ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

Ivan (Transelectrica): Entităţi şi autorităţi ale statului trebuie să vină lângă noi să prevenim situaţii ce ar putea deveni periculoase

26 Mai 2025   |   Agerpres

El spune că că funcţionarea sistemul energetic naţional "a împins totul aproape de timpul real".

 
 
Entităţi şi autorităţi ale statului trebuie să vină lângă noi, cei de la Transelectrica, şi alături de Dispeceratul Energetic Naţional, astfel încât împreună să prevenim situaţii care ar putea deveni periculoase, a declarat, luni, într-o conferinţă de specialitate, directorul Dispeceratului Energetic Naţional, Virgiliu Ivan.

"Aşa cum poate v-am obişnuit, eu am încercat întotdeauna să fiu sincer şi să spun lucrurilor pe nume. De aceea, ceea ce încerc să transmit este că nu alarmez, ci încerc să atrag atenţia, să adun lângă noi, cei de la Transelectrica, alături de cei de la Dispeceratul Energetic Naţional, entităţi, autorităţi ale statului, astfel încât împreună să prevenim situaţii care ar putea deveni periculoase şi împreună să stabilim paşi pe mai departe. Da, sunt necesare investiţii şi sunt foarte vizibile investiţiile majore, cele în linii electrice, în unităţi de transformare, dar ceea ce trebuie să avem în vedere nu sunt doar aceste mari investiţii care se realizează în ani şi cu costuri foarte mari. Sunt şi acele investiţii în dezvoltarea de platforme informatice cu care conducem sistemul energetic naţional, în sistemele SCADA pe care le deţinem şi care sunt mai puţin vizibile. E nevoie de aplicaţii, e nevoie de tot felul de instrumente care să ne ajute în conducerea prin dispecer, având în vedere faptul că această penetrare din ce în ce mai mare a surselor regenerabile a însemnat şi înseamnă modificări profunde în activitatea noastră de conducere prin dispecer", a afirmat Ivan.


Acesta a adăugat că funcţionarea sistemul energetic naţional "a împins totul aproape de timpul real".

"Un exemplu pe care l-am dat în mai multe rânduri şi pe care o să-l dau şi acum se referă la pregătirea funcţionării sistemului. Dacă până acum 15 ani puteai pregăti cu un an de zile înainte cum va funcţiona sistemul în ziua X, acum, pe fondul acesta al regenerabilelor, aflăm cum va funcţiona sistemul în ziua următoare abia la 22:00 (...) Deci lucrurile au evoluat şi au impins totul foarte aproape de timpul real. Este o realitate şi încerc să o comunic, pentru că este o presiune fantastică pe noi cei care conducem sistemul. Dumneavoastră vedeţi investiţii, vedeţi bani, elemente foarte importante, dar noi pe partea cealaltă vedem cum lucrurile devin din ce în ce mai puţin controlabile (...) Trecerea la noile reguli din piaţa de echilibrare, care s-au produs la 1 iulie anul trecut, au însemnat transformări profunde în operarea sistemului şi în piaţă. De aici rezultă dificultatea şi problemele majore cu care ne confruntăm şi pe care încercăm să le reducem ca impact şi ca dumneavoastră, cei care vedeţi date care provin de la Transelectrica, să fie date corecte", a explicat Virgiliu Ivan.

 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate*







* campuri obligatorii


Articol 306 / 9836
 

Ascunde Reclama
 
BREAKING NEWS
ESENTIAL
Bondoc & Asociații acordă asistență pentru 5 proiecte eoliene și solare în cadrul celei de-a doua licitații CfD din România | Echipa a fost coordonată de Cosmin Stăvaru (Partener), susținut de Raluca Catargiu (Senior Associate)
CMS | Join Our Team: Tax Consultant - Tax Department
CMS asistă Rezolv Energy în obținerea finanțării suplimentare de 331 milioane euro pentru parcul eolian VIFOR din România. Echipa, coordonată de Ana Radnev (Head of Banking and Finance) și Varinia Radu (Head of Energy and Projects) | Prin adoptarea în premieră a schemei de sprijin Contracte pentru Diferență, proiectul stabilește un precedent pentru viitoarele dezvoltări în domeniul energiei verzi din România
Bulboacă & Asociatii caută avocați apecializați în Drept Bancar & Finanțări | Practica Noastră de Referinţă
ITR EMEA Tax Awards 2025 | Băncilă Diaconu și Asociații, Popescu & Asociații, CMS și Schoenherr concurează pentru titlul ”Firma anului în România în domeniul taxelor”. Popescu & Asociații are două nominalizări în jurisdicția locală și este, alături de NNDKP, pe lista scurtă pentru distincția ”Firma anului în dispute fiscale”. TZA, printre finaliste în competitia pentru ”Transfer Pricing Firm of the Year”
Bulboacă & Asociatii caută un Avocat Colaborator pentru Echipa de Tranzacții de Elită (Corporate ̸ M&A)
Women Lawyers | Pentru Irina Văleanu, Counsel în cadrul firmei BACIU PARTNERS, nucleul comun de valori fundamentale a fost esențial în alegerea echipei în care se dezvoltă profesional acum: ”Reputația firmei în piața avocaturii de business din România a fost un factor decisiv, iar întâlnirea cu Ana-Maria Baciu a consolidat această alegere; am rezonat imediat, iar decizia de a colabora a venit în mod firesc”
Popovici Nițu Stoica & Asociații asistă PPC în procesul de consolidare a afacerilor din domeniul energiei regenerabile
LegiTeam: Lawyer - Dispute Resolution and Employment | GNP Guia Naghi and Partners
LegiTeam: Lawyer - Pharma & Regulatory and Public Procurement Team | GNP Guia Naghi and Partners
WTR Global Leaders 2025 | Ana-Maria Baciu (Baciu Partners), Sorina Olaru și Florina Firaru (NNDKP), Ciprian Dragomir (TZA) și Alina Tugearu (ZRVP), printre cei 17 români care au intrat în liga celor mai apreciați specialiști în domeniul mărcilor, la nivel global. Cine sunt aceștia, prin ce s-au remarcat și cum îi văd clienții
LegiTeam: Lawyer - Tax Controversy and Tax Litigation | Reff & Associates
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...