
Președintele Grupului Intesa Sanpaolo, la București după achiziția First Bank: Suntem aici pentru a rămâne și pentru a contribui la dezvoltarea economică a țării
15 Iulie 2024
BizLawyerIntesa Sanpaolo, unul dintre cele mai importante grupuri bancare europene, deja prezent în țară prin Intesa Sanpaolo Bank România, și-a consolidat recent poziția competitivă pe piața locală prin achiziția First Bank de la fondul de investiții privat J.C. Flowers & Co. cu sediul în SUA.
![]() |
Gian Maria Gros-Pietro, Președintele Consiliului de Administrație al Grupului Intesa Sanpaolo, și Paola Papanicolaou, Șef Divizia Bănci Subsidiare Internaționale a grupului, însoțiți de membri ai managementului grupului, au efectuat recent o vizită de două zile în România.
Intesa Sanpaolo, unul dintre cele mai importante grupuri bancare europene, deja prezent în țară prin Intesa Sanpaolo Bank România, și-a consolidat recent poziția competitivă pe piața locală prin achiziția First Bank de la fondul de investiții privat J.C. Flowers & Co. cu sediul în SUA. Cele două bănci fac acum parte din Divizia Bănci Subsidiare Internaționale a Intesa Sanpaolo, un jucător-cheie în regiunea Europei Centrale și de Est, care oferă servicii clienților de retail, corporate și IMM-urilor.
Intesa Sanpaolo, unul dintre cele mai importante grupuri bancare europene, deja prezent în țară prin Intesa Sanpaolo Bank România, și-a consolidat recent poziția competitivă pe piața locală prin achiziția First Bank de la fondul de investiții privat J.C. Flowers & Co. cu sediul în SUA. Cele două bănci fac acum parte din Divizia Bănci Subsidiare Internaționale a Intesa Sanpaolo, un jucător-cheie în regiunea Europei Centrale și de Est, care oferă servicii clienților de retail, corporate și IMM-urilor.
Pe parcursul celor două zile, delegația Intesa Sanpaolo a vizitat sediul central al First Bank pentru a ura bun-venit echipei băncii recent achiziționate.
Gian Maria Gros-Pietro a declarat: "Intesa Sanpaolo are un palmares deosebit în ceea ce privește fuziunile, iar achiziția First Bank va marca o nouă etapă în ceea ce privește prezența grupului pe o piață europeană importantă precum România. Unirea forțelor celor două bănci este încă o dovadă că suntem aici pentru a rămâne și pentru a contribui la dezvoltarea economică a țării, stimulând investițiile și oferind sprijin companiilor, care vor beneficia de servicii care facilitează expansiunea internațională și consultanță specializată pentru tranzițiile ESG".
Paola Papanicolaou a adăugat: "Creșterea noastră pe piața din România confirmă angajamentul grupului și al Diviziei Bănci Subsidiare Internaționale în privința acestei părți a Europei. Poziția noastră mai puternică pe piață va contribui la extinderea ofertei noastre pentru persoane fizice și juridice în ceea ce privește serviciile financiare de înaltă calitate, inclusiv produsele bancare curente, de finanțare, de asigurare și de protecție. În plus, prezența noastră în țară merge dincolo de afaceri, deoarece deservim comunitățile locale într-un sens mai larg, la fel ca în toate zonele geografice în care operăm, promovând inovarea, principiile ESG și o cultură a incluziunii".
Delegația a vizitat și o expoziție dedicată vieții și operei Ileanei Sonnabend, găzduită de Muzeul Național de Artă al României din București. Gian Maria Gros-Pietro a declarat: "Inaugurată luna trecută de președintele Italiei, Sergio Mattarella, în timpul vizitei sale oficiale, această expoziție subliniază legătura profundă dintre România și Italia. Președintele Mattarella a descris România drept un «partener indispensabil» pentru Italia, un sentiment care rezonează profund cu Grupul Intesa Sanpaolo, al cărui angajament față de această țară datează din 2003 și a fost recent consolidat încă o dată prin achiziționarea First Bank". Expoziția prezintă și "La ragazza che cammina" ("Fata care se plimbă") de Michelangelo Pistoletto, o lucrare celebră, împrumutată muzeului din România de către Gallerie d'Italia din Napoli a Grupului Intesa Sanpaolo.
Intesa Sanpaolo este singura instituție financiară din Italia care și-a creat propria rețea de muzee - Gallerie d'Italia din Milano, Torino, Napoli și Vicenza - pentru a găzdui patrimoniul artistic al băncii, o colecție impresionantă de peste 35.000 de opere de artă.
Președintele Consiliului de Administrație al Grupului Intesa Sanpaolo a adăugat: "Implicarea Intesa Sanpaolo în inițiative culturale și artistice subliniază dedicarea noastră pentru încurajarea schimburilor culturale și a creșterii nivelului de cunoaștere. Prin artă, ne propunem să conectăm oamenii și comunitățile, îmbogățind textura culturală a țărilor în care ne desfășurăm activitatea. În România, precum și în Europa de Est și în bazinul mediteranean prin intermediul Diviziei de Bănci Subsidiare Internaționale, considerăm că este de datoria noastră să contribuim nu numai la creșterea economică, ci și la o dezvoltare socială mai amplă. Realizăm acest lucru prin colaborarea strânsă cu instituțiile locale și ambasadele italiene. Această expoziție demonstrează misiunea noastră și rolul social profund pe care arta și cultura îl joacă în dezvoltarea unor comunități viabile și durabile. Țelul nostru este să fim o bancă de impact la nivel mondial, recunoscând că impactul social provine, de asemenea, din cultură, artă și frumusețe, care inspiră oamenii aflați în situații dificile, făcând ca încântarea și speranța să devină verosimile".
Gian Maria Gros-Pietro a conchis: "În calitate de grup bancar de top cu o dimensiune cu adevărat europeană, ne angajăm să ducem patrimoniul artistic al grupului nostru peste țări și granițe. Colaborarea cu organizații și instituții internaționale de prestigiu, precum Muzeul Național de Artă al României, exemplifică viziunea noastră. Activitățile noastre în sprijinul artei și culturii sunt susținute de rezultatele noastre economice, de soliditatea capitalului și de valorile fundamentale ale Intesa Sanpaolo. Aceste puncte forte ne plasează printre primele bănci din Europa, deservind aproape 21 de milioane de clienți din întreaga lume".
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
Articol 531 / 9320 | Următorul articol |
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |

BREAKING NEWS
ESENTIAL
LegiTeam: CMS CAMERON MCKENNA NABARRO OLSWANG LLP SCP is looking for: Associate | Corporate and M&A Practice Group (2-4 years definitive ̸ qualified lawyer)
Interviurile primăverii | Ioana Gelepu, fondatoarea și coordonatoarea ‘Ioana Gelepu The Office Litigation & Enforcement’: ”Știința de carte, pasiunea și dedicarea sunt unisex”
Lady Lawyer | De vorbă cu Mihaela Ion, Partener PNSA: ”În fiecare moment important al vieții mele profesionale am simțit cum fiecare om din jurul meu a contribuit la pașii ce au urmat. Povestea continuă de aproape 20 de ani alături de echipa PNSA, pe care o simt deja ca parte din familie; spun asta pentru că au fost prezenți în orice etapă a vieții și devenirii mele ca om”
NNDKP promovează 12 avocați și consultanți în cadrul celei mai recente runde de promovare
Cum lucrează avocații firmei Popescu & Asociații în proiectele care vizează accesarea ajutoarelor de stat, ce servicii integrate asigură clienților și care sunt strategiile pentru maximizarea șanselor de succes | Loredana Popescu (Partener): ”Rezultatele noastre includ un număr semnificativ de aplicații acceptate, creșterea rentabilității și succesul pe termen lung al afacerilor clienților”
Managing IP EMEA Awards 2025 | Muşat & Asociaţii, Baciu Partners, Milcev Burbea și Răzvan Dincă & Asociaţii, printre firmele aflate pe lista scurtă pentru titlul de “Firma anului în România” în fiecare dintre cele trei domenii analizate. Cum arată clasamentele întocmite de piața locală de ghidul juridic internațional specializat în IP
Cum îi sprijină avocații GNP Guia Naghi și Partenerii pe clienții care solicită asistență în proiecte de obținere și implementare a ajutoarelor de stat și ce anume fac pentru a le spori șansele de succes | Manuela Guia (Managing Partner): „Considerăm că ar fi benefic să se acorde o atenție sporită industriilor cu potențial ridicat de creștere, cum ar fi tehnologiile verzi și digitalizarea. De asemenea, ar fi utilă o simplificare a procesului administrativ, pentru a facilita accesul mai rapid la finanțare și a reduce incertitudinea pentru investitori”
Lista scurtă a finaliștilor “Chambers Europe Awards - 2025” | Cinci firme din România luptă pentru trofeu: CMS, NNDKP și ȚZA, prezențe constante la gala premiilor, Mușat & Asociații intră în competiție propulsată de activitatea intensă din ultimul an, iar Filip & Company este nominalizată pentru a patra oară consecutiv
Țuca Zbârcea & Asociații obține o hotărâre de impact major a Curții de Justiție a Uniunii Europene, care înlătură de la aplicare întreaga Ordonanță de Urgență nr. 25 ̸ 2021 privind excluderea de la procedurile de achiziție publică a operatorilor economici din statele terțe față de Uniunea Europeană
Lady Lawyer | De vorbă cu Andra Iftemie, Managing Associate - Băncilă, Diaconu și Asociații: ”Toți avocații suntem ‘așezați la aceeași masă’, indiferent de gen sau de aria de practică aleasă, acesta fiind, de altfel, și unul dintre motivele pentru care practic cu drag această profesie. Ceea ce contează cu adevărat sunt competențele și rezultatele obținute”
RTPR asistă AROBS la achiziția SVT Electronics. Alina Stăvaru (Partner) și Andrei Toșa (Managing Associate), în prim plan
Soluție de referință a avocaților Țuca Zbârcea & Asociații | Plafonarea prețului energiei electrice și gazelor naturale: Instanța decide că prevederile legale trebuie interpretate în favoarea consumatorilor
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...