
Prezidențiale2025 | Sondaj IRSOP: George Simion și Nicușor Dan, umăr la umăr. Crin Antonescu, după Victor Ponta
16 Aprilie 2025
AgerpresCercetarea sociologică a vizat și opinia intervievaților referitoare la partide. În privința AUR - 34% au o părere destul de bună, iar 63% nu prea bună, PNL - 26% o părere destul de bună, 70% - nu prea bună.
Președintele AUR, George Simion, și primarul general al Capitalei, Nicușor Dan, se află pe primele două locuri în preferințele electoratului pentru alegerile prezidențiale din luna mai, cu o diferență de trei procente între ei, potrivit unui sondaj IRSOP realizat în perioada 4 - 14 aprilie.
Conform cercetării sociologice, 31% dintre români au răspuns că vor vota cu George Simion, dacă alegerile pentru funcția de președinte ar fi în ziua următoare, 28% cu Nicușor Dan, 18% cu Victor Ponta, 17% cu Crin Antonescu, 4% cu Elena Lasconi. Ceilalți candidați - Cristian Terheș, Lavinia Șandru, John-Ion Banu-Muscel, Silviu Predoiu, Daniel Funeriu, Sebastian Constantin Popescu - ar întruni împreună 2% dintre preferințele românilor.
Conform cercetării sociologice, 31% dintre români au răspuns că vor vota cu George Simion, dacă alegerile pentru funcția de președinte ar fi în ziua următoare, 28% cu Nicușor Dan, 18% cu Victor Ponta, 17% cu Crin Antonescu, 4% cu Elena Lasconi. Ceilalți candidați - Cristian Terheș, Lavinia Șandru, John-Ion Banu-Muscel, Silviu Predoiu, Daniel Funeriu, Sebastian Constantin Popescu - ar întruni împreună 2% dintre preferințele românilor.
Întrebați cine ar fi cel mai capabil dintre candidați să determine creșterea bunăstării oamenilor, să lupte cu corupția, să fie un lider puternic, să facă ce promite, să mențină stabilitatea în țară, să sprijine mediul de afaceri, să întărească poziția României în UE, 27% dintre români îl indică pe George Simion, 20% pe Nicușor Dan, 20% pe Victor Ponta, 14% pe Crin Antonescu, 4% pe Elena Lasconi, iar 15% au spus că nu știu.
Cercetarea sociologică a vizat și opinia intervievaților referitoare la partide. În privința AUR - 34% au o părere destul de bună, iar 63% nu prea bună, PNL - 26% o părere destul de bună, 70% - nu prea bună, UDMR - 26% o părere destul de bună, 66% - nu prea bună, USR - 25% o părere destul de bună, 70% - nu prea bună, POT - 22% o părere destul de bună, 64% - nu prea bună, PSD - 20% o părere destul de bună, 76% - nu prea bună, iar S.O.S. România - 13% o părere bună, iar 81% - nu prea bună.
Pentru acest sondaj, IRSOP a intervievat telefonic 1.030 persoane, în intervalul 4 - 14 aprilie. Eșantionul este reprezentativ pentru populația din România de peste 18 ani. Toleranța de eșantionare este +/-3%. Sondajul reprezintă un serviciu de informare publică finanțat integral de IRSOP.
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
Articol 886 / 19805 | Următorul articol |
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |

BREAKING NEWS
ESENTIAL
D&B David şi Baias anunță promovări în echipă începând din 1 septembrie: Georgiana Bălan devine Counsel, alți trei avocați urcă pe poziția de Managing Associate
Taylor Wessing și Freshfields, în tranzacția prin care Continental își vinde divizia ContiTech OESL către fondul de investții Regent. Avocați din România, în tranzacție
Drumul spre performanță: experiențe și lecții din anii de Drept | De la emoțiile admiterii, la medii de 10 și trofee în competiții juridice: povestea lui Cristian-Mircea Rădulescu, studentul care a înțeles că disciplina, perseverența și logica sunt ingredientele esențiale pentru succes într-o facultate unde competiția este intensă: „Dreptul nu îți oferă doar cunoștințe, ci te modelează ca om”
Lexology Energy Rankings 2025 | Cine sunt avocații români care s-au remarcat într-o practică devenită, în ultimii ani, un adevărat laborator de inovație juridică: ZRVP, CMS, TZA și NNDKP au o amprentă bine conturată în Oil & Gas. NNDKP strălucește și în Power & Electricity, unde se remarcă și Kinstellar, dar și în Renewables
ANALIZĂ | Gabriel Resources a deschis o procedură de anulare a hotărârii ICSID prin care Tribunalul arbitral a respins cererea de peste 3 mld. USD privind controversatul proiect minier de la Roșia Montană, iar România a răspuns cu un Contramemoriu care demontează acuzațiile și atacă frontal strategia reclamanților. Dacă statul ar pierde, impactul ar fi devastator pentru finanțele publice și ar compromite rezultatele măsurilor pe care guvernul Bolojan încearcă să le implementeze
CMS | Join Our Team: Tax Consultant - Tax Department
Ana-Maria Baciu, avocatul din România cu cele mai multe nominalizări la gala Legal 500 CEE Awards 2025: Intellectual Property Lawyer of the Year, Romania Lawyer of the Year și CEE Partner of the Year. Astfel de validări contribuie nu doar la consolidarea brandului său personal, ci și la repoziționarea avocaturii de business din România ca un partener credibil, capabil să ofere consultanță sofisticată clienților internaționali
Filip & Company a asistat statul român prin Ministerul Finanțelor în contractarea unor plasamente private sub forma de împrumuturi în valoare de peste 2 miliarde de euro | Echipa, coordonată de Alexandra Manciulea (partener)
Ce case de avocatură se bat pentru titlul de Law Firm of the Year în România la gala Benchmark Litigation Europe Awards 2025 | Sorina Olaru, Octavian Popescu, Dan Cristea și Cosmin Vasile, printre avocații aflați pe lista scurtă pentru titlul de titlul de Litigator of the Year. Emil Bivolaru (partener NNDKP), nominalizat și la categoria Central & Eastern Europe Litigator of the Year
Finanțele caută avocați pentru litigii arbitrale investiționale internaționale judecate potrivit regulilor de arbitraj UNCITRAL și ICSID | Acorduri-cadru de reprezentare juridică a României semnate, pentru 4 ani, cu cel mult 4 firme pentru fiecare lot
LegiTeam: Lawyer - Dispute Resolution and Employment | GNP Guia Naghi and Partners
ITR EMEA Tax Awards 2025 | Băncilă Diaconu și Asociații, Popescu & Asociații, CMS și Schoenherr concurează pentru titlul ”Firma anului în România în domeniul taxelor”. Popescu & Asociații are două nominalizări în jurisdicția locală și este, alături de NNDKP, pe lista scurtă pentru distincția ”Firma anului în dispute fiscale”. TZA, printre finaliste în competitia pentru ”Transfer Pricing Firm of the Year”
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...