ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

Kinstellar finalizează cu succes achiziția operațiunilor Noerr din București, după preluarea birourilor din Bratislava și Praga. Puternica practică de Tax and Finance de la Noerr consolidează oferta de servicii a firmei pe piața locală. Focus pe clienții vorbitori de limbă germană | Victor Constantinescu, coordonatorul echipei Kinstellar din București, care are acum cca. 50 de avocați și specialiști în consultanță de business: ”Odată cu integrarea echipei și expertizei Noerr, ne extindem capacitățile și consolidăm portofoliul de servicii”

09 Septembrie 2024   |   BizLawyer

Biroul Kinstellar din București va continua să ofere servicii dedicate clienților din piețele DACH (Germania, Austria și Elveția), integrând competențele și consolidând echipa regională.

 
 
Kinstellar a finalizat cu succes achiziția operațiunilor Noerr din București, marcând etapa finală a unei tranzacții strategice care a inclus și preluarea birourilor Noerr din Bratislava și Praga.  Această tranzacție reprezintă un pas esențial în strategia de expansiune a Kinstellar în Europa Centrală și de Est.  Odată cu integrarea noilor operațiuni din Cehia și Slovacia la începutul acestei săptămâni, și acum în România, prezența Kinstellar pe aceste piețe a fost semnificativ extinsă. Biroul din București se poate mândri acum cu o echipă consolidată, formată din 7 parteneri și aproximativ 50 de avocați și specialiști în consultanță de business.

Un alt aspect important al acestei tranzacții este preluarea echipei renumite de consultanță fiscală și financiară Noerr, care va opera acum sub umbrela Kinstellar în România. Această echipă aduce o expertiză valoroasă în domenii precum ajutorul de stat, structurarea financiară și consultanța fiscală, întărind semnificativ oferta multidisciplinară de servicii complete a firmei Kinstellar. Această integrare consolidează capacitatea firmei de avocați de a oferi soluții comprehensive, mai ales pentru problemele complexe și transfrontaliere ale clienților săi.


Biroul Kinstellar din București va continua să ofere servicii dedicate clienților din piețele DACH (Germania, Austria și Elveția), integrând competențele și consolidând echipa regională. Potrivit reprezentanților firmei, această mișcare strategică va aduce valoare adăugată semnificativă pentru clienți și va stimula dezvoltarea pe termen lung.

Victor Constantinescu, Managing Partner Kinstellar București, subliniază: „Această achiziție deschide un nou capitol interesant pentru Kinstellar în România. Odată cu integrarea echipei și expertizei Noerr, ne extindem capacitățile și consolidăm portofoliul de servicii. Împreună, suntem mai bine pregătiți pentru a face față provocărilor locale și internaționale. Așteptăm cu nerăbdare oportunitățile pe care le va genera această nouă echipă. Doresc să mulțumesc sincer partenerilor noștri din București, atât celor noi, cât și celor existenți – Zsuzsa Csiki, Iustinian Captariu, Remus Codreanu, Rusandra Sandu, Iulian Sorescu și Luiza Bedros – pentru munca lor de echipă și implicarea lor extraordinară.”

Kristóf Ferenczi, Managing Partner Kinstellar, adaugă: „Suntem încântați să anunțăm finalizarea acestei achiziții strategice, care consolidează și mai mult prezența Kinstellar pe piețele din Cehia, România și Slovacia. Le urăm bun venit noilor colegi din București și suntem nerăbdători să explorăm oportunitățile oferite de această extindere. Sinergia dintre atuurile noastre comune va contribui, fără îndoială, la furnizarea de servicii superioare și la succesul echipelor și clienților noștri. Sunt foarte mândru și recunoscător echipei care a contribuit la realizarea acestui proiect.”

Jason Mogg, partener senior, a comentat: „Aceasta este o realizare notabilă pentru Kinstellar, care reflectă angajamentul nostru de a ne extinde prezența și capacitățile în Europa Centrală și de Est. Integrarea unei echipe de o asemenea reputație ne permite să ne diversificăm expertiza și să ne consolidăm poziția de lider în regiune. Mulțumim echipelor noastre de proiect și tuturor celor implicați, în special colegilor din Bratislava, București și Praga, pentru sprijinul lor. De asemenea, dorim să mulțumim calduros lui Alexander Ritvay și Torsten Fett, precum și conducerii Noerr și echipei de proiect din Germania, pentru colaborarea lor de excepție în finalizarea acestei tranzacții. Suntem nerăbdători să vedem cum aceste sinergii vor aduce beneficii pentru clienții noștri și vor stimula creșterea Kinstellar în regiune.”

