Niţulescu (ME): Proiectul de la Mintia, care anul acesta va fi implementat parţial, va duce la scăderea preţurilor în primul rând
16 Martie 2026 Agerpres
De asemenea, în 2027 vor intra pe circuit noi molecule de gaze din zăcământul Neptun Deep, iar la finalul anului acesta ar trebui finalizată centrala termo-electrică de la Iernut.
Proiectul centralei termoelectrice de la Mintia va fi implementat parţial anul acesta, iar din cei 1.737 de megawaţi sperăm să fie accesibili 1.096, ceea ce va însemna o lichiditate pe piaţa de energie, o competitivitate care va duce la scăderea preţurilor în primul rând, a declarat, luni, secretarul de stat în Ministerul Energiei, Pavel-Casian Niţulescu, la un eveniment de specialitate.
"Un obiectiv major în dezvoltarea capacităţilor de producţie din surse regenerabile sunt aceste proiecte de investiţii; impactul acestor investiţii se vede direct în economie - o energie mai stabilă şi mai competitivă reduce până la urmă costurile pentru industrie, reduce facturile la consumatori, că sunt casnici, că sunt noncasnici, sprijină dezvoltarea noilor tehnologii, stimulăm investiţiile private şi contribuim la tot ce înseamnă crearea de locuri de muncă. În acelaşi timp ne gândim la foarte multe investiţii pe termen lung, precum proiectul de la Mintia, care anul acesta va fi implementat parţial - nu va fi în totalitate - cei 1.737 de megawaţi nu vor intra în bandă în totalitate, dar sperăm ca 1.096 să fie accesibili, ceea ce va însemna o fluiditate, o lichiditate pe piaţa de energie, o competitivitate care va duce la scăderea preţurilor în primul rând. Asta ne interesează cel mai mult", a afirmat oficialul.
"Un obiectiv major în dezvoltarea capacităţilor de producţie din surse regenerabile sunt aceste proiecte de investiţii; impactul acestor investiţii se vede direct în economie - o energie mai stabilă şi mai competitivă reduce până la urmă costurile pentru industrie, reduce facturile la consumatori, că sunt casnici, că sunt noncasnici, sprijină dezvoltarea noilor tehnologii, stimulăm investiţiile private şi contribuim la tot ce înseamnă crearea de locuri de muncă. În acelaşi timp ne gândim la foarte multe investiţii pe termen lung, precum proiectul de la Mintia, care anul acesta va fi implementat parţial - nu va fi în totalitate - cei 1.737 de megawaţi nu vor intra în bandă în totalitate, dar sperăm ca 1.096 să fie accesibili, ceea ce va însemna o fluiditate, o lichiditate pe piaţa de energie, o competitivitate care va duce la scăderea preţurilor în primul rând. Asta ne interesează cel mai mult", a afirmat oficialul.
De asemenea, în 2027 vor intra pe circuit noi molecule de gaze din zăcământul Neptun Deep, iar la finalul anului acesta ar trebui finalizată centrala termo-electrică de la Iernut.
"Cu paşi mărunţi, începem să finalizăm proiectul început la Neptun Deep, iar anul viitor, 2027, noi molecule de gaze vor intra pe circuitul de transport şi de folosinţă din România, Mintia fiind unul dintre cei mai mari consumatori de gaze, aproximativ 2,5 miliarde metri cubi, iar proiectul de la Iernut, prelungit anual, sperăm să fie finalizat prin autocontrolul pe care l-a preluat Romgaz. 430 de megawaţi sunt destul de importanţi", a menţionat el.
În plus, în 2029, vor fi puse în funcţiune capacităţile de la Işalniţa şi Turceni, iar România are şansa de a-şi consolida poziţia pe harta energetică a Europei.
"Vorbind de restructurare, de planul de reducere a anumitor capacităţi, cel puţin de la CEO Oltenia, aveam cele două capacităţi care trebuiau să fie puse în operă anul trecut, dar s-a prelungit până în 2029. Vorbim despre Işalniţa şi Turceni. La Turceni avem, din fericire, un ofertant, este în procedura de evaluare, iar la Işalniţa este posibil să modificăm borna de investiţii. Deci, în perioada următoare, România are şansa de a-şi consolida poziţia pe harta energetică a Europei, şi cred în ceea ce spun, prin investiţii tot mai inteligente, investiţii în producţie, transport, distribuţie, în energia electrică şi gaze naturale, prin politici cât mai coerente, cu un dialog şi o colaborare mai directă cu toţi factorii implicaţi în dezvoltarea sectorului energetic. Chiar de la autorităţile decidente până la autorităţile economice s-a văzut în ultima perioadă comunicarea pe care am avut-o legat de tot ce înseamnă creşterea combustibililor pe piaţă, pe piaţa globală în primul rând şi apoi şi pe piaţa din România s-a încercat o stabilitate constantă prin aceste stocuri comerciale care ne ajung, din punctul tuturor de vedere, până pe 15 aprilie, iar stocurile de urgenţă care sunt lăsate pentru o protecţie pe termen lung, cu o posibilitate de folosinţă până la 90 de zile", a susţinut Niţulescu.
Secretarul de stat a făcut referire şi la faptul că stocurile de gaze au fost suficiente pentru perioada de iarnă, în prezent având aproape 800 de milioane metri cubi în depozite.
