
INS a revizuit în jos, la -0,1%, creşterea economică din trimestrul III
06 Decembrie 2024
AgerpresUn impact negativ la evoluţia PIB a fost înregistrat de exportul net (-2,8%), consecinţă a scăderii volumului exporturilor de bunuri şi servicii cu 3,0% corelată cu o majorare a volumului importurilor de bunuri şi servicii (+3,2%).
Institutul Naţional de Statistică (INS) a revizuit în jos creşterea economică din trimestrul III al acestui an, faţă de trimestrul anterior, la -0,1%, după ce anunţase anterior că a stagnat, iar faţă de aceeaşi perioadă din 2023 Produsul Intern Brut a înregistrat o creştere cu 1,1% pe seria brută şi o scădere de 0,3% pe seria ajustată sezonier, conform datelor provizorii publicate vineri de Institutul Naţional de Statistică (INS).
În primele nouă luni ale anului, Produsul Intern Brut a crescut, comparativ cu intervalul similar din 2023, cu 0,8%, atât pe seria brută, cât şi pe seria ajustată sezonier.
Produsul Intern Brut - date ajustate sezonier - estimat pentru trimestrul III 2024 a fost de 445,626 miliarde lei preţuri curente, în scădere - în termeni reali - cu 0,1% faţă de trimestrul II 2024 şi cu 0,3% faţă de trimestrul III 2023.
În primele nouă luni ale anului, Produsul Intern Brut a crescut, comparativ cu intervalul similar din 2023, cu 0,8%, atât pe seria brută, cât şi pe seria ajustată sezonier.
Produsul Intern Brut - date ajustate sezonier - estimat pentru trimestrul III 2024 a fost de 445,626 miliarde lei preţuri curente, în scădere - în termeni reali - cu 0,1% faţă de trimestrul II 2024 şi cu 0,3% faţă de trimestrul III 2023.
PIB estimat pentru perioada 1 ianuarie - 30 septembrie 2024 a fost de 1.313,464 miliarde de lei preţuri curente, în creştere - în termeni reali - cu 0,8% faţă de perioada 1 ianuarie - 30 septembrie 2023.
Pe serie brută, Produsul Intern Brut estimat pentru trimestrul III 2024 a fost de 470,847 miliarde de lei preţuri curente, în creştere - în termeni reali - cu 1,1% faţă de trimestrul III 2023.
Produsul Intern Brut estimat pentru perioada 1 ianuarie - 30 septembrie 2024 a fost de 1.241,644 miliarde lei preţuri curente, în creştere - în termeni reali - cu 0,8% faţă de perioada 1 ianuarie - 30 septembrie 2023.
Pe categorii de resurse, la creşterea PIB în primele trei trimestre ale anului 2024, comparativ cu perioada similară din 2023, contribuţii pozitive au avut următoarele activităţi economice: comerţul cu ridicata şi cu amănuntul; repararea autovehiculelor şi motocicletelor; transport şi depozitare; hoteluri şi restaurante (+0,4%), cu o pondere de 21,0% la formarea PIB şi al căror volum de activitate s-a majorat cu 1,9%; activităţile profesionale, ştiinţifice şi tehnice; activităţile de servicii administrative şi activităţile de servicii suport (+0,1%) cu o pondere de 8,8% la formarea PIB şi al căror volum de activitate s-a majorat cu 1,0%; activităţile de spectacole, culturale şi recreative; reparaţiile de produse de uz casnic şi alte servicii (+0,2%) cu o pondere de 3,3% la formarea PIB şi al căror volum de activitate s-a majorat cu 7,1%.
O contribuţie pozitivă la creşterea PIB au avut-o impozitele nete pe produs (+0,9%), acestea înregistrând o creştere a volumului lor cu 10,6%.
O contribuţie negativă la creşterea PIB au înregistrat-o următoarele ramuri: agricultura, silvicultura şi pescuitul (-0,6%), cu o pondere de 3,9% la formarea PIB, şi al cărei volum de activitate a scăzut cu 12,8%; industria (-0,1%), cu o pondere de 17,4% la formarea PIB şi al cărei volum de activitate a scăzut cu 0,4%; tranzacţiile imobiliare (-0,1%) cu o pondere de 7,3% la formarea PIB şi al căror volum de activitate s-a diminuat cu 1,4%.
La creşterea PIB nu au contribuit următoarele activităţi economice: construcţiile, cu o pondere de 5,2% la formarea PIB şi al căror volum de activitate s-a majorat cu 0,8%; informaţiile şi comunicaţiile, cu o pondere de 7,2% la formarea PIB şi al căror volum de activitate a scăzut cu 0,2%; intermedierile financiare şi asigurările, cu o pondere de 2,8% la formarea PIB şi al căror volum de activitate a coborât cu 0,6%; administraţia publică şi apărarea; asigurările sociale din sistemul public; învăţământul; sănătatea şi asistenţa socială, cu o pondere de 13,2% la formarea PIB şi al căror volum de activitate s-a majorat cu 0,3%.