 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate*







* campuri obligatorii


Articol 311 / 2103
 

Ascunde Reclama
 
BREAKING NEWS
ESENTIAL
ZRVP aniversează în 2025 trei decenii de avocatură | Cosmin Vasile, Managing Partner: “Am crescut organic, am construit fără grabă și fără artificii, și am ajuns aici pentru că am rămas fideli profesiei și valorilor ei. Rămânem, după 30 de ani, cu aceleași ținte primordiale: perfecțiunea juridică și formarea de avocați care să ne împărtășească pasiunea, valorile și viziunea”
Practica de Concurență de la Țuca Zbârcea & Asociații rămâne etalon pe piața locală, cu o echipă evidențiată în ghidurile internaționale și performanță constantă în mandatele încredințate | Raluca Vasilache (Partener): Ultimul an a fost cu adevărat special, având privilegiul de a lucra în câteva tranzacții stimulante din punct de vedere profesional. A crescut considerabil practica în domeniul autorizării investițiilor străine și se remarcă o pondere mai mare a investigațiilor
Mitel & Asociații se remarcă în practica de Concurență prin rigoare și sincronizare, oferind clienților remedii țintite, viteză procedurală și certitudine în calendarul de closing | Sub coordonarea partenerului Șerban Suchea, firma asigură trasee clare de conformare, maximizează predictibilitatea autorizărilor și păstrează direcția tranzacțiilor într-un peisaj normativ exigent și bine articulat
CMS, implicată în proiectul câștigător al premiului „Investiția Anului” în cadrul SEE Property Forum Awards 2025 pentru al doilea an consecutiv
Bohâlțeanu & Asociații a stat alături de asociații Auto Brand SRL în tranzacția prin care BPW Group a intrat pe piața locală. Ionuț Bohâlțeanu (Managing Partner) și Anda Călin (Managing Associate), în prim plan
LegiTeam: Junior lawyers 0-1 years - Dispute Resolution Practice | GNP Guia Naghi and Partners
Lexology IP Rankings 2025 | Cine sunt profesioniștii care setează standardele pe o piață din ce în ce mai competitivă: Ana-Maria Baciu, Răzvan Dincă, Dana Blaer și Ciprian Dragomir, printre avocații a căror poziționare confirmă maturizarea sectorului local și relevanța lui în arhitectura regională a proprietății intelectuale
CMS CAMERON MCKENNA NABARRO OLSWANG LLP SCP is looking for junior lawyers
Radiografia unui an intens în practica de Employment la KPMG Legal – Toncescu și Asociații | Arhitectura normelor de dreptul muncii arată ca un șantier în lucru: reglementări noi, intenții bune, dar și intersecții nerezolvate între acte normative, zone fără busolă și practici care alunecă în interpretări divergente. De vorbă cu membrii echipei despre provocările perioadei, proiectele cheie și prioritățile clienților, în linie cu valul normativ
Practica de M&A de la Volciuc-Ionescu accelerează într-o piață mai activă, unde conformarea multiplă și mecanismele sofisticate de preț ̸ structurare ridică miza juridică. “O tranzacție este cu adevărat de succes dacă, după closing, integrarea noii afaceri decurge fluent, sinergiile preconizate se realizează efectiv și nu apar probleme majore care să-i erodeze valoarea”, spun avocații | În spatele fiecărui mandat finalizat se află o combinație atent dozată de expertiză, colaborare și reziliență
Filip & Company asistă OH Holding Limited în finalizarea tranzacției prin care fondul de investiții intră în acționariatul Lensa. Echipa, coordonată de Alina Stancu Bîrsan (partener)
Filip & Company a asistat Victoriabank în finalizarea achiziției OCN “Microinvest” SRL în Republica Moldova. Alina Stancu Bîrsan (partener) a coordonat echipa
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...