Nazare, la ECOFIN: România sprijină pe deplin pachetul privind integrarea şi supravegherea pieţelor de capital
12 Decembrie 2025 Agerpres
Autoritatea Vamală Română, în coordonare cu Ministerul Finanţelor, a depus în mod oficial candidatura României pentru găzduirea EUCA - o structură strategică, care va deveni un centru de comandă al activităţilor vamale la nivel comunitar.
Ministrul Finanţelor, Alexandru Nazare, a susţinut, la reuniunea Consiliului Afaceri Economice şi Financiare (ECOFIN), modernizarea sistemelor vamale europene, accelerarea integrării pieţelor de capital, consolidarea supravegherii financiare şi o evaluare mai echilibrată a impactului legislaţiei UE asupra economiilor naţionale.
"Miniştrii de Finanţe ai ţărilor UE au avut azi la ECOFIN discuţii pe marginea negocierilor privind Codul Vamal al Uniunii Europene şi viitoarea Autoritate Vamală Europeană (EUCA). România a susţinut consolidarea guvernanţei EUCA şi accelerarea operaţionalizării EU Customs Data Hub, platforma centralizată de date vamale care va integra şi monitoriza în timp real fluxurile comerciale din întreaga Uniune Europeană. Pentru România, aceste evoluţii implică atât întărirea capacităţii de supraveghere şi control vamal, cât şi creşterea eficienţei în combaterea fraudei, facilitarea comerţului legal şi integrarea mai rapidă în viitoarea arhitectură digitală a vamelor europene", potrivit unui comunicat al Ministerului de Finanţe.
"Miniştrii de Finanţe ai ţărilor UE au avut azi la ECOFIN discuţii pe marginea negocierilor privind Codul Vamal al Uniunii Europene şi viitoarea Autoritate Vamală Europeană (EUCA). România a susţinut consolidarea guvernanţei EUCA şi accelerarea operaţionalizării EU Customs Data Hub, platforma centralizată de date vamale care va integra şi monitoriza în timp real fluxurile comerciale din întreaga Uniune Europeană. Pentru România, aceste evoluţii implică atât întărirea capacităţii de supraveghere şi control vamal, cât şi creşterea eficienţei în combaterea fraudei, facilitarea comerţului legal şi integrarea mai rapidă în viitoarea arhitectură digitală a vamelor europene", potrivit unui comunicat al Ministerului de Finanţe.
Autoritatea Vamală Română, în coordonare cu Ministerul Finanţelor, a depus în mod oficial candidatura României pentru găzduirea EUCA - o structură strategică, care va deveni un centru de comandă al activităţilor vamale la nivel comunitar.
În cadrul discuţiilor de vineri, România a susţinut propunerile de soluţii tranzitorii pentru eliminarea pragului vamal de minimis (150 de euro), având în vedere nevoia urgentă de corectare a dezechilibrelor generate de importurile online masive de colete cu valoare sub 150 de euro. În acest sens, miniştrii de Finanţe au stabilit o taxă vamală de 3 euro per produse din coletele sub această valoare, începând cu 1 iulie 2026.
Pe agenda ECOFIN s-a aflat şi publicarea de către Comisia Europeană a pachetului privind integrarea şi supravegherea pieţelor de capital - un set amplu de măsuri prin care UE urmăreşte armonizarea regulilor, întărirea supravegherii şi facilitarea accesului companiilor la finanţare.
Pachetul are ca scop crearea unei pieţe de capital mai profunde şi mai eficiente la nivel european, reducând fragmentarea actuală dintre statele membre, se arată în comunicat.
Conform sursei citate, ministrul Alexandru Nazare a subliniat importanţa tratării acestuia cu maximă prioritate.
"România sprijină pe deplin acest pachet, care reprezintă un pas esenţial pentru consolidarea pieţelor de capital europene şi pentru stimularea investiţiilor. Este important să avansăm rapid şi să evităm întârzierile generate de analize excesiv de detaliate. Cheia succesului acestui demers este simplificarea. Avem nevoie de reguli clare, eficiente şi uşor de aplicat, care să sprijine dezvoltarea pieţelor de capital. Obiectivul trebuie să fie stimularea investiţiilor, astfel încât, în viitorul apropiat, să creăm condiţiile dezvoltării unor noi unicorni, inclusiv din zona Europei de Est şi România", a afirmat ministrul, citat în comunicat.
Totodată, preşedinţia daneză a prezentat o analiză privind impactul cumulativ al iniţiativelor legislative europene, care ar putea genera costuri semnificative pentru administraţii şi companii.
