Gheorghiu: Urmează ca, cel târziu în data de 27 noiembrie, să avem conducerea statutară să fie numită la AMEPIP
24 Noiembrie 2025 Agerpres
În ceea ce priveşte conducerea companiilor din energie, aceasta a afirmat că "este unul dintre jaloanele pentru 31 martie 2026".
Procesul de selecţie a conducerii Agenţiei pentru Monitorizarea şi Evaluarea Performanţelor Întreprinderilor Publice (AMEPIP) este în faza finală şi urmează ca, cel târziu în data de 27 noiembrie, să avem conducerea statutară numită, a anunţat, luni, într-o conferinţă de presă, vicepremierul Oana Gheorghiu.
"Din câte ştiu, procesul de selecţie este în faza finală. Urmează ca, cel târziu în data de 27 noiembrie, să avem conducerea statutară numită", a precizat Oana Gheorghiu.
În ceea ce priveşte conducerea companiilor din energie, aceasta a afirmat că "este unul dintre jaloanele pentru 31 martie 2026".
"La companiile în energie, este unul dinspre jaloanele pentru 31 martie 2026. Este o discuţie pe care o purtăm cu Comisia, pentru că aceste companii, după cum ştim, 48 dintre ele au conduceri interimare şi urmează să pornească procesul. (...) Sunt 48 în total, nu numai din energie şi sunt în procesul acesta pe care l-am propus Comisiei până la 31 martie. (...) Pot să vă spun despre cele 48 de companii care nu sunt doar din energie, care vor avea conducerile definitive până la 31 martie. Jalonul era reducerea cu cel puţin 50% a conducerilor interimare din companii. Probabil că el este atins cu 50%", a explicat vicepremierul.
"Din câte ştiu, procesul de selecţie este în faza finală. Urmează ca, cel târziu în data de 27 noiembrie, să avem conducerea statutară numită", a precizat Oana Gheorghiu.
În ceea ce priveşte conducerea companiilor din energie, aceasta a afirmat că "este unul dintre jaloanele pentru 31 martie 2026".
"La companiile în energie, este unul dinspre jaloanele pentru 31 martie 2026. Este o discuţie pe care o purtăm cu Comisia, pentru că aceste companii, după cum ştim, 48 dintre ele au conduceri interimare şi urmează să pornească procesul. (...) Sunt 48 în total, nu numai din energie şi sunt în procesul acesta pe care l-am propus Comisiei până la 31 martie. (...) Pot să vă spun despre cele 48 de companii care nu sunt doar din energie, care vor avea conducerile definitive până la 31 martie. Jalonul era reducerea cu cel puţin 50% a conducerilor interimare din companii. Probabil că el este atins cu 50%", a explicat vicepremierul.
Oana Gheorghiu a anunţat în cadrul conferinţei de presă că reforma companiilor de stat are ca obiective două direcţii prioritare, respectiv eliminarea conducerilor interimare de la toate companiile de stat, fiind un jalon în PNRR, cu termen 31 martie 2026, şi restructurarea a cel puţin trei companii până la 31 august 2026.
"Astăzi e o zi importantă pentru mine, este ziua în care am avut posibilitatea să întâlnesc miniştri şi să întâlnesc pentru prima oară Comitetul naţional pentru reforma companiilor de stat, comitet care există de ceva vreme, dar care iată a fost reactivat. În cadrul acestui comitet am prezentat arhitectura reformei companiilor de stat, aşa cum o vedem noi. Cred că este cea mai amplă acţiune de acest tip din ultimii ani - şi are ca obiective două direcţii prioritare. În primul rând, eliminarea conducerilor interimare de la toate companiile de stat, fiind un jalon în PNRR, cu termen 31 martie 2026, iar a doua direcţie prioritară este începerea reformei în cadrul companiilor de stat. Avem jalon din nou la 31 august 2026 privind restructurarea a cel puţin trei companii. Ca şi noutate, astăzi (luni, n.r.) am discutat despre o hartă sectorială pentru prima oară în România, hartă sectorială care devine un instrument strategic pentru statul român şi care fixează pentru prima oară ambiţia statului român în ceea ce priveşte prezenţa în diferite sectoare de activitate. Este un instrument care ajută comitetul şi Guvernul şi ministerele să ia decizii privind modul în care companiile vor fi analizate şi vor fi restructurate în viitor", a menţionat vicepremierul Oana Gheorghiu.
Potrivit sursei citate, în cadrul comitetului s-a decis crearea unui registru unic al companiilor de stat, care are rolul de a da statului român "o imagine clară a ceea ce deţine în orice clipă".
