Dan Robinson (Heineken România), noul preşedinte al Asociaţiei Berarii României
22 Ianuarie 2020 AGERPRES
Robinson a preluat această funcţie de la Lucian Ghinea, director general Bergenbier SA, companie parte a grupului Molson Coors, care a reprezentat Asociaţia în aceeaşi calitate pe parcursul anilor 2018 şi 2019.
Dan Robinson, directorul general al Heineken România, a fost ales preşedinte al Asociaţiei Berarii României, începând cu 1 ianuarie 2020, a anunţat, miercuri, asociaţia.
Robinson a preluat această funcţie de la Lucian Ghinea, director general Bergenbier SA, companie parte a grupului Molson Coors, care a reprezentat Asociaţia în aceeaşi calitate pe parcursul anilor 2018 şi 2019.
"Suntem mândri că Heineken România este unul dintre fondatorii Asociaţiei Berarii României şi este o onoare pentru mine să preiau rolul de preşedinte al Asociaţiei. Pe lângă contribuţia semnificativă pe care sectorul berii îl are asupra economiei, ne bucurăm să fim prezenţi în viaţa consumatorilor români. Aştept cu nerăbdare să colaborăm cu toţi partenerii noştri pentru a consolida impactul pozitiv al berii în România", a declarat Dan Robinson.
Robinson a preluat această funcţie de la Lucian Ghinea, director general Bergenbier SA, companie parte a grupului Molson Coors, care a reprezentat Asociaţia în aceeaşi calitate pe parcursul anilor 2018 şi 2019.
"Suntem mândri că Heineken România este unul dintre fondatorii Asociaţiei Berarii României şi este o onoare pentru mine să preiau rolul de preşedinte al Asociaţiei. Pe lângă contribuţia semnificativă pe care sectorul berii îl are asupra economiei, ne bucurăm să fim prezenţi în viaţa consumatorilor români. Aştept cu nerăbdare să colaborăm cu toţi partenerii noştri pentru a consolida impactul pozitiv al berii în România", a declarat Dan Robinson.
Dan Robinson este Managing Director Heineken România din octombrie 2018. El s-a alăturat Grupului în 2005 şi de atunci a ocupat mai multe funcţii manageriale pe pieţele din Marea Britanie şi Olanda. Anterior numirii din România, a deţinut poziţia de Managing Director Europe Export and Global Duty Free la Heineken Amsterdam.
Asociaţia Berarii României reprezintă de peste 15 ani vocea comună a industriei locale de bere. Începând din 2008, Asociaţia a devenit parte a marii familii a producătorilor de bere europeni, reprezentaţi prin organizaţia Berarii Europei, fondată în 1958, la Bruxelles.
Membrii săi actuali sunt importanţi producători de bere din România: Bergembier SA, Heineken România SA, United Romanian Breweries Bereprod, Ursus Breweries şi Martens, alături de microberăria Clinica de Bere. Împreună, cei şase producători furnizează 85% din cantitatea de bere consumată în România. Totodată, din Asociaţie fac parte şi reprezentanţi ai producătorilor de materii prime: Soufflet Malt România şi Asociaţia Producătorilor de Hamei din România.
Industria berii pune un accent deosebit pe managementul sustenabilităţii, în sensul eficientizării consumului de apă şi de energie în producţia de bere sau în reducerea amprentei de CO2. De asemenea, este sectorul economiei cu cea mai mare pondere de ambalaje reutilizabile puse în circulaţie voluntar.
Piaţa locală a berii a înregistrat o creştere de 3%, ajungând la un volum de 16,6 milioane hectoliotri, iar consumul de bere pe cap de locuitor s-a situat la 85 de litri.
