ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

ZRVP a asistat UniCredit Bank în materia relațiilor de muncă în contextul fuziunii cu Alpha Bank Romania. Cătălin Micu (partener) a coordonat proiectul, alți trei avocați, în prim plan | Buna colaborare cu factorii cheie din proiect și focusul pe comunicarea eficientă în cadrul organizațiilor implicate a făcut ca toate etapele planificate să fie implementate și inerentele provocări să fie depășite cu succes

23 Septembrie 2025   |   R. T.

ZRVP a asistat UniCredit Bank în materia relațiilor de muncă în contextul fuziunii cu Alpha Bank Romania

 
 
Zamfirescu Racoți Vasile & Partners (ZRVP) a asistat UniCredit Bank pe toată durata fuziunii prin absorbție cu Alpha Bank Romania în gestionarea strategică a proceselor și transformărilor pe care un astfel de proiect le generează în materia relațiilor de muncă. Din echipa de dreptul muncii a ZRVP implicată în furnizarea asistenței juridice în procesul de fuziune au făcut parte avocații Cătălin Micu, partener și coordonator al proiectului, Marcela Brie, avocat colaborator senior, Bianca Sfrija, avocat colaborator senior și Alexandra Racz, avocat colaborator.

Echipa de avocați specializată în dreptul muncii a colaborat în faza pre-fuziunii cu echipa de proiect a UniCredit Bank la evaluarea organizației absorbite, inclusiv identificarea structurii, culturii și politicilor organizaționale, pentru determinarea sinergiilor și a potențialelor riscuri. . . 


Ulterior, echipa ZRVP a asigurat planificarea și implementarea procesului de integrare a personalului, care a inclus:

•    comunicarea strategică cu cei peste 4800 de angajați ai ambelor entități;
•    gestionarea schimbărilor organizaționale;
•    negocierea acordurilor colective în vederea atingerii obiectivelor strategice ale fuziunii.

“Fuziunile sunt, prin natura lor, proiecte complexe, cu atât mai mult atunci când implică oameni, culturi organizaționale și schimbări în relațiile de muncă. În acest context, fuziunea UniCredit Bank cu Alpha Bank Romania a reprezentat un demers de anvergură, iar noi suntem onorați că am contribuit la succesul său, asigurând un proces de integrare a personalului eficient, conform legislației muncii și cu respectarea drepturilor tuturor angajaților implicați. Buna colaborare cu factorii cheie din proiect și focusul pe comunicarea eficientă în cadrul organizațiilor implicate a făcut ca toate etapele planificate să fie implementate și inerentele provocări să fie depășite cu succes”, a declarat Cătălin Micu, partener ZRVP. 

Din echipa ZRVP implicată în furnizarea asistenței juridice au făcut parte Cătălin Micu (partener și coordonator al proiectului), Marcela Brie (avocat colaborator senior), Bianca Sfrija (avocat colaborator senior) și Alexandra Racz (avocat colaborator).

Practica de dreptul muncii din cadrul ZRVP se remarcă atât prin servicii de asistență juridică curentă acordată unui număr mare de societăți multinaționale cu privire la toate aspectele de dreptul muncii, dar și prin reprezentare cu privire la reorganizări, restructurări, transferuri de afaceri și negocieri colective.

Echipa a implementat prima reorganizare ad integrum din România pentru Nextebank și acționează ca un „ghișeu unic” de servicii de asistență și reprezentare juridică pentru companii din sectorul bancar, locale sau membre ale unor grupuri bancare internaționale. Departamentul este cunoscut de asemenea pentru experiența în litigii de muncă complexe, reprezentând cu precădere clienți naționali și internaționali din sectoarele financiar, energetic și medical.

Reamintim că UniCredit Bank a anunţat, în luna august, că a încheiat cu succes fuziunea cu Alpha Bank România, noua bancă având o cotă de piaţă de 11% - în funcţie de activele totale, de 13% - raportat la totalul creditelor (cu UniCredit Consumer Financing), respectiv de 11% - după totalul depozitelor atrase de la clienţi.

După fuziunea cu Alpha Bank România, în noua bancă lucrează peste 4.800 de angajaţi. 

UniCredit S.p.A. a achiziţionat de la Alpha International Holdings S.M.S.A., subsidiară deţinută 100% de către Alpha Services and Holdings S.A., un pachet de acţiuni reprezentând 90,1% din Alpha Bank România, pentru un preţ compus din 9,9% din capitalul social al UniCredit România şi circa 255 milioane de euro, în numerar.

Începând din data de 4 noiembrie 2024, Alpha Bank România este parte a Grupului UniCredit, iar fuziunea dintre cele două bănci a fost finalizată pe data de 15 august 2025.

UniCredit Bank este parte a Grupului UniCredit, o bancă comercială europeană, care ofertă servicii în Italia, Germania, Austria, Europa Centrală și de Est. Urmare a fuziunii, UniCredit Bank are peste 4.800 de angajați, o rețea extinsă de 900 de bancomate și o rețea de aproximativ 300 de sucursale, în proximitate optimă față de clienți, asigurându-le accesul eficient la o gamă diversă de soluții financiare. 