"Subliniem necesitatea unei metodologii comune la nivelul UE pentru evaluarea costurilor şi beneficiilor, dar şi importanţa analizelor diferenţiate, adaptate profilului fiecărui stat membru, având în vedere că aceleaşi norme produc efecte economice distincte. Există riscul ca povara administrativă excesivă să afecteze competitivitatea întreprinderilor europene, în special a IMM-urilor", a mai transmis ministrul Nazare, în acest context.
Impactul economic şi financiar al agresiunii Rusiei împotriva Ucrainei, simplificarea reglementării financiare, raportul ECA privind implementarea bugetului Uniunii Europene pentru anul financiar 2024 - documentul anual al Curţii Europene de Conturi care evaluează modul în care au fost utilizate fondurile europene, identifică eventuale nereguli şi formulează recomandări pentru îmbunătăţirea gestionării bugetare - pachetul Euro digital şi Semestrul European au completat agenda ECOFIN.
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
| Articol 651 / 21267 | Următorul articol |
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |
BREAKING NEWS
ESENTIAL
LegiTeam - Oportunitate de carieră | Avocat definitiv – Achiziții publice & Infrastructură
OMV Aktiengesellschaft a câștigat, la Paris, încă o dispută legată de costurile de mediu derivate din privatizarea Petrom. Statul român trebuie să plătească 59 mil. €, din care 28 mil. € dobânzi și costuri arbitrale, după un arbitraj câștigat de Zamfirescu Racoți Vasile & Partners și Norton Rose Fulbright | Argumentele statului - ajutor de stat ilegal și o privatizare dezavantajoasă - nu au stat în picioare
LegiTeam: CMS CAMERON MCKENNA NABARRO OLSWANG LLP SCP is looking for: Associate | Commercial group (3-4 years definitive ̸ qualified lawyer)
Mitel & Asociații gestionează mandate de M&A de înaltă complexitate în sectorul Healthcare & Pharma, oferind soluții juridice integrate pentru pentru marile grupuri medicale în procese de consolidare strategică. De vorbă cu Mădălina Mitel și Șerban Suchea despre efervescența din Sănătate și capacitatea echipei de a oferi soluții juridice adaptate noilor realități economice
ZRVP numește un nou partener și promovează alți șapte avocați | Cosmin Vasile (Managing Partner): ”Povestea școlii de avocați ZRVP merge mai departe cu fiecare generație care crește în firmă și înțelege că avocatura este o profesie care se clădește în timp, prin disciplină, responsabilitate și multă muncă”
INTERVIURI ESENȚIALE | De vorbă cu Ioana Gelepu, fondatoarea cabinetului “Ioana Gelepu The Office Litigation & Enforcement”, despre succesul unei construcții născute din pasiune și despre rafinamentul unui „atelier de lux” dedicat spețelor complexe: “Acum 3 ani a fost un vis, între timp a devenit certitudine: artizanat în domeniul litigiilor este ceea ce vreau să fac toată viața”
Pas strategic pentru Legal Ground | Firma independentă de tip boutique se alătură rețelei globale The Law Firm Network, cunoascută pentru selectictivitate și criteriile de aderare stricte. Răspuns firesc la nevoile tot mai sofisticate ale clienților corporativi, care caută soluții juridice integrate în tranzacții ce depășesc adesea frontierele naționale
LegiTeam | RTPR is looking for a litigation lawyer (3-4 years of experience)
Lista scurtă a finaliștilor “Chambers Europe Awards - 2026” | Șase firme din România, dintre care patru locale independente, luptă pentru trofeu: PNSA, NNDKP și ȚZA sunt prezențe constante la gala premiilor, iar Filip & Company este nominalizată pentru a cincea oară consecutiv. Schoenherr și CMS, pe lista scurtă pentru regiunea CEE
Remontada și victorie definitivă în fața Curții de Apel Ploiești pentru echipa de litigii fiscale a RTPR pentru Rosti Romania SRL | Ajustarea pierderii fiscale efectuată prin estimare considerată nelegală; dosarul prețurilor de transfer necontestat de organele fiscale trebuie avut în vedere
România a pierdut arbitrajul ICSID cerut de mai mulți dezvoltatori de parcuri fotovoltaice. Comitetul ad-hoc format din trei arbitri a respins cererea de anulare a hotărârii Tribunalului prin care statul român a fost obligat să plătească peste 40 mil. € | Reclamanții au mers cu King & Spalding (Houston și Paris), apărarea a fost asigurată de o firmă americană și una locală
Exim Banca Românească, parte a consorțiului internațional de bănci care finanțează Ogrezeni, unul dintre cele mai mari proiecte hibride din Europa, cu 460 mil. € | Schoenherr și Clifford Chance Badea, în tranzacție
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...









RSS





