ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

ANRE: Toţi participanţii la piaţa gazelor,inclusiv importatorii, sunt obligaţi să vândă pe bursă 40% din livrări

02 Iulie 2020   |   AGERPRES

La rândul lor, toţi cumpărătorii angro trebuie să achiziţioneze de pe bursă 40% din cantitatea totală cumpărată.

 
 
Toate companiile care vând angro gaze pe piaţa din România, inclusiv cele care fac importuri, sunt obligate să tranzacţioneze pe bursă 40% din livrările lor, la un preţ de pornire stabilit de Autoritatea Naţională de Reglementare în domeniul Energiei (ANRE), potrivit unor proiecte de ordine iniţiate de autoritate.

"În perioada 1 iulie 2020 - 31 decembrie 2022, toţi participanţii la piaţa de gaze naturale, cu excepţia producătorilor a căror producţie anuală realizată în anul anterior depăşeşte 3.000.000 MWh, în măsura în care contractează vânzarea gazelor naturale pe piaţa angro, au obligaţia să oferteze anual, pe pieţele centralizate, transparent, public şi nediscriminatoriu, în calitate de vânzător, cantităţi de gaze naturale determinate prin aplicarea unei cote procentuale de minimum 40% la cantitatea de gaze naturale livrate în anul calendaristic respectiv, în calitate de vânzător", se arată într-unul dintre proiecte.


Un alt draft de ordin precizează că, în aceeaşi perioadă, producătorii de gaze naturale a căror producţie anuală realizată în anul anterior depăşeşte 3.000.000 MWh au obligaţia să oferteze anual vânzarea unor cantităţi de gaze naturale, cu livrare în perioada 1 iulie 2020-31 decembrie 2022, în mod transparent, public şi nediscriminatoriu, pe pieţele centralizate în conformitate cu reglementările emise de ANRE o cotă procentuală de 40% din producţia anuală înregistrată în anul anterior ofertării, cu excepţia consumului tehnologic şi a consumului propriu.

La rândul lor, toţi cumpărătorii angro trebuie să achiziţioneze de pe bursă 40% din cantitatea totală cumpărată.

"Preţul maxim de pornire al ofertelor de produse standardizate care va fi introdus în platforma de tranzacţionare la lansarea ordinelor de vânzare de către titularii obligaţiei de ofertare este cel stabilit de ANRE şi afişat pe pagina de internet, în ultima zi lucrătoare a lunii anterioare sesiunii de licitaţie", mai precizează reprezentanţii autorităţii.

Acest preţ se va forma în funcţie de nivelul la care se vor încheia tranzacţiile, iar, până se va forma o referinţă a pieţei, preţul fi corelat cu cotaţiile gazelor de la bursa vieneză de profil, Central European Gas Hub.

ANRE aşteaptă propuneri şi observaţii pe această temă până la data de 10 iulie.

Proiectele de ordin au fost elaborate în contextul în care, de la 1 iulie, piaţa gazelor din România a fost liberalizată total.
 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate*







* campuri obligatorii


Articol 3471 / 5549
 

Ascunde Reclama
 
BREAKING NEWS
ESENTIAL
Într-un an dominat de pragmatism, Mitel & Asociații menține ritmul în M&A: echipă compactă, coordonare directă a partenerilor, continuitate și seriozitate în dosarele complexe, proiecte din industrii cu cerere solidă și un mod de lucru centrat pe integrare, calendar și echilibru între părți | Avocații spun că procedurile pentru investiții străine impun răbdare, dar nu schimbă cursul, într-o piață care rămâne activă, dar mai atentă la detalii
Lawyer – Associate ̸ Senior Associate (1-6 years) | Banking & Finance | Reff & Associates
NNDKP a luat toate premiile pentru jurisdicția noastră la gala ‘Benchmark Litigation Europe Awards 2025’ | Casa de avocați a primit titlul de ‘Firma de avocatură a anului’, iar Emil Bivolaru a urcat pe podium la catogoria ‘Avocatul anului în România’ în materia soluționării disputelor
CMS CAMERON MCKENNA NABARRO OLSWANG LLP SCP is looking for junior lawyers
Lexology Capital Markets Rankings 2025 | Cine sunt avocații români care se remarcă în practica de piețe de capital: Anca Simeria (partener, Popescu & Asociații) este considerată „Thought Leaders”. Zsuzsa Csiki (partener, Kinstellar), evidențiată pe segmentul de ”Structured Finance”, iar Loredana Chițu (partener Dentons, în secțiunea ”Debt & Equity”. Un semnal că piața locală poate seta standarde și concura cu jurisdicții consacrate
BOHÂLȚEANU ȘI ASOCIAȚII recrutează avocați stagiari cu 0-3 ani experienta in profesie
ZRVP a asistat UniCredit Bank în materia relațiilor de muncă în contextul fuziunii cu Alpha Bank Romania. Cătălin Micu (partener) a coordonat proiectul, alți trei avocați, în prim plan | Buna colaborare cu factorii cheie din proiect și focusul pe comunicarea eficientă în cadrul organizațiilor implicate a făcut ca toate etapele planificate să fie implementate și inerentele provocări să fie depășite cu succes
GNP Guia Naghi and Partners is looking for a talented lawyer | Technology & Data protection
Dr. Cosmin Vasile (Managing Partner ZRVP) va susține un curs de arbitraj la INPPA: “Noțiuni introductive de arbitraj comercial – un ghid practic pentru începători”, desfășurat în cinci ateliere | Înscrierile se fac până pe 7 octombrie
LegiTeam: Reff & Associates is looking for a 2 - 6 years Attorney at Law | Dispute Resolution
Bohâlțeanu și Asociații a asistat Grupul Ion Moș în achiziția brandului românesc Lucas Bites, o etapă importantă în strategia de expansiune a grupului. Echipa de proiect, coordonată de Ionuț Bohâlțeanu (Head of Corporate ̸ M&A)
Țuca Zbârcea & Asociații Tax câștigă premiul „Firma Anului în Domeniul Prețurilor de Transfer”
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...