Fed ar putea majora dobânda în 2023, dar o va reduce în 2024
23 Martie 2023 Agerpres
Miercuri, Fed a majorat cu 25 de puncte de bază rata dobânzii, la un interval cuprins între 4,75% şi 5%, în linie cu estimările analiştilor.
Oficialii Rezervei Federale a SUA (Fed) cred că pentru a contracara inflaţia ar putea fi necesară doar o nouă majorare a dobânzii în 2023, iar anul viitor aceasta ar putea scădea, transmite Reuters.
Miercuri, Fed a majorat cu 25 de puncte de bază rata dobânzii, la un interval cuprins între 4,75% şi 5%, în linie cu estimările analiştilor.
Conform estimărilor mediane ale Fed, până la finalul anului, rata dobânzilor ar urma să se situeze la 5,1%. Este un nivel similar cu cel previzionat în decembrie, înaintea recentelor turbulenţe din sectorul bancar, care ar urma să afecteze creşterea economiei.
Până la finalul anului viitor, rata dobânzii în SUA ar urma să scadă la 4,3%, pe baza estimărilor mediane ale Fed.
În decembrie, oficialii Fed previzionau că la finalul lui 2023 rata dobânzii va fi de 5,1%, urmând să scadă până la 4,1% în 2024.
Inflaţia în SUA ar urma să scadă la 3,3% în trimestrul patru din 2023, în timp ce ţinta Fed este de 2%. Indicele preţurilor de consum în SUA, un indicator urmărit cu atenţie de Rezerva Federală (Fed), a urcat la 5,4% în ianuarie, faţă de anul trecut.
Oficialii Rezervei Federale a SUA se aşteaptă ca rata şomajului, acum la 3,6%, să urce la 4,5% în trimestrul patru din 2023, şi la 4,6% în 2024. În decembrie, Fed estima că rata şomajului va ajunge la 4,6% anul acesta.
Conform estimărilor mediane ale Fed, creşterea economiei SUA se va situa anul acesta la 0,4%, faţă de un nivel de 0,5% previzionat în decembrie, şi la 1,2% în 2024, de la un nivel de 1,6% estimat în decembrie.
În urma prăbuşirii Silicon Valley Bank (SVB) şi Signature Bank luna aceasta, în comunicatul Fed nu se mai precizează: "creşteri în desfăşurare" ale dobânzilor vor fi probabil adecvate. Această frază a fost în fiecare comunicat din martie 2022, când a început majorarea dobânzilor.
În schimb, în comunicatul Fed se arată că: "o anumită întărire suplimentară a politicii ar putea fi adecvată", lăsând uşa deschisă pentru încă o majorare cu 25 de puncte de bază, poate la viitoarea reuniune fed.
Deşi în comunicatul Fed se precizează că "sistemul bancar american este solid şi rezilient", se atrage atenţia că recentele presiuni din sistemul bancar "vor avea probabil ca rezultat înăsprirea condiţiilor de creditare pentru gospodării şi companii şi vor afecta activitatea economică, angajările şi inflaţia".
De asemenea, nu mai apare fraza "inflaţia s-a atenuat", fiind înlocuită cu: "inflaţia rămâne ridicată".
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
| Articol 8009 / 21210 | Următorul articol |
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |
BREAKING NEWS
ESENTIAL
LegiTeam: CMS CAMERON MCKENNA NABARRO OLSWANG LLP SCP is looking for: Associate | Commercial group (3-4 years definitive ̸ qualified lawyer)
Pas strategic pentru Legal Ground | Firma independentă de tip boutique se alătură rețelei globale The Law Firm Network, cunoascută pentru selectictivitate și criteriile de aderare stricte. Răspuns firesc la nevoile tot mai sofisticate ale clienților corporativi, care caută soluții juridice integrate în tranzacții ce depășesc adesea frontierele naționale
LegiTeam | RTPR is looking for a litigation lawyer (3-4 years of experience)
Bohâlțeanu & Asociații și Țuca Zbârcea & Asociații au asistat Premier Energy și Omnia Capital într-o suită complexă de tranzacții încrucișate, vizând consolidarea portofoliilor de energie regenerabilă și reorganizarea strategică a activelor
Echipele reunite Peligrad Law și David & Baias obțin o hotărâre de referința a Tribunalului Uniunii Europene privind încadrarea tarifara a băuturii tip cidru, marca Strongbow, care confirma ca nivelul accizei pentru această băutură este zero
Remontada și victorie definitivă în fața Curții de Apel Ploiești pentru echipa de litigii fiscale a RTPR pentru Rosti Romania SRL | Ajustarea pierderii fiscale efectuată prin estimare considerată nelegală; dosarul prețurilor de transfer necontestat de organele fiscale trebuie avut în vedere
România a pierdut arbitrajul ICSID cerut de mai mulți dezvoltatori de parcuri fotovoltaice. Comitetul ad-hoc format din trei arbitri a respins cererea de anulare a hotărârii Tribunalului prin care statul român a fost obligat să plătească peste 40 mil. € | Reclamanții au mers cu King & Spalding (Houston și Paris), apărarea a fost asigurată de o firmă americană și una locală
Exim Banca Românească, parte a consorțiului internațional de bănci care finanțează Ogrezeni, unul dintre cele mai mari proiecte hibride din Europa, cu 460 mil. € | Schoenherr și Clifford Chance Badea, în tranzacție
BERD, CEECAT Capital și Morphosis Capital își marchează exitul din investiția în La Cocoș. Osborne Clarke, Van Campen Liem și Noerr, în tranzacție, alături de trei firme locale de avocați
Filip & Company a asistat Veranda Obor S.A. în obținerea unei finanțări de 36 milioane euro de la CEC Bank. Echipa, coordonată de Alexandra Manciulea (partner) și Rebecca Marina (counsel)
O promovare din interior care confirmă meritocrația și creșterea organică într-una dintre cele mai puternice firme de avocatură din România | De vorbă cu Ramona Pentilescu, avocatul care a crescut în PNSA de la primii pași în profesie până la poziția de partener, despre vocație, rigoare și reperele care i-au susținut evoluția profesională într-un cadru în care contează respectul pentru profesie și coerența valorilor
Neagu Dinu Partners, firmă înființată anul trecut, își face rapid loc în prim-planul practicii de Litigii & Arbitraj din piața locală, cu un model de lucru pragmatic, în care partenerii cooordonează dosarele și păstrează controlul calității în mandate complexe | De vorbă cu Simona Neagu (Partener fondator) despre așteptările tot mai ridicate ale clienților, colaborările internaționale și disciplina internă care susține performanța echipei
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...









RSS





