Marile economii pun în balanţă sănătatea şi banii. În Occident se cere reluarea activităţii
06 Aprilie 2020 MEDIAFAX
Costurile măsurilor de carantină impuse la nivel mondial sunt greu de estimat în acest moment. Marea Britanie a anunţat că pierde peste 2,7 miliarde de dolari pe zi.
Dacă stai acasă şi nu munceşti, poate că te simţi ca în concediu. Dar atunci când carantina te lasă fără venituri începi să-ţi pierzi răbdarea. Aşa că pui în balanţă două dintre cele mai importante nevoi: banii şi sănătatea. Şi trebuie să faci o alegere. Cam aşa fac şi ţările care au probleme economice pe fondul pandemiei. Austria a anunţat deja că anumite sectoare se vor redeschide treptat începând de luni. Şi Franţa face paşi pentru reluarea ritumului normal de lucru.
Bruno Le Maire, ministrul francez de Finanţe: În Europa şi în întreaga lume, recuperarea economică va fi de durată, anevoioasă, dificilă şi costisitoare. Nu va exista o soluţie miraculoasă.
Bruno Le Maire, ministrul francez de Finanţe: În Europa şi în întreaga lume, recuperarea economică va fi de durată, anevoioasă, dificilă şi costisitoare. Nu va exista o soluţie miraculoasă.
Donald Trump a fost primul lider care a pledat pentru redeschiderea cât mai rapidă a economiei. Ar fi vrut să o poată face imediat după Paşte, însă explozia de infectări din ţară i-a amânat planurile.
Donald Trump, preşedintele SUA: Vrem să punem capăt acestui război. Trebuie să ne întoarcem la muncă. Trebuie să o facem, trebuie să redeschidem ţara.
Paşi timizi pentru redeschiderea economiilor fac şi Italia şi Spania, ţările în care coronavirusul a făcut cei mai mulţi morţi. Costurile măsurilor de carantină impuse la nivel mondial sunt greu de estimat în acest moment. Marea Britanie a anunţat că pierde peste 2,7 miliarde de dolari pe zi. Producătorii de maşini din Europa şi America de Nord spun că se pregătesc pentru pierderi de peste 100 de miliarde de dolari, dacă ambele continente rămân în izolare până la sfărşitul lunii, iar operatorii aerieni, unul dintre sectoarele cele mai lovite de pandemia de coroanvirus, estimează pierderile la 113 miliarde de dolari. .
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
| Articol 19164 / 21113 | Următorul articol |
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |
BREAKING NEWS
ESENTIAL
Clifford Chance Badea a asistat Grupul Renovatio la vânzarea unui parc fotovoltaic cu capacitate de stocare către grupul elen GEK TERNA. Avocați cu senioritate înaltă în echipa de proiect
LegiTeam | RTPR is looking for a litigation lawyer (3-4 years of experience)
LegiTeam: CMS CAMERON MCKENNA NABARRO OLSWANG LLP SCP is looking for: Associate | Commercial group (3-4 years definitive ̸ qualified lawyer)
Drumul către parteneriat în avocatura de business | Din vorbă în vorbă cu Ioana Cazacu, cooptată recent în rândul partenerilor într-o promovare care confirmă logica meritocratică a PNSA, despre creșterea din interiorul unei firme de top, exigență și responsabilitate, dar și despre valorile care nu se negociază și modul în care disciplina profesională devine diferențiator într-o piață competitivă
Schoenherr asistă Treo Asset Management în vânzarea Maxbet România și Malta către Super Technologies. Echipa implicată în proiect a fost coordonată de Mădălina Neagu (Partner)
Filip & Company asistă Continental în vânzarea OESL către Regent. Alexandru Bîrsan (managing partner) a coordonat echipa
Chambers Global 2026 | RTPR rămâne singura firmă de avocați listată pe prima poziție în ambele arii de practică analizate: Corporate ̸ M&A și Banking & Finance. Filip & Company este în prima bandă în Corporate ̸ M&A. Firmele care au cei mai mulți avocați evidențiați sunt RTPR (9), Filip & Company (8), CMS (6) și Clifford Chance Badea (5)
Clifford Chance a asistat BEI, BERD și BCR în acordul de finanțare semnat cu Scatec pentru dezvoltarea și exploatarea unei centrale solare cu o capacitate de 189,7 MWp. Echipă transfrontalieră cu 6 avocați din București în prim plan
Clifford Chance Badea a asistat Electro-Alfa International în IPO-ul de 580 milioane RON, una dintre cele mai de succes listări realizate de o companie antreprenorială din România. Echipa a fost condusă de Radu Ropotă (Partener)
Eversheds Sutherland își întărește linia de arbitraj la București prin cooptarea Luminiței Popa ca partener | Un nume de referință în arbitrajul internațional revine într-o echipă integrată, după perioada dedicată practicii independente
ICC Arbitration Breakfast revine în România cu cea de-a doua ediție - 18 martie, în București
În litigiile fiscale, Artenie, Secrieru & Partners este asociată cu rigoarea și eficiența, grație unei combinații rare de viziune, metodă și capacitate de execuție în dosare grele. De vorbă cu coordonatorii practicii despre noul ritm al inspecțiilor, reîncadrările tot mai frecvente și importanța unei apărări unitare, susținute de specialiști și expertize, într-un context fiscal tot mai imprevizibil
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...









RSS





