ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

Litigiu complex în domeniul infrastructurii privind pretenții în valoare de 150 mil. lei finalizat cu succes de avocații NNDKP

22 Februarie 2021   |   BizLawyer

După parcurgerea celor două grade de jurisdicție și respingerea căilor extraordinare de atac, avocații NNDKP au obținut executarea benevolă de către companie a hotărârilor judecătorești în sensul plății sumei totale de 150 milioane lei.

 
 
NNDKP a reprezentat cu succes unul dintre cei mai mari antreprenori italieni care activează în România în proiecte de infrastructură, într-un litigiu împotriva companiei naționale care gestionează traficul feroviar la nivel național.

Litigiul a avut o durată de soluționare definitivă de peste 5 ani și a vizat pretențiile Antreprenorului formulate împotriva Autorității Contractante în legătură cu executarea proiectului de reabilitare a liniei de cale ferată pe Coridorul IV Pan European, tronsonul Vințu de Jos - Coșlariu.

Aceste pretenții au constat atât în costuri suplimentare cauzate de prelungirea duratei de execuție și profit nerealizat, cât și în costuri pentru lucrări suplimentare, născute din executarea unui contract administrativ, grefat pe regulile FIDIC Roșu 1999.


După parcurgerea celor două grade de jurisdicție și respingerea căilor extraordinare de atac, avocații NNDKP au obținut executarea benevolă de către companie a hotărârilor judecătorești în sensul plății sumei totale de 150 milioane lei.

Echipa NNDKP care a reprezentat antreprenorul în acest litigiu a fost formată din Valeriu Mina, Partener în cadrul Departamentului de Soluționare a Disputelor, și Alexandra Măruțoiu, Asociat Senior, echipă care a gestionat cu succes în ultimii 8 ani o gamă extrem de diversificată de litigii de instanță și arbitrale în legătură cu contracte grefate pe regulile FIDIC.

Finalizarea cu succes a acestui litigiu s-a datorat și echipei coordonate de avocații Adina Chilim-Dumitriu, Partener și unul dintre coordonatorii practicii de Achiziții Publice și PPP și Răzvan Vlad, Partener în cadrul aceleiași practici, care au acordat asistență clientului în faza de implementare a contractului încheiat cu compania națională feroviară, mai ales în etapa formulării revendicărilor de către Antreprenor.

”Miza litigiilor aflate pe rolul instanțelor judecătorești și a celor arbitrale privind proiecte de mare infrastructură, în care NNDKP reprezintă unele dintre cele mai importante companii active în acest domeniu în România, este de peste 500 milioane de lei. Proiectul privind reabilitarea liniei de cale ferată pe acest tronson are o importanță majoră pentru dezvoltarea acestui sector în România și ne bucurăm de un nou succes în acest tip de litigii” a declarat Valeriu Mina.

Practica de Soluționare a Disputelor a NNDKP coordonată de Ana Diculescu-Șova este recunoscută independent drept o forță în domeniul soluționării disputelor. Confirmarea statutului său vine și prin poziționarea pe primul loc în ghiduri internaționale de renume precum Chambers & Partners (ediția europeană) începând cu anul 2007, și de Legal 500 începând cu anul 2002. Cu 9 Parteneri ce coordonează o echipă de peste 50 de avocați litigatori prezenți în București și în birourile regionale ale firmei, NNDKP dispune de resursele necesare pentru a gestiona cazuri complexe, implicând mai multe părți sau care au o durată de mai mulți ani și propune strategii concrete pentru a reduce potențiale riscuri viitoare.

Nestor Nestor Diculescu Kingston Petersen (”NNDKP”) este un pionier al avocaturii de afaceri în România.
NNDKP oferă servicii de avocatură şi consultanţă fiscală integrate companiilor active în diverse sectoare ale industriei. De-a lungul celor peste trei decenii de activitate, avocaţii NNDKP au oferit asistenţă juridică şi reprezentare în tranzacţii şi proiecte reper pentru evoluţia comunităţii de afaceri din România, inclusiv in domenii inovatoare, considerate încă de nişă şi care au implicat companii internaţionale şi naţionale, şi antreprenori locali.
Firma reprezintă România în unele dintre cele mai importante asociaţii profesionale la nivel internaţional – Lex Mundi, World Services Group, International Attorneys Club – şi este membru fondator al SEE Legal. NNDKP este clasată în mod constant pe primele poziţii în toate ariile de practică de către Chambers & Partners, Legal500 şi IFLR1000.
 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate*







