ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

Engie România pune în funcţiune al şaselea parc fotovoltaic din portofoliu în comuna prahoveană Ariceştii Rahtivani

18 Iunie 2025   |   Agerpres

În prezent, compania operează active de producţie a energiei regenerabile cu o capacitate totală instalată de 248 MW.

 
 
Engie România a pus în funcţiune cel de-al şaselea parc fotovoltaic din portofoliu, situat în comuna Ariceştii Rahtivani, judeţul Prahova, cu o capacitate instalată de 37,2 MW, a anunţat, miercuri, compania.

Potrivit unui comunicat, acest proiect marchează un nou pas important în extinderea producţiei de energie regenerabilă şi în consolidarea angajamentului companiei faţă de tranziţia energetică. Prin această investiţie, capacitatea totală instalată a Engie România în energie regenerabilă ajunge la 248 MW, reflectând strategia de dezvoltare sustenabilă a companiei.

Parcul fotovoltaic de la Ariceştii Rahtivani se întinde pe o suprafaţă de 57 de hectare şi are o producţie de energie electrică verde anuală estimată la 57 GWh, echivalentă cu consumul anual a peste 31.000 de gospodării. Prin generarea de energie regenerabilă, proiectul contribuie semnificativ la reducerea emisiilor de CO2, evitând aproximativ 5.056 de tone de emisii anual şi 177.000 de tone pe întreaga durată de viaţă a centralei.


"Punerea în funcţiune a parcului fotovoltaic de la Ariceştii Rahtivani confirmă angajamentul nostru de a accelera dezvoltarea producţiei de energie regenerabilă şi de a contribui activ la tranziţia energetică prin investiţii sustenabile. Acest proiect ne consolidează poziţia pe piaţa din România, care dispune de un potenţial semnificativ în domeniul energiilor regenerabile şi contribuie, totodată, la atingerea obiectivului de a avea o capacitate de producţie de energie verde instalată de 1.000 MW până în 2030", a declarat directorul general adjunct al Engie România, Cristian Buzan.

În prezent, compania operează active de producţie a energiei regenerabile cu o capacitate totală instalată de 248 MW.

Engie România deţine trei parcuri eoliene, cu o capacitate de 178 MW, precum şi şase parcuri fotovoltaice cu o capacitate de 70,3 MWp, amplasate strategic în diverse regiuni din ţară.

Anul trecut, compania şi-a extins portofoliul prin achiziţia unui parc eolian operaţional cu o capacitate de 80 MW şi dezvoltarea primei centrale hibride din portofoliu, care combină surse eoliene şi solare, având o capacitate totală de 57 MW.

Grupul de companii Engie România activează în următoarele domenii de activitate: distribuţie şi furnizare de gaze naturale, producţie din surse regenerabile şi furnizare de energie electrică, precum şi soluţii verzi şi servicii tehnice pentru instalaţii de gaze naturale şi centrale termice.

Engie România şi filialele sale deservesc un portofoliu de peste 2,3 milioane de clienţi, operează o reţea de distribuţie de 24.000 km, deţin o capacitate de producţie din surse verzi de 248 MW şi au peste 4.400 de angajaţi.

Grupul Engie România a realizat investiţii în valoare de 2 miliarde de euro din 2005 până la 31 decembrie 2024.

 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate*







* campuri obligatorii


Articol 4 / 19342
 

Ascunde Reclama
 
BREAKING NEWS
ESENTIAL
CMS își consolidează echipa din România prin promovarea a șapte avocați | Horea Popescu, managing partner CMS România: ”Aceste promovări reflectă nu doar calitatea muncii lor, ci și energia și dedicarea cu care aduc rezultate remarcabile clienților noștri și ne poziționează perfect pentru a ne continua creșterea și dezvoltarea competențelor”
Women in Business Law EMEA Awards 2025 | Patru case locale independente de avocați și două birouri ale unor firme internaționale, pe lista scurtă pentru titlul de “Firma anului în România”. NNDKP, CMS și Schoenherr, printre premianți, Popescu & Asociații, listată în trei categorii. Ce avocați români sunt în prim plan, anul acesta
Filip & Company asistă OH Holding în intrarea în acționariatul Lensa. Echipa, coordonată de Alina Stancu Bîrsan (partner)
RTPR a asistat acționarii Lensa la atragerea unei investiții de la OH Holding Limited. Echipa de proiect a fost coordonată de Alina Stăvaru (Partner) și Marina Fechetă-Giurgică (Senior Associate)
O gamă variată de mandate pentru avocații de Employment de la Mitel & Asociații | Schimbările din zona legislației muncii și noile tendințe în politica de personal, analizate de Mădălina Mitel (Partener) și Cristina Dan (Counsel)
LegiTeam | Mitel & Asociații recrutează avocat definitiv (Real Estate)
LegiTeam | Mitel & Asociații recrutează avocat definitiv (Drept Societar și Comercial)
Cariere în Drept | De vorbă cu Andra Mălina Stroe, șefă de promoție a generației care și-a finalizat studiile în 2022, urmărind mai apoi o carieră în magistratură: ”Dacă te-ai ridicat la înălțimea sarcinilor în timpul facultății, este imposibil să nu reușești în a avea o carieră de succes. Înveți de la cei mai buni și ești coleg cu cei mai buni”
LegiTeam | Mitel & Asociații caută avocat stagiar pentru practica de Drept Societar și Comercial
Women Lawyers | Să fii femeie în lumea avocaturii de business de astăzi înseamnă atât provocări, cât și oportunități semnificative. Dana Bivol (Partener): ”Alături de ceilalți colegi parteneri am reușit să creăm o firmă cu un brand puternic, recunoscut pentru expertiza sa, atât pe plan local, cât și internațional. Popescu & Asociații oferă un mix ideal de oportunități profesionale, mediu de lucru pozitiv și resurse pentru dezvoltare personală și profesională”
Proiectul eșuat de lobby, prin care liderii Alianței pentru Unirea Românilor ar fi beneficiat de o întâlnire și o ședință foto cu Donald Trump la reședința din Mar-a-Lago (Florida) se lasă cu un proces în SUA. Pretenții de 4,6 mil. USD pentru că șefii partidului AUR nu s-au întâlnit cu înalți oficiali americani, peste Ocean
Rising Stars | Raluca Biță, unul dintre cei mai buni studenți ai generației sale, a ales să profeseze în sfera Dreptului financiar-bancar în echipa Filip & Company: ” Una dintre principalele mele așteptări a fost să găsesc un mediu care să mă stimuleze intelectual și să-mi ofere ocazia de a rezolva probleme complexe și am întâlnit exact asta. Fiecare caz aduce provocări unice, care necesită o combinație de cunoștințe juridice, gândire critică și creativitate în găsirea celor mai bune soluții pentru clienți”
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...