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
| Articol 7321 / 8975 | Următorul articol |
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |
BREAKING NEWS
ESENTIAL
Bohâlțeanu și Asociații a asistat Microfruits SA în achiziționarea pachetului majoritar de acțiuni emise de Armătura SA, cu o echipă coordonată de Ionuț Bohâlțeanu (Managing Partner) | Proiectul a presupus o analiză juridică amplă și o coordonare atentă între toate părțile implicate
ITR World Tax 2026 | Brandurile din avocatura locală cu o activitate notabilă în domeniul taxelor urcă în top. NNDKP, CMS, PNSA, TZA, Schoenherr, Băncilă, Diaconu și Asociații, Mușat & Asociații sau Popescu & Asociații, printre cele mai bune firme locale evidențiate pe palierele de General corporate tax, Transfer pricing și Tax controversy
Baciu Partners și coordonatoarea sa au urcat pe primul loc pe podium la gala inaugurală Legal 500 - CEE Awards | Ana-Maria Baciu, după ce a primit distincția „Romania Lawyer of the Year”, iar BACIU PARTNERS a fost desemnată „CEE IP Firm of the Year”: ”Încrederea nu se câștigă printr-o conjunctură, ci prin consistență, prezență și prin convingerea că lucrurile pot fi mereu făcute altfel, în beneficiul direct al echipei și clienților. Standardul pe care îl impune este clar: să livrezi claritate și rigoare în permanență și să ai curajul să gândești diferit, înțelegând miza reală”
Practica de Banking & Finance de la Bondoc & Asociații rămâne calibrată pe proiecte de mare anvergură, execuție la standarde internaționale și expunere transfrontalieră constantă | De vorbă cu partenerele Simona Petrișor și Diana Ispas despre tendințe, tipuri de finanțări, structuri inovatoare și provocările anului din acest sector. Portofoliul de proiecte îmbină ”verdele”, infrastructura și consolidarea bancară, repere clare ale unui an încărcat
Legal500 a desemnat Clifford Chance Badea drept Casa de Avocatură a Anului în România în 2025 | Daniel Badea, Managing Partner: Premiile primite încununează aproape 20 de ani de excelență profesională, de-a lungul cărora ne-am consolidat poziția de lider pe piața de avocatură din România și din regiune, câștigând în paralel aprecierea întregii rețele globale Clifford Chance
LegiTeam: Zamfirescu Racoţi Vasile & Partners recrutează avocat definitiv Achiziții & Corporate| Consultanță
D&B David și Baias confirmă reziliența M&A: achiziții strategice dominante, mecanisme flexibile, grafic de lucru modelat de conformare și componenta tehnică. Echipa livrează soluții prompte în proiecte cu arhitectură complexă, aliniind interesele vânzătorilor cu obiectivele investitorilor și orchestrând integrarea post-closing | Anda Rojanschi (Partener): „Tranzacția de succes este aceea în care cele două afaceri se integrează după finalizarea deal-ului”. O regulă care devine rutină operațională prin rigoare, colaborare și coordonare interdisciplinară
Schoenherr lansează a cincea ediție a concursului de eseuri „law, sweet law‟, cu premii totale de 21.000 lei
Filip & Company a asistat ACP Credit în acordarea unei investiții de capital grupului Dental Elite Clinics. Alexandra Manciulea (partener) și Rebecca Marina (counsel) au coordonat echipa
ZRVP aniversează în 2025 trei decenii de avocatură | Cosmin Vasile, Managing Partner: “Am crescut organic, am construit fără grabă și fără artificii, și am ajuns aici pentru că am rămas fideli profesiei și valorilor ei. Rămânem, după 30 de ani, cu aceleași ținte primordiale: perfecțiunea juridică și formarea de avocați care să ne împărtășească pasiunea, valorile și viziunea”
Mitel & Asociații se remarcă în practica de Concurență prin rigoare și sincronizare, oferind clienților remedii țintite, viteză procedurală și certitudine în calendarul de closing | Sub coordonarea partenerului Șerban Suchea, firma asigură trasee clare de conformare, maximizează predictibilitatea autorizărilor și păstrează direcția tranzacțiilor într-un peisaj normativ exigent și bine articulat
CMS, implicată în proiectul câștigător al premiului „Investiția Anului” în cadrul SEE Property Forum Awards 2025 pentru al doilea an consecutiv
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...









RSS





