
Producţia de hidrocarburi a OMV Petrom a crescut uşor în primul trimestru din 2025
08 Aprilie 2025
AgerpresÎn schimb, vânzările totale de produse rafinate s-au redus cu 16,67% faţă de trimestru 4 din 2024, la 1,2 milioane tone. Vânzările de gaze către terţi s-au cifrat la 10,26 TWh (plus 4,8%).
OMV Petrom a realizat o producţie de hidrocarburi de 107.500 barili echivalent petrol pe zi, în primul trimestru din acest an, cu 0,28% mai mare faţă de cea din trimestrul precedent, dar cu 3,76% sub cea din perioada similară a anului trecut, conform datelor transmise marţi Bursei de Valori Bucureşti.
Producţia de ţiţei şi condensat a fost de 50.100 bep/zi (minus 0,8% raportat la T4 2024), iar cea de gaze naturale de 57.400 bep/zi (plus 1,23%).
În trimestrul I din 2025, volumul total de vânzări de hidrocarburi s-a ridicat la 102.200 bep/zi, fiind mai mare cu 0,2%, faţă de cel din ultimul trimestru din 2024. Vânzările de ţiţei şi condensat s-au redus cu 0,57%, la 52.300 bep/zi, iar cele de gaze naturale au crescut cu 1,2%, la 49.900 bep/zi.
Producţia de ţiţei şi condensat a fost de 50.100 bep/zi (minus 0,8% raportat la T4 2024), iar cea de gaze naturale de 57.400 bep/zi (plus 1,23%).
În trimestrul I din 2025, volumul total de vânzări de hidrocarburi s-a ridicat la 102.200 bep/zi, fiind mai mare cu 0,2%, faţă de cel din ultimul trimestru din 2024. Vânzările de ţiţei şi condensat s-au redus cu 0,57%, la 52.300 bep/zi, iar cele de gaze naturale au crescut cu 1,2%, la 49.900 bep/zi.
În schimb, vânzările totale de produse rafinate s-au redus cu 16,67% faţă de trimestru 4 din 2024, la 1,2 milioane tone. Vânzările de gaze către terţi s-au cifrat la 10,26 TWh (plus 4,8%).
Producţia netă de energie electrică la Centrala de la Brazi a totalizat 1,23 TWh, în scădere cu 8,2% comparativ cu perioada octombrie-decembrie 2024.
"În contextul pieţelor reglementate de gaze naturale şi energie electrică, care afectează în principal activitatea de energie electrică, rezultatul din exploatare excluzând elementele speciale al G&E în T1/25 este de aşteptat să fie negativ", se menţionează în raportul transmis BVB.
OMV Petrom este cel mai mare producător integrat de energie din Europa de Sud-Est, cu o producţie anuală de ţiţei şi gaze la nivel de grup de aproximativ 40 milioane bep în 2024. Grupul are o capacitate de rafinare de 4,5 milioane tone anual şi operează o centrală electrică pe gaze naturale de înaltă eficienţă de 860 MW. Pe piaţa distribuţiei de produse petroliere cu amănuntul, Grupul este prezent în România şi în ţările învecinate prin intermediul a aproximativ 780 benzinării, sub două branduri - OMV şi Petrom.
La sfârşitul anului 2024, acţionarii români deţinea peste 43% din acţiunile companiei (din care statul român, prin Ministerul Energiei, deţinea 20,7%). OMV Aktiengesellschaft, una dintre cele mai mari companii industriale listate din Austria, deţinea 51,2% din acţiunile OMV Petrom, iar restul de 5,6% erau deţinute de alţi investitori străini..
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
Articol 148 / 18991 | Următorul articol |
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |

BREAKING NEWS
ESENTIAL
EximAsig, parte a Grupului Exim Banca Românească, preia Asito Kapital. KPMG Legal a asistat cumpărătorul
Sebastian Guțiu, Managing Partner Schoenherr România, interviu în Italia Oggi: ” Mediul economic românesc prezintă lumini și umbre. 2025 va fi un an delicat; unele decizii politice și reforme structurale ar putea fi încetinite”
Women Lawyers | De vorbă cu Gabriela Neagu, Managing Associate la Băncilă, Diaconu și Asociații, avocatul care a construit de la zero practica de Banking & Finance a firmei: „Să ai șansa nu doar să faci parte dintr-o echipă, ci să o modelezi și să o dezvolți, este un proces care îți aduce atât satisfacție, cât și o responsabilitate reală”
Cum văd anul 2025 avocații considerați Leading Lawyers în M&A de către ghidurile juridice internaționale | Azi, de vorbă cu Bogdan C. Stoica, Partener PNSA, evidențiat de Legal 500 în categoria Leading Partners în practica de fuziuni și achiziții: ”Apariția unui nou val de antreprenori care se maturizează de la an al an, apariția unui numar record de fonduri de investiții ̸ private-equity și faptul că acestea cred în existența unor ținte de achiziție, sunt de natură să dea încredere”
Schoenherr a asistat Dentas Kağıt Sanayi cu privire la vânzarea fabricii sale din România către Hartmann Packaging | Mădălina Neagu (partener), coordonatoarea echipei: ”Sectorul producției din România continuă să atragă atenția investitorilor strategici”
VIDEO | Dicționar de arbitraj: Ordonanța de plată și arbitrajul (Powered by ZRVP)
Rundă de promovări în mai multe arii de practică în biroul Kinstellar din București. Magdalena Răducanu preia rolul de Partener, alți șase avocați fac un pas înainte în carieră | Victor Constantinescu (Managing Partner): ”Aceste promovări recente nu sunt doar etape importante în cariera colegilor noștri, ci și confirmare a abilității lor de leadership și a rolurilor esențiale în cadrul biroului nostru”
Răsturnare de situație: doar trei case locale de avocați rămân în topul global al celor mai bune 100 de firme implicate în arbitraje internaționale | Filip & Company intră în top, iar două firme cu un trecut bogat în domeniul arbitrajelor și prezență constantă în ghidurile de profil au părăsit clasamentul. ZRVP și LDDP rămân pilonii prezenței românești în GAR 100, ediția 2025
Women Lawyers | De vorbă cu Andreea Soare (Senior Associate - BSMP), avocat care spune că pentru a avea o carieră durabilă, este fundamental să fii cu adevărat pasionat de munca pe care o depui și dedicat îndeplinirii cu succes a mandatelor încredințate. ”Principalele avantaje ale apartenenței la această firmă sunt diversitatea proiectelor la care avem acces și oportunitățile de dezvoltare professională. Cultura deschisă și orientată spre colaborare permite un schimb constant de idei și soluții creative”
LegiTeam: Atorney at Law | Dispute Resolution for commercial ̸ administrative litigation and arbitration | Reff & Associates
Promovări în echipa Filip & Company: Andreea Bănică și Alin Grapă ajung pe poziția de Counsel, alți patru avocați urcă în ierarhie | Cristina Filip, co-managing partner: ”Prin aceste promovari consolidăm fundamentele organizației printr-o noua generație de avocați excepționali”
BACIU PARTNERS câștigă premiul ‘Firma de Copyright & Design a Anului în România’ la gala Managing IP EMEA Awards 2025, desfășurată la Londra. Andreea Bende (Partener), premiată ca ‘Practicianul Anului în România’ | Ana-Maria Baciu, Managing Partner: ”Este o reconfirmare a faptului că principiile pe care le integrăm în fiecare proiect creează în mod constant valoare tangibilă, vizibilă și demnă de recunoaștere”
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...