Comisia cere României să transpună corect Directiva privind impactul produselor din plastic asupra mediului
12 Februarie 2025 Agerpres
Directiva este un element esenţial element al Strategiei privind materialele plastice şi planul de acţiune pentru economia circulară. Implementarea completă a practicilor sustenabile înscrise în Directivă reprezintă cheie unei protecţii eficiente a sănătăţii umane, a mediilor naturale, şi asigură o tranziţie de succes către o economie circulară mai sustenabilă.
Comisia Europeană a decis miercuri să deschidă o procedură de infringement trimiţând o scrisoare de punere în întârziere către România pentru că nu a transpus în mod corect Directiva UE 2019/904 privind reducerea impactului anumitor produse din plastic asupra mediului, se arată într-un comunicat al Executivului comunitar.
Directiva este un element esenţial element al Strategiei privind materialele plastice şi planul de acţiune pentru economia circulară. Implementarea completă a practicilor sustenabile înscrise în Directivă reprezintă cheie unei protecţii eficiente a sănătăţii umane, a mediilor naturale, şi asigură o tranziţie de succes către o economie circulară mai sustenabilă.
Directiva este un element esenţial element al Strategiei privind materialele plastice şi planul de acţiune pentru economia circulară. Implementarea completă a practicilor sustenabile înscrise în Directivă reprezintă cheie unei protecţii eficiente a sănătăţii umane, a mediilor naturale, şi asigură o tranziţie de succes către o economie circulară mai sustenabilă.
România nu a transpus în mod corect şi complet în legislaţia naţională unele prevederi din Directiva UE 2019/904 privind reducerea impactului anumitor produse din plastic asupra mediului, ceea ce ar putea avea ca rezultat o aplicare incompletă a Directivei în practică. De exemplu, legislaţia din România extinde excepţiile de la interzicerea plasării produselor de plastic de unică folosinţă pe piaţă. Acestea se referă, de exemplu, la agitatoarele pentru băuturi şi beţele de plastic de unică folosinţă folosite în scopuri medicale, În plus, legea din România nu cere producătorilor să acopere toate costurile în concordanţă cu prevederile extinse ale Directivei privind responsabilitatea producătorului.
În final, nu există prevederi în legislaţia naţională care să încurajeze folosirea de alternative sustenabile la plasticul de unică folosinţă pentru mâncare.
Prin urmare, Comisia Europeană a decis să trimită o scrisoare de punere în întârziere către România, care are acum la dispoziţie două luni pentru a răspunde solicitărilor CE. În absenţa unui răspuns satisfăcător, Comisia Europeană ar putea decide să emită un aviz motivat.
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
| Articol 237 / 4846 | Următorul articol |
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |
BREAKING NEWS
ESENTIAL
Schoenherr a asistat fondatorii Calla Oradea în vânzarea unei participații majoritare către Integral Capital Group I Echipa, coordonată de Mădălina Neagu (partner)
Mușat & Asociații anunță cooptarea fostei președinte a Curții Supreme, Corina Corbu, în poziția de Partener Coordonator al Departamentului de Litigii | Gheorghe Mușat, Senior Partner: ”Este un mare câștig pentru firmă, pentru avocații firmei, pentru clienții firmei”
Wolf Theiss a asistat Rheinmetall în legătură cu semnarea unui acord de înființare a unui joint venture cu Pirochim Victoria
Într-un an cu investigații mai tehnice și presiune pe termene, DLA Piper România așază practica de Concurență pe trei piloni - oameni, metodă, ritm, astfel încât proiectarea strategiilor, controlul probelor și continuitatea între faze să producă cele mai bune rezultate | De vorbă cu membrii unei echipe sudate, condusă de lideri cu experiență și antrenată pe industrii sensibile, despre prudență juridică și curaj tactic, cooperare internă și rigoare probatorie, bazate pe înțelegerea fină a mediului de business și utilizarea tehnologiei ca multiplicator de acuratețe
Filip & Company a oferit asistență juridică în legătură cu o nouă emisiune de obligațiuni corporative garantate de către Agroserv Măriuța, în valoare de 3 mil. €
Kinstellar asistă Integral Capital Group în achiziția unei participații majoritare la clinica de fertilizare in vitro Calla, prin subsidiara sa Embryos
Filip & Company a asistat consorțiul de bănci care a intermediat a doua emisiune de obligațiuni prin care Romgaz a atras 500 de mil. € de pe piețele internaționale| Alexandru Bîrsan (managing partner) și Olga Niță (partener) au coordonat echipa
Filip & Company a asistat BCR și BRD în legătură cu oferta publică inițială a Cris Tim Family Holding | Olga Niță (partener) și Alexandru Bîrsan (managing partner) au coordonat echipa
Clifford Chance Badea a asistat Cris-Tim Family Holding în legătură cu IPO-ul istoric în valoare de 454,35 milioane RON | Daniel Badea (Managing Partner): ”Sperăm ca succesul Cris-Tim să încurajeze și alte branduri românești să vină pe bursă”
Filip & Company a asistat DIGI Romania S.A. în legătură cu emisiunea de obligațiuni de 600 mil. €. Alexandru Bîrsan (managing partener) a coordonat echipa
LegiTeam: Zamfirescu Racoţi Vasile & Partners recrutează avocat definitiv Dreptul muncii | Consultanță
LegiTeam: Zamfirescu Racoţi Vasile & Partners recrutează avocat definitiv Real Estate | Consultanță
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...









RSS