"Ne-am propus să facem un registru unic al companiilor de stat. Acesta este un instrument care vine în completarea tabloului de bord de la AMPIP, nu îl înlocuieşte, ci îl completează. Acest registru are cumva rolul de a da statului român o imagine clară a ceea ce deţine în orice clipă. Va fi completat cu datele financiare lunare pe care companiile sunt obligate să le depună prin SAF-T la Ministerul de Finanţe. Reforma nu este un exerciţiu tehnic, ci un proces real, etapizat pe care îl pornim acum. Ne-am propus să începem cu 10 companii, e ca un proiect pilot în care vom testa acest flux de lucru. Aceste 10 companii urmează să fie selectate, încă n-au fost selectate, în urma unui proces de consultare cu cele două ministere, Transporturi şi Energie. Urmează în cursul acestei săptămâni să definitivăm această listă. Ceea ce ştiu este că vom avea patru companii de la nivelul energiei şi şase din transporturi. Cam acestea sunt informaţiile principale despre ceea ce am discutat astăzi şi ceea ce am convenit astăzi în cadrul comitetului", a adăugat Oana Gheorghiu.
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
| Articol 576 / 10807 | Următorul articol |
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |
BREAKING NEWS
ESENTIAL
LegiTeam: GNP Guia Naghi and Partners is recruiting new talent | Dispute Resolution and Arbitration
CMS a fost alături de Oresa în vânzarea participației deținute la RBC, cu o echipă condusă de partenerii Horea Popescu și Eva Talmacsi (UK). O echipă coordonată de Ana Radnev (Partner) a asistat și creditorii în finanțarea sindicalizată asociată tranzacției
LegiTeam: Zamfirescu Racoţi Vasile & Partners recrutează avocat stagiar | Litigii
Băncilă, Diaconu și Asociații își consolidează practica de achiziții publice printr-o creștere robustă a mandatelor strategice, o orientare fermă către sectorul apărării și securității naționale și o metodologie integrată care acoperă întregul ciclu al procedurilor, de la pregătirea documentației până la implementarea contractelor | De vorbă cu Andrei Ștefanovici și Andra Iftemie despre transformările prin care trece întreaga piață a achizițiilor publice
Cum arată, din interior, practica de insolvență a unei firme poziționată în Tier 1 de directoarele internaționale. “Clienții au așteptarea să reușim imposibilul în ultimul moment posibil”, spun Emil Bivolaru și Florentin Nanu, NNDKP, într-o discuție despre primele 72 de ore care definesc un dosar, sofisticarea mandatelor cu expuneri fiscale și motivele pentru care cadrul legislativ al reorganizării trebuie reformat structural
RTPR, alături de US EXIM în finanțarea acordată EnergoNuclear. Partenerii Victor Pădurari și Cosmin Tilea au coordonat echipa
Advent finalizează achiziția TBI Bank în Bulgaria și România. Kinstellar, alături de Milbank LLP în calitate de lead counsel, a asistat pe tot parcursul tranzacției cu o echipă coordonată de Zsuzsa Csiki (Partener) și Mihai Stan (Managing Associate)
LegiTeam: Reff & Associates is looking for a 3 - 6 years Attorney at Law | Dispute Resolution
EXCLUSIV : Judecătorii CJUE au audiat cel mai important caz de concurență venit din România până acum - Cauza C-357 ̸ 25 Groupama Asigurări. Valentin Berea (Partener RTPR) a coordonat apărarea asigurătorului român în acest caz, cu o echipă mixtă RTPR ̸ A&O Shearman, din care au făcut parte avocați din România și Ungaria | Valentin Berea, pentru BizLawyer: „Este genul de caz care te face să îți iubești profesia”
DLA Piper pierde un partener | Livia Zamfiropol pleacă la Dentons pentru a conduce practica de concurență și activitatea biroului în sectorul Pharma & Healthcare
Ghid pentru clienții sofisticați | Cine domină arbitrajul comercial din România: avocații și firmele recunoscute de Chambers, Legal 500, GAR 100 și Lexology. Dr. Cosmin Vasile se detașează ca „the leading star” pe piața locală, fiind descris de ghidurile internaționale drept cel mai complet avocat de Dispute Resolution din România. ZRVP, TZA, NNDKP, Filip & Company și PNSA au cele mai solide practici locale de arbitraj și ar trebui să fie primele alegeri ale firmelor care caută sprijin în dispute guvernamentale și corporative
Ghid pentru clienții sofisticați | Cum arată, în 2026, ierarhia firmelor internaționale de avocatură din România, creionată de Chambers Europe și Legal 500: CMS se detașează ca lider prin amploarea și diversitatea platformei sale, iar Clifford Chance își conservă profilul de firmă de referință în domeniul finanțărilor. Mai jos în clasament, dar pe podium, DLA Piper Dinu și Dentons își confirmă forța în câteva arii de practică, iar Eversheds are o prezență modestă
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...









RSS





