UE va lansa un fond de infrastructură pentru a stimula tranziția la energia verde
09 Martie 2026 Agerpres
Deocamdată, nu este clar cât de mare ar putea fi fondul de infrastructură și nici dimensiunea investiției inițiale a BEI.
Uniunea Europeană va lansa un nou fond de investiții pentru a susține cheltuielile de ordinul miilor de miliarde de euro, care vor fi necesare în următorii 15 ani pentru tranziția la energia verde a blocului comunitar, transmite Bloomberg.
Potrivit estimărilor Comisiei Europene, costul acestei tranziții va crește până la 695 de miliarde de euro pe an în următorul deceniu, conform unui draft al 'Strategiei de investiții în energie curată', care urmează să fie adoptată săptămâna aceasta de Executivul comunitar. Banca Europeană de Investiții (BEI) urmează să joace un rol esențial, inclusiv prin furnizarea finanțării inițiale pentru un 'Fond de investiții strategice în infrastructură', care va ajuta operatorii de rețele electrice să își consolideze bilanțurile.
Potrivit estimărilor Comisiei Europene, costul acestei tranziții va crește până la 695 de miliarde de euro pe an în următorul deceniu, conform unui draft al 'Strategiei de investiții în energie curată', care urmează să fie adoptată săptămâna aceasta de Executivul comunitar. Banca Europeană de Investiții (BEI) urmează să joace un rol esențial, inclusiv prin furnizarea finanțării inițiale pentru un 'Fond de investiții strategice în infrastructură', care va ajuta operatorii de rețele electrice să își consolideze bilanțurile.
'Investițiile sporite și accelerate în rețele electrice, coloana vertebrală a sistemului energetic, sunt esențiale pentru competitivitatea și securitatea europeană', se arată în proiectul de document, care este posibil să sufere modificări. 'Sprijinul public poate ajuta la distribuirea costurilor tranziției pe durata de viață a activelor, prevenind vârfurile de preț pe termen scurt', se mai arată în documentul menționat.
Inițiativa de finanțare vine în contextul în care UE încearcă să stimuleze investițiile în infrastructura necesară pentru un sistem energetic bazat pe surse regenerabile. Războiul din Iran a expus încă o dată dependența continentului de combustibilii fosili, prețurile petrolului și gazelor crescând pe fondul intensificării concurenței globale pentru livrări din ce în ce mai mici.
Deocamdată, nu este clar cât de mare ar putea fi fondul de infrastructură și nici dimensiunea investiției inițiale a BEI.
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
| Articol 296 / 21517 | Următorul articol |
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |
BREAKING NEWS
ESENTIAL
Mușat & Asociații a asistat Giordano Controls în achiziționarea participației integrale în societatea Reset EMS | Andrei Ormenean (Partner) a coordonat echipa
Piața de gambling se reconfigurează | Evoke PLC analizează oferta Bally’s Intralot, într-o tranzacție de 225 mil. £ ce ar putea redefini operațiunile grupului în Europa de Est și România
LegiTeam: Reff & Associates is looking for a 3 - 6 years Attorney at Law | Dispute Resolution
Bohâlțeanu & Asociații configurează arhitectura juridică a tranzacției anului în energie, prin care Premier Energy preia activele Evryo pentru 700 mil. € | Ionuț Bohâlțeanu (Managing Partner), coordonatorul echipei pluridisciplinare implicate în proiect: ”Un proiect de referință prin complexitatea sa, atât din perspectiva structurii, cât și a dimensiunii și importanței activelor vizate”
CMS alături de Scatec în finanțarea unui portofoliu de proiecte solare de 190 MW în România | Echipa multidisciplinară, cu Ramona Dulamea (Senior Counsel) și Varinia Radu (Partener), în prim plan
Mergermarket | Radiografia unei piețe de fuziuni și achiziții dominate de megatranzacții în primul trimestru din 2026. Care au fost cei mai activi consultanți financiari
Un nou front juridic la Washington | Forty Management AG acționează România în judecată la ICSID. Schoenherr (Viena) și Daniel F. Visoiu sunt alături de reclamanți în acest arbitraj în care România este reprezentată printr-o structură instituțională complexă, care include și Banca Națională a României, într-o notă ce sugerează implicații financiare sau monetare deosebite
Eșec de strategie juridică sau impas suveran? România, sancționată repetat în SUA pentru că ascunde activele ce pot fi executate de familia Micula. Săptămâna aceasta a fost obligată la plata unei amenzi noi, de 5,8 milioane de dolari, ridicând totalul penalităților la 21 milioane de dolari | Cazul Micula vs România a devenit „pacientul zero” într-o dezbatere juridică amplă care vizează arhitectura tratatelor de investiții în interiorul Uniunii Europene
RTPR obține definitiv peste 1,7 mil. € pentru un client din zona ONG, în urma anulării a 80 de contracte de vânzare într-un litigiu de proprietate cu peste 90 de pârâți | Alexandru Stănoiu (Counsel) și Șerban Nițulescu (Associate), în prim plan
România a câștigat arbitrajul ICSID cu Plaza Centers N.V. pentru Casa Radio și a scăpat de pretenții de 425 mil. €. Reclamanții rămân cu arbitrajul comercial inițiat la Londra de Ministerul Finanțelor, în care pretențiile României sunt de circa 2 miliarde €
Studiu LSEG Data & Analytics Q1 2026 | Piața globală de M&A a crescut cu 27% în primul trimestru, cu un avans spectaculos în Europa, unde a atins maximul ultimilor opt ani. CMS și DLA Piper continuă să stralucească în topul global al consultanților juridici, Clifford Chance și Schoenherr rămân active în clasamentele continentale, iar în Top 20 Europa de Est sunt vizibile doar două firme cu birou la București
Bondoc & Asociații anunță 10 promovări, inclusiv un nou Partener | Lucian Bondoc (Managing Partner): ”Firma va continua să urmeze aceeași abordare, în care recunoașterea meritocratică și echitabilă a expertizei și a contribuției la obiectivele noastre comune joacă un rol esențial”
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...









RSS