* campuri obligatorii


Articol 1341 / 2015
 

Ascunde Reclama
 
BREAKING NEWS
ESENTIAL
LegiTeam | Mitel & Asociații recrutează avocat definitiv (Real Estate)
LegiTeam | Mitel & Asociații recrutează avocat definitiv (Drept Societar și Comercial)
Filip & Company asistă NextUp Solutions în procesul de vânzare către Symfonia. Andreea Bănică (counsel): ”Tranzacția confirmă încă o dată că ecosistemul tech românesc este suficient de matur pentru a atrage interesul unor jucători internaționali serioși”
LegiTeam | Mitel & Asociații caută avocat stagiar pentru practica de Drept Societar și Comercial
bpv GRIGORESCU ȘTEFĂNICĂ a oferit consultanță companiei germane de tehnologie cbs în achiziția diviziei SAP a SkyConsult | Cristina Daianu (Partener): ”A fost o tranzacție deosebit de dificilă. Proiectul a combinat elemente brownfield și greenfield”
Women Lawyers | Să fii femeie în lumea avocaturii de business de astăzi înseamnă atât provocări, cât și oportunități semnificative. Dana Bivol (Partener): ”Alături de ceilalți colegi parteneri am reușit să creăm o firmă cu un brand puternic, recunoscut pentru expertiza sa, atât pe plan local, cât și internațional. Popescu & Asociații oferă un mix ideal de oportunități profesionale, mediu de lucru pozitiv și resurse pentru dezvoltare personală și profesională”
Proiectul eșuat de lobby, prin care liderii Alianței pentru Unirea Românilor ar fi beneficiat de o întâlnire și o ședință foto cu Donald Trump la reședința din Mar-a-Lago (Florida) se lasă cu un proces în SUA. Pretenții de 4,6 mil. USD pentru că șefii partidului AUR nu s-au întâlnit cu înalți oficiali americani, peste Ocean
Activitate intensă în practica de Employment de la NNDKP, firmă cu una dintre cele mai mari și performante echipe de avocați specializați în oferirea de asistență juridică pe întregul spectru de aspecte de Dreptul Muncii, într-o perioadă în care solicitările clienților s-au diversificat | Roxana Abrașu (Partener): ”Avem situații care presupun complexitate prin anvergura și impactul global adus, dar și situații unde se ridică subiecte diverse sau sensibile ce trebuie gestionate cu prudență pentru a asigura că sunt abordate ținând cont de numeroasele reglementări aplicabile și se finalizează cu luarea măsurilor corespunzătoare”
Rising Stars | Raluca Biță, unul dintre cei mai buni studenți ai generației sale, a ales să profeseze în sfera Dreptului financiar-bancar în echipa Filip & Company: ” Una dintre principalele mele așteptări a fost să găsesc un mediu care să mă stimuleze intelectual și să-mi ofere ocazia de a rezolva probleme complexe și am întâlnit exact asta. Fiecare caz aduce provocări unice, care necesită o combinație de cunoștințe juridice, gândire critică și creativitate în găsirea celor mai bune soluții pentru clienți”
OMV Aktiengesellschaft a mers pe mâna avocaților de la ZRVP într-un alt arbitraj ICC cu statul român și a câștigat încă 47 mil. €, plus dobânzi. Pretenții de alte 50 mil. € la orizont, într-o procedură nouă, inițiată în decembrie 2024, în care lucrează deja aceeași echipă de avocați
Filip & Company asistă Conversion Marketing, parte a grupului eMAG, la transferul activității Profitshare către 2Performant
BizLawyer îi prezintă pe avocații care au devenit parteneri în ultimele runde de promovări | De vorbă cu Andrei Cosma (BACIU PARTNERS), revenit în avocatura locală după ce a activat ca general counsel pentru o firmă de tehnologie din Malta: ”Cred că succesul în avocatură apare atunci când un avocat înțelege cu adevărat distincția - și îmbinarea - dintre profesia de avocat și avocatura ca business. Ambele concepte au o importanță de sine stătătoare și trebuie creată o simbioză pentru a tinde spre succes”
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...