ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

Voinescu Lawyers a încheiat o alianță cu Studio legale asociato Martinez & Novebaci din Milano. Casa de avocați a deschis și un birou la Paris

02 Martie 2020   |   BizLawyer

Scopul urmărit prin această asociere cu Martinez & Novebaci din Milano este de a crea, împreună cu partenerii italieni, sinergii reciproc avantajoase atât pe piața juridică din Romania, cât și din Italia.

 
 
Voinescu Lawyers anunță semnarea, începând cu luna ianuarie a acestui an, a unui parteneriat cu Studio legale asociato Martinez & Novebaci, una dintre cele mai reputate societăți de avocați din Italia, având sediul principal la Milano și sedii secundare și parteneriate în Europa, Orientul Mijlociu și SUA. 

Gabriel Voinescu, avocat asociat: „Scopul urmărit prin această asociere cu Martinez & Novebaci din Milano este de a crea, împreună cu partenerii noștri italieni, sinergii reciproc avantajoase atât pe piața juridică din Romania, cât și din Italia. Credem cu tărie în potențialul acestui parteneriat și ne întărim, astfel, practica axată pe clienții corporate italieni care sunt prezenți în România, dar și pe cei care vor să exploreze potențialul pieței românești. Vom beneficia, în dezvoltarea acestui potențial, și de suportul colegului nostru, Daniel Urdoi, of Counsel în cadrul biroului nostru din București, dar și responsabil al biroului din Maastricht, cu o experiență de peste 5 ani ca avocat coordonator al unui reputat birou italian din România.”


Timeea Ciudin, avocat asociat: „Într-o notă ușor vizionară, excelența în complexele și variatele domenii ale dreptului reprezintă un deziderat care nu mai poate fi atins de societățile de avocatură care își limitează activitatea la jurisdicția națională. Tocmai de aceea, o astfel de asociere cu societatea de avocați Martinez & Novebaci constituie încă un pas în parcursul nostru către excelență, pe care ni l-am asumat alături de remarcabilul nostru coleg, Daniel Urdoi”.

În același timp, biroul local anunță, tot din ianuarie 2020, și deschiderea unui birou la Paris, având în vedere apartenența, cu drept deplin de practică în Baroul din Paris, a avocatului asociat Gabriel Voinescu.

Echipa pluridisciplinară Voinescu Lawyers a fost fondată ca urmare a unei scindări din cadrul unei firme de prestigiu la nivel international și este constituită din avocați cu specializări diverse și complementare, dar al căror punct de convergență este excelența.

Societatea este coordonată de avocați cu o vastă experiență profesională în România și Franța (Baroul din Paris), dar și cu o înaltă pregătire academică la universități de prestigiu internațional, precum Paris I Pantheon – Sorbona, Universitatea din Londra sau Universitatea Aix-Marseille III.
 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate*







* campuri obligatorii


Articol 1639 / 2015
 

Ascunde Reclama
 
BREAKING NEWS
ESENTIAL
LegiTeam | Mitel & Asociații recrutează avocat definitiv (Real Estate)
LegiTeam | Mitel & Asociații recrutează avocat definitiv (Drept Societar și Comercial)
Filip & Company asistă NextUp Solutions în procesul de vânzare către Symfonia. Andreea Bănică (counsel): ”Tranzacția confirmă încă o dată că ecosistemul tech românesc este suficient de matur pentru a atrage interesul unor jucători internaționali serioși”
LegiTeam | Mitel & Asociații caută avocat stagiar pentru practica de Drept Societar și Comercial
bpv GRIGORESCU ȘTEFĂNICĂ a oferit consultanță companiei germane de tehnologie cbs în achiziția diviziei SAP a SkyConsult | Cristina Daianu (Partener): ”A fost o tranzacție deosebit de dificilă. Proiectul a combinat elemente brownfield și greenfield”
Women Lawyers | Să fii femeie în lumea avocaturii de business de astăzi înseamnă atât provocări, cât și oportunități semnificative. Dana Bivol (Partener): ”Alături de ceilalți colegi parteneri am reușit să creăm o firmă cu un brand puternic, recunoscut pentru expertiza sa, atât pe plan local, cât și internațional. Popescu & Asociații oferă un mix ideal de oportunități profesionale, mediu de lucru pozitiv și resurse pentru dezvoltare personală și profesională”
Proiectul eșuat de lobby, prin care liderii Alianței pentru Unirea Românilor ar fi beneficiat de o întâlnire și o ședință foto cu Donald Trump la reședința din Mar-a-Lago (Florida) se lasă cu un proces în SUA. Pretenții de 4,6 mil. USD pentru că șefii partidului AUR nu s-au întâlnit cu înalți oficiali americani, peste Ocean
Activitate intensă în practica de Employment de la NNDKP, firmă cu una dintre cele mai mari și performante echipe de avocați specializați în oferirea de asistență juridică pe întregul spectru de aspecte de Dreptul Muncii, într-o perioadă în care solicitările clienților s-au diversificat | Roxana Abrașu (Partener): ”Avem situații care presupun complexitate prin anvergura și impactul global adus, dar și situații unde se ridică subiecte diverse sau sensibile ce trebuie gestionate cu prudență pentru a asigura că sunt abordate ținând cont de numeroasele reglementări aplicabile și se finalizează cu luarea măsurilor corespunzătoare”
Rising Stars | Raluca Biță, unul dintre cei mai buni studenți ai generației sale, a ales să profeseze în sfera Dreptului financiar-bancar în echipa Filip & Company: ” Una dintre principalele mele așteptări a fost să găsesc un mediu care să mă stimuleze intelectual și să-mi ofere ocazia de a rezolva probleme complexe și am întâlnit exact asta. Fiecare caz aduce provocări unice, care necesită o combinație de cunoștințe juridice, gândire critică și creativitate în găsirea celor mai bune soluții pentru clienți”
OMV Aktiengesellschaft a mers pe mâna avocaților de la ZRVP într-un alt arbitraj ICC cu statul român și a câștigat încă 47 mil. €, plus dobânzi. Pretenții de alte 50 mil. € la orizont, într-o procedură nouă, inițiată în decembrie 2024, în care lucrează deja aceeași echipă de avocați
Filip & Company asistă Conversion Marketing, parte a grupului eMAG, la transferul activității Profitshare către 2Performant
BizLawyer îi prezintă pe avocații care au devenit parteneri în ultimele runde de promovări | De vorbă cu Andrei Cosma (BACIU PARTNERS), revenit în avocatura locală după ce a activat ca general counsel pentru o firmă de tehnologie din Malta: ”Cred că succesul în avocatură apare atunci când un avocat înțelege cu adevărat distincția - și îmbinarea - dintre profesia de avocat și avocatura ca business. Ambele concepte au o importanță de sine stătătoare și trebuie creată o simbioză pentru a tinde spre succes”
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...