Transport Trade Services se alătură din septembrie companiilor care fac parte din indicii FTSE Russell pentru Piețe Emergente
26 August 2024 BizLawyer
• Furnizorul global de indici FTSE Russell a anunțat vineri, 23 august, rezultatele indicative ale revizuirii semestriale ce intră în vigoare din luna septembrie 2024. • Acțiunile companiei Transport Trade Services (TTS ) vor fi incluse în indicii FTSE Global All Cap, la categoria Small Cap. • România va avea astfel, începând cu luna septembrie, 9 companii incluse în indicii FTSE Global All Cap.
Vineri, 23 august, furnizorul global de indici FTSE Russell a făcut public anunțul cu rezultatele indicative ale revizuirii semestriale care vor intra în vigoare începând cu data de 23 septembrie 2024. Potrivit anunțului disponibil la acest LINK, acțiunile transportatorului de mărfuri Transport Trade Services (simbol bursier TTS), companie listată la bursă din iulie 2021, cu o capitalizare care astăzi ajunge la 1,45 miliarde de lei și compania cu cel mai mare randament pentru investitori al unei companii din BET-XT anul trecut, vor fi incluse în indicii FTSE Global All Cap.
„Includerea acțiunilor TTS în indicii FTSE Global All Cap validează strategia noastră pe piața de capital bazată pe țintirea lichidității și pe adaptarea comunicării la nevoia de informație a participanților la piață, abordarea noastră având în vizor cei doi factori determinanți pentru calitatea unei acțiuni: încrederea în companie și lichiditatea în piață. Rezultatele nu s-au lăsat așteptate. În perioada iulie 2023 – iunie 2024 valoarea totală a tranzacțiilor cu acțiuni TTS a depășit 427 milioane RON, creștere spectaculoasă al cărei prim efect a fost promovarea în indicii MSCI Frontier și MSCI Romania (care includ doar companii MidCap și LargeCap). Și astăzi ne bucurăm să primim confirmarea includerii în luna septembrie a acțiunilor TTS în indicii FTSE Global All Cap. Acum doi ani de zile investitorii ne spuneau frecvent: «Ne place TTS, dar acțiunile nu au lichiditate». I-am ascultat, și sperăm că astăzi sunt mulțumiți de ceea ce am realizat.”, a declarat Gabriel Țecheră, Corporate Governance & IR Director în cadrul TTS.
„Includerea acțiunilor TTS în indicii FTSE Global All Cap validează strategia noastră pe piața de capital bazată pe țintirea lichidității și pe adaptarea comunicării la nevoia de informație a participanților la piață, abordarea noastră având în vizor cei doi factori determinanți pentru calitatea unei acțiuni: încrederea în companie și lichiditatea în piață. Rezultatele nu s-au lăsat așteptate. În perioada iulie 2023 – iunie 2024 valoarea totală a tranzacțiilor cu acțiuni TTS a depășit 427 milioane RON, creștere spectaculoasă al cărei prim efect a fost promovarea în indicii MSCI Frontier și MSCI Romania (care includ doar companii MidCap și LargeCap). Și astăzi ne bucurăm să primim confirmarea includerii în luna septembrie a acțiunilor TTS în indicii FTSE Global All Cap. Acum doi ani de zile investitorii ne spuneau frecvent: «Ne place TTS, dar acțiunile nu au lichiditate». I-am ascultat, și sperăm că astăzi sunt mulțumiți de ceea ce am realizat.”, a declarat Gabriel Țecheră, Corporate Governance & IR Director în cadrul TTS.
Astfel, România va fi prezentă în indicii FTSE Global All Cap cu 9 companii: Banca Transilvania (TLV), Electrica (EL), Hidroelectrica (H2O), MedLife (M), Nuclearelectrica (SNN), OMV Petrom (SNP), One United Properties (ONE), Teraplast (TRP) și TTS (TTS).
“Sectoarele de activitate cu care suntem prezenți în indicii FTSE Russell dedicați Piețelor Emergente se diversifică și mai mult odată cu includerea acțiunilor transportatorului de mărfuri, TTS în acești indici. Această diversificare, oferită de companiile românești prezente în acești indici globali, va susține și mai mult interesul investitorilor din afara țării pentru companiile listate la bursa locală. Astfel, performanțele notabile înregistrate de BVB, la care se adaugă cele ale companiilor listate, contribuie la reconfirmarea constantă pe care o primește piața locală de capital la nivel internațional”, Radu Hanga Președinte Bursa de Valori București.
“TTS se va alătura, în curând, clubului de companii românești din diverse sectoare de activitate reprezentative pentru economia României și prezente în indicii FTSE Russell pentru Piețe Emergente, ca dovadă a activităților susținute ale TTS de a-și crește lichiditatea acțiunilor. Pentru BVB în particular, și pentru piața de capital în general, această nouă includere dovedește, încă o dată, atractivitatea pieței românești pentru investitorii instituționali globali. Bineînțeles, ne dorim să vedem tot mai multe companii listate la bursă prezente în indici internaționali și perspectivele oferite de proiectele pe care le avem în derulare ne pot aduce rezultatele așteptate”, Adrian Tănase, CEO Bursa de Valori București.
În indicii FTSE Global Micro Cap, România va fi prezentă din septembrie cu companiile: Bursa de Valori Bucuresti (BVB) și Purcari Wineries (WINE). Acțiunile Bittnet Systems (BNET) vor fi excluse din acești indici întrucât capitalizarea bursieră free float a companiei s-a situat sub pragul minim admis al indicelui. Totodată, acțiunile companiilor Aquila Part Prod Com (AQ), AROBS Transilvania Software (AROBS), Conpet (COTE) și Sphera Franchise Group (SFG) urmează a fi excluse din indicii Micro Cap întrucât capitalizarea lor a depășit pragul maxim admis al indicelui FTSE Global Micro Cap, stabilit la revizuirea curentă. Acest lucru înseamnă că sunt perspective ca, în viitor, acțiunile lor să fie incluse într-o categorie de dimensiune superioară.