"Sunt foarte multe de spus, mai ales că suntem şi în perioada de finalizare a perioadei de comandament energetic de iarnă - 31 martie - şi pot să spun chiar cu mândrie că am trecut cu brio această perioadă de cinci luni de zile cu stocuri de gaze care ne oferă o lejeritate pentru următorul ciclu, de la 1 aprilie. Avem aproximativ 28% din ponderea de înmagazinare în momentul de faţă, ceea ce înseamnă cam 800 de milioane mc de gaze în depozite. Din punct de vedere al resurselor energetice, la fel, stăm destul de bine. La începutul anului am beneficiat mai mult de condiţiile meteo, atât pe partea de eolian, cât şi pe partea de hidroenergie, şi am depăşit orice fel de obstacol care care a fost pus în faţă", a dat acesta asigurări.
În altă ordine de idei, Niţulescu a admis că, fără o energie sigură, accesibilă, sustenabilă, nu se poate discuta despre investiţii, industrie, nici măcar despre o dezvoltare regională echilibrată.
"La nivel global, energia a ajuns să nu mai fie o necesitate, a ajuns să fie un factor de influenţă. Vedem războiul actual, războiul hibrid, în care ca măsură de schimb este chiar energia. Dar noi, ca sector energetic, pot spune că reprezentăm o coloană vertebrală a tot ce înseamnă fundamentarea şi dezvoltarea economiei româneşti. Fără o energie sigură, accesibilă, sustenabilă, nu putem vorbi despre investiţii, despre industrie, nu putem vorbi despre nimic, nici măcar despre o dezvoltare regională echilibrată. Din acest motiv, investiţiile în energie nu sunt doar nişte proiecte sectoriale, ele sunt investiţii în competitivitatea întregii economii. Noi, ca stat, avem un avantaj important, şi anume că avem un mix energetic destul de diversificat şi echilibrat, cu resurse energetice naturale semnificative şi cu un potenţial real de a deveni, chiar dacă de câţiva ani de zile tot spunem, eu zic că vom deveni un hub energetic regional", a subliniat reprezentantul ME.
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
| Articol 19 / 10597 | Următorul articol |
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |
BREAKING NEWS
ESENTIAL
LegiTeam - Oportunitate de carieră | Avocat definitiv – Achiziții publice & Infrastructură
BACIU PARTNERS, singura firmă din România clasată în Band 1 pentru Proprietate Intelectuală și Tehnologie, Media și Telecomunicații în Chambers Europe
Dispute-Resolution.Center: Cei mai buni litigatori din România, văzuți de Chambers Europe 2026 | Cine sunt practicienii apreciați de clienți în practica de Dispute Resolution și ce spun clienții despre aceștia. 11 avocați români sunt evidențiați în practica de arbitraj
Cum arată practica de achiziții publice a NNDKP în 2026: dinamică accelerată, mandate complexe în infrastructură și apărare instrumentate de avocați care operează agil la granița dintre drept, tehnologie și strategie, confirmată Tier 1 în ghidurile juridice internaționale | Adina Chilim-Dumitriu și Cristian Dranca vorbesc despre modul în care o echipă de elită gestionează ambiguitățile legislative, mandatele transfrontaliere și provocările unui sistem aflat în transformare structurală accelerată
Activitate intensă în practica de Healthcare, Pharma & Life Sciences de la Kinstellar, cu un tablou al proiectelor divers și complex, ce solicită constant experiența pluridisciplinară a echipelor de avocați | De vorbă cu Luiza Bedros (Partener) și Marc Barabas (Associate) despre modul în care lucrează echipa, mandatele complexe în care acționează pentru jucători-cheie și provocările cu care se confruntă clienții din acest sector
Noi promovări în cadrul Popovici Nițu Stoica & Asociații. Trei avocați fac un pas înainte în carieră
În spatele scenei, alături de echipa de Investigatii interne & Audit penal de la Popescu & Asociații | De vorbă cu partenerii Adrian Chirvase și Adina Vlaicu despre mecanismele din spatele succesului reputat în această arie și modul în care echipa sprijină organizațiile în menținerea unor standarde înalte de integritate. Expertiza de top și rigoarea procedurală devin instrumente de gestionare a riscurilor comerciale
OMV Aktiengesellschaft a câștigat, la Paris, încă o dispută legată de costurile de mediu derivate din privatizarea Petrom. Statul român trebuie să plătească 59 mil. €, din care 28 mil. € dobânzi și costuri arbitrale, după un arbitraj câștigat de Zamfirescu Racoți Vasile & Partners și Norton Rose Fulbright | Argumentele statului - ajutor de stat ilegal și o privatizare dezavantajoasă - nu au stat în picioare
Dispute-Resolution.Center: Cum lucrează și în ce tip de proiecte sunt implicați avocații din echipa de Disputes, Litigation & Arbitration de la Vernon | David. De vorbă cu Daniela David (Senior Partner) și Irina Pârvulescu (Partner), despre tendințele pieței, indicatori calitativi și cantitativi cu care se măsoară succesul și modul în care se construiește, pe termen lung, o practică robustă
Soluție definitivă la ÎCCJ, obținută de Țuca Zbârcea & Asociații: Colecția de artă comparată „Alexandra și Barbu Slătineanu”, restituită moștenitorilor după 16 ani de procese
LegiTeam: CMS CAMERON MCKENNA NABARRO OLSWANG LLP SCP is looking for: Associate | Commercial group (3-4 years definitive ̸ qualified lawyer)
Norvegienii de la LINK Mobility preiau Web2SMS de la Netopia Holding, cel mai mare furnizor local de mesagerie A2P din România. Avocați cu senioritate înaltă în tranzacția gestionată juridic la nivel de managing partner
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...









RSS