Zamfirescu Racoţi Vasile & Partners
(ZRVP) este acreditată ca una dintre cele mai importante societăţi de avocatură din România, oferind de peste 30 de ani servicii de asistenţă juridică atât în sfera litigiilor şi a arbitrajului, cât şi în domeniul avocaturii de business, al insolvenței, al dreptului penal al afacerilor și al consultanței fiscale.
ZRVP are o echipă de 75 de avocați, dintre care 17 asociaţi: Călin-Andrei Zamfirescu, Ioana Racoţi și Stan Tîrnoveanu – asociaţi fondatori, Cosmin Vasile (asociat coordonator), Anca Danilescu (asociat senior), Elena Iacob, Alina Tugearu, Monica Strîmbei, Cătălin Micu, Andrei Dumitrescu, Mihai Băjenaru, Cosmin Cojocaru, Marina Crenguța Florea, Ovidiu Șerban, Violeta Saranciuc și Alexandru Iorgulescu (asociați), și Robert Oancea (of counsel).

 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate*







* campuri obligatorii


Articol 36 / 2116
 

Ascunde Reclama
 
BREAKING NEWS
ESENTIAL
Filip & Company, consultant juridic în noua emisiune de obligațiuni prin care Agroserv Măriuța atrage 3 mil. €
LegiTeam: Zamfirescu Racoţi Vasile & Partners recrutează avocat definitiv Dreptul muncii | Consultanță
LegiTeam: Zamfirescu Racoţi Vasile & Partners recrutează avocat definitiv Real Estate | Consultanță
Cum lucrează una dintre cele mai performante echipe de Concurență de pe piața locală și care sunt particularitățile ce o diferențiază | O discuție cu Manuela Guia (Managing Partener GNP Guia Naghi & Partners) și Otilia Vîlcu (Partener), despre munca avocaților pe toată plaja serviciilor de concurență, standarde înalte și modul în care operează astfel încat să asigure clienților siguranță, claritate, robustețe probatorie și soluții care trec testul autorităților și al instanțelor
România solicită despăgubiri de 2 miliarde de euro la Curtea Internațională de Arbitraj din Londra pentru blocarea proiectului „Casa Radio” din București, dezvoltat de Plaza Centers NV | Statul și investitorii se înfruntă pe două planuri, comercial și investițional, cu seturi de remedii și probatoriu diferite, dar și cu potențiale efecte de interferență
Țuca Zbârcea & Asociații obține o soluție favorabilă într-un important litigiu de drept fiscal și vamal | Ionuț Șerban (Partener): „Este o victorie importantă pentru clientul nostru și un precedent valoros în disputele de drept vamal”
Avocații PNSA au stat alături de M Plus Croatia d.o.o, lider european în outsourcing-ul proceselor de afaceri și tehnologie, în tranzacția prin care a achiziționat Valoris Group - jucător local care deservește proiecte multilingve pentru clienți internaționali | Echipa pluridisciplinară a fost coordonată de partenerul Bogdan C. Stoica
Piața de Real Estate, radiografiată de NNDKP, firmă despre care ghidurile juridice internaționale spun că este “probabil cea mai bună din România” în această practică: industrial-logistic în viteză, office cu accent pe retenție și eficiență, rezidențial cu presiune pe preț | De vorbă cu Vlad Tănase (partener) despre dinamica pieței, apetitul investitorilor, tranzacționarea proiectelor și blocajele de pe acest segment
Biroul Kinstellar din București a fost alături de Repono AB în achiziția unui sistem de stocare pe bază de baterii în județul Argeș | Karim Nils Grueber (CEO Repono): ”Echipa Kinstellar a fost un partener excepțional pe parcursul acestei tranzacții. Expertiza lor în sectorul energetic, abordarea pragmatică și capacitatea de a răspunde rapid și eficient au fost esențiale pentru a ne ghida prin reglementările complexe ale României”
Bohâlțeanu și Asociații a asistat Microfruits SA în achiziționarea pachetului majoritar de acțiuni emise de Armătura SA, cu o echipă coordonată de Ionuț Bohâlțeanu (Managing Partner) | Proiectul a presupus o analiză juridică amplă și o coordonare atentă între toate părțile implicate
ITR World Tax 2026 | Brandurile din avocatura locală cu o activitate notabilă în domeniul taxelor urcă în top. NNDKP, CMS, PNSA, TZA, Schoenherr, Băncilă, Diaconu și Asociații, Mușat & Asociații sau Popescu & Asociații, printre cele mai bune firme locale evidențiate pe palierele de General corporate tax, Transfer pricing și Tax controversy
Baciu Partners și coordonatoarea sa au urcat pe primul loc pe podium la gala inaugurală Legal 500 - CEE Awards | Ana-Maria Baciu, după ce a primit distincția „Romania Lawyer of the Year”, iar BACIU PARTNERS a fost desemnată „CEE IP Firm of the Year”: ”Încrederea nu se câștigă printr-o conjunctură, ci prin consistență, prezență și prin convingerea că lucrurile pot fi mereu făcute altfel, în beneficiul direct al echipei și clienților. Standardul pe care îl impune este clar: să livrezi claritate și rigoare în permanență și să ai curajul să gândești diferit, înțelegând miza reală”
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...