, comercial și investițional, cu seturi de remedii și probatoriu diferite, dar și cu potențiale efecte de interferență
Țuca Zbârcea & Asociații obține o soluție favorabilă într-un important litigiu de drept fiscal și vamal | Ionuț Șerban (Partener): „Este o victorie importantă pentru clientul nostru și un precedent valoros în disputele de drept vamal”
Avocații PNSA au stat alături de M Plus Croatia d.o.o, lider european în outsourcing-ul proceselor de afaceri și tehnologie, în tranzacția prin care a achiziționat Valoris Group - jucător local care deservește proiecte multilingve pentru clienți internaționali | Echipa pluridisciplinară a fost coordonată de partenerul Bogdan C. Stoica
Bohâlțeanu și Asociații a asistat Microfruits SA în achiziționarea pachetului majoritar de acțiuni emise de Armătura SA, cu o echipă coordonată de Ionuț Bohâlțeanu (Managing Partner) | Proiectul a presupus o analiză juridică amplă și o coordonare atentă între toate părțile implicate
ITR World Tax 2026 | Brandurile din avocatura locală cu o activitate notabilă în domeniul taxelor urcă în top. NNDKP, CMS, PNSA, TZA, Schoenherr, Băncilă, Diaconu și Asociații, Mușat & Asociații sau Popescu & Asociații, printre cele mai bune firme locale evidențiate pe palierele de General corporate tax, Transfer pricing și Tax controversy
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...









RSS