Din punctul de vedere al utilizării PIB, în perioada 1 ianuarie - 30 septembrie 2024, faţă de perioada corespunzătoare din 2023, evoluţia s-a datorat, în principal: cheltuielii pentru consumul final al gospodăriilor populaţiei, al cărei volum s-a majorat cu 5,5%, contribuind cu +3,4% la creşterea PIB; cheltuielii pentru consumul final individual al administraţiilor publice, al cărei volum s-a diminuat cu 2,7%, contribuind cu -0,2% la evoluţia PIB; consumului final colectiv efectiv al administraţiilor publice, al cărui volum s-a diminuat cu 1,3% contribuind cu -0,1% la evoluţia PIB; formării brute de capital fix, al cărei volum s-a majorat cu 3,0%, contribuind cu +0,8% la creşterea PIB.
Un impact negativ la evoluţia PIB a fost înregistrat de exportul net (-2,8%), consecinţă a scăderii volumului exporturilor de bunuri şi servicii cu 3,0% corelată cu o majorare a volumului importurilor de bunuri şi servicii (+3,2%).
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
Articol 1427 / 19540 | Următorul articol |
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |

BREAKING NEWS
ESENTIAL
RTPR a asistat ROCA la vânzarea participației sale în Artesana. Echipa de proiect, coordonată de Alina Stăvaru (Partner)
CMS | Join Our Team: Tax Consultant - Tax Department
Legal 500 - Central and Eastern Europe Awards 2025 | Clifford Chance, Filip & Company și Băncilă, Diaconu și Asociații sunt pe lista scurtă pentru titlul de ”Firma anului în România”. Horea Popescu (CMS), Ruxandra Bologa (NNDKP), Madalina Rachieru-Postolache (Clifford Chance) și Ana-Maria Baciu (Baciu Partners) printre candidații la titlul ”Romania Lawyer of the Year”. Alți 18 avocați români și 8 firme locale concurează la premiile regionale
Finanțările sindicalizate își păstrează poziția solidă, iar club-deal-urile câștigă teren pe piață, spun avocații din practica de Banking & Finance de la NNDKP | Valentin Voinescu (Partener): ”Am remarcat o creștere a interesului din partea fondurilor de investiții și a creditorilor non-bancari. Profilul clientului a evoluat: companiile sunt mai bine informate, mai receptive la structuri mixte și tot mai interesate de optimizarea costurilor și a structurii de capital”
Cei mai buni profesioniști în domeniul brevetelor, văzuți de ”IAM Patent 1000 - 2025” | NNDKP, ZRVP și Dincă & Speciac au cea mai bună poziționare, iar Mușat & Asociații și Baciu Partners sunt în prim plan. Ce firme au cei mai mulți avocați listați și ce spun clienții despre aceștia
De vorbă cu studenții admiși în fruntea listei la Facultatea de Drept a Universității București | Liana Ștefana Bonca, 85 de puncte, printre primii intrați în anul 2022: “Facultatea vine cu provocări însemnate, iar examenele te testează în moduri neașteptate, cerând mai mult decât ai crezut vreodată că poți oferi. Totuși, în mijlocul acestui tumult și a nesiguranței cu care încă mă confrunt, am credința profundă că munca și pasiunea pot transforma chiar și cele mai grele obstacole în realizări”
LegiTeam: Atorney at Law (0 - 2 years) - Dispute Resolution | Reff & Associates
Women in Business Law EMEA Awards 2025 | CMS câștigă titlul de de “Firma anului în România”. Un avocat in-house local, desemnat ”General Counsel of the Year” pentru regiune
Tranzacție rară pe piața românească | Cum au lucrat avocații Legal Ground în proiectul legat de achiziția unor obligațiuni ‘tokenizate’, înregistrate și tranzacționate prin sistemul blockchain. Mihai Dudoiu (Partener): ”Pe lângă aspectele comune unor proiecte de finanțare ‘clasice’, a fost necesară integrarea unei componente de fintech. Arhitectura juridică a trebuit adaptată unui cadru relativ nou și încă în formare din punct de vedere normativ”
LegiTeam: Lawyer - Corporate M&A | Reff & Associates
Filip & Company a asistat consorțiul de bănci în legătură cu prima emisiune de obligațiuni verzi a Electrica, în valoare de 500 de milioane de euro. Alexandru Bîrsan (managing partner) și Olga Niță (partener) au coordonat echipa
Țuca Zbârcea & Asociații salvează Asociația Municipală de Fotbal București de la dizolvare | Dosarul, preluat abia după pronunțarea hotărârii definitive de dizolvare. Dan Cristea (Partener): “Admiterea unei căi extraordinare de atac este un eveniment”
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...