
Vicepreşedintele Parlamentului European, Victor Negrescu: România are toate ingredientele pentru a fi tigrul digital al Europei
19 Martie 2025
AgerpresConform sursei citate, într-o perioadă marcată de transformări rapide atât economice, cât şi digitale, competitivitatea Europei devine o prioritate - aceasta a fost ideea de la care au fost pornite discuţiile şi schimburile de idei.
Sectorul digital contribuie cu aproape 8% din Produsul Intern Brut al României, dar va ajunge rapid la 10%, potenţialul fiind mult mai mare, susţine europarlamentarul Victor Negrescu.
Potrivit unui comunicat al IMM România, reprezentanţii României s-au reunit în Parlamentul European la a treia ediţie a Romanian Digital Day 2025, desfăşurată la Bruxelles pe 18 martie, la iniţiativa vicepreşedintelui Parlamentului European, Victor Negrescu.
În această ediţie, accentul s-a pus pe implicarea activă a României, prin oraşele sale care se afirmă tot mai clar ca hub-uri de inovare în regiune, contribuind la conturarea viitorului digital al continentului.
Potrivit unui comunicat al IMM România, reprezentanţii României s-au reunit în Parlamentul European la a treia ediţie a Romanian Digital Day 2025, desfăşurată la Bruxelles pe 18 martie, la iniţiativa vicepreşedintelui Parlamentului European, Victor Negrescu.
În această ediţie, accentul s-a pus pe implicarea activă a României, prin oraşele sale care se afirmă tot mai clar ca hub-uri de inovare în regiune, contribuind la conturarea viitorului digital al continentului.
"Dacă nu acţionăm acum, vom pierde teren în faţa giganţilor tehnologici de pe alte continente. Europa trebuie să devină un pol de inovaţie digitală, nu doar un consumator de tehnologie produsă în alte părţi ale lumii. Doar printr-un efort comun şi coordonat putem transforma Europa într-un lider global în domeniul digital. Este responsabilitatea noastră să asigurăm că niciun cetăţean şi nicio regiune nu rămâne în urmă în această tranziţie. România are toate ingredientele pentru a fi tigrul digital al Europei. Astăzi sectorul digital contribuie cu aproape 8% din PIB-ul României, dar va ajunge rapid la 10%, iar potenţialul este mult mai mare. Cu toate acestea asistăm la o transformare importantă a industriei digitale de la outsourcing la crearea de servicii şi produse. Fondurile europene au capacitatea de a accelera această dezvoltare", a menţionat Victor Negrescu, citat în comunicat.
În opinia sa, Romanian Digital Day a devenit o platformă pentru a expune aceste provocări şi a prezenta soluţiile româneşti pentru transformarea digitală a Europei.
"Cei peste 200 de lideri în domeniul digitalizării, reprezentând 1% din PIB-ul României, care au participat la eveniment demonstrează încă o dată că România are toate ingredientele pentru a fi tigrul digital al Europei", a punctat Negrescu.
Conform sursei citate, într-o perioadă marcată de transformări rapide atât economice, cât şi digitale, competitivitatea Europei devine o prioritate - aceasta a fost ideea de la care au fost pornite discuţiile şi schimburile de idei. Uniunea Europeană îşi propune să consolideze competenţele digitale, autonomia strategică şi leadership-ul tehnologic, iar discuţiile despre un nou fond de competitivitate sunt deja în desfăşurare.
"Întreaga zi a fost structurată în jurul unor discuţii tematice care au abordat multiple aspecte ale transformării digitale. Participanţii au analizat modalităţile prin care tehnologia poate fi valorificată pentru a spori competitivitatea economică, pentru a sprijini creşterea startup-urilor şi pentru a reduce decalajele digitale dintre regiunile europene", se menţionează în comunicat.
Evenimentul a reunit la aceeaşi masă lideri din toate regiunile României din sfera digitalizării, mari jucători ai industriei, principalele subiecte fiind creşterea competitivităţii prin edu-tech şi dezvoltarea hub-urilor tehnologice europene, politicile digitale ale UE şi impactul asupra ecosistemului tehnologic şi rolul României în promovarea inovaţiei şi leadership-ului digital european.
Florin Duma, preşedintele IMM România, a punctat necesitatea educaţiei digitale. "Reiterez importanţa crucială a educaţiei digitale pentru succesul antreprenoriatului românesc şi integrarea eficientă a României în economia digitală globală. România trebuie să contribuie activ la nivel european, stimulând modernizarea IMM-urilor prin soluţii digitale, formarea specialiştilor şi atragerea de fonduri europene", a subliniat preşedintele IMM România.
De asemenea, în cadrul evenimentului s-a discutat despre importanţa investiţiilor în tehnologii emergente, cum ar fi inteligenţa artificială, blockchain-ul şi securitatea cibernetică.
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
Articol 631 / 9969 | Următorul articol |
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |

BREAKING NEWS
ESENTIAL
Lawyer – Associate ̸ Senior Associate (1-6 years) | Banking & Finance | Reff & Associates
LegiTeam: Reff & Associates is looking for a 2 - 6 years Attorney at Law | Dispute Resolution
BOHÂLȚEANU ȘI ASOCIAȚII recrutează avocați stagiari cu 0-3 ani experienta in profesie
LegiTeam: Atorney at Law (0 - 2 years) - Dispute Resolution | Reff & Associates
Lexology Capital Markets Rankings 2025 | Cine sunt avocații români care se remarcă în practica de piețe de capital: Anca Simeria (partener, Popescu & Asociații) este considerată „Thought Leaders”. Zsuzsa Csiki (partener, Kinstellar), evidențiată pe segmentul de ”Structured Finance”, iar Loredana Chițu (partener Dentons, în secțiunea ”Debt & Equity”. Un semnal că piața locală poate seta standarde și concura cu jurisdicții consacrate
Voicu & Asociații is looking for Junior level Business Lawyers
ZRVP a asistat UniCredit Bank în materia relațiilor de muncă în contextul fuziunii cu Alpha Bank Romania. Cătălin Micu (partener) a coordonat proiectul, alți trei avocați, în prim plan | Buna colaborare cu factorii cheie din proiect și focusul pe comunicarea eficientă în cadrul organizațiilor implicate a făcut ca toate etapele planificate să fie implementate și inerentele provocări să fie depășite cu succes
Filip & Company asistă Continental și divizia sa ContiTech în procesul de vânzare a unității de business Original Equipment Solutions către Regent | Echipa implicată în proiect a fost coordonată de Alexandru Bîrsan (managing partner)
Bohâlțeanu și Asociații a asistat Grupul Ion Moș în achiziția brandului românesc Lucas Bites, o etapă importantă în strategia de expansiune a grupului. Echipa de proiect, coordonată de Ionuț Bohâlțeanu (Head of Corporate ̸ M&A)
Dr. Cosmin Vasile (Managing Partner ZRVP) va susține un curs de arbitraj la INPPA: “Noțiuni introductive de arbitraj comercial – un ghid practic pentru începători”, desfășurat în cinci ateliere | Înscrierile se fac până pe 7 octombrie
Kinstellar, local counsel în regiunea CEE pentru GTCR, cumpărătorul Zentiva, într-o tranzacție de 4,1 miliarde euro. Rusandra Sandu (Partner) a coordonat echipa în jurisdicția locală | Kirkland & Ellis și Freshfields au fost lead counsels
Clifford Chance Badea își consolidează practica de Corporate M&A și Real Estate prin recrutarea Flaviei Petcu-Ciurel ca Senior Associate
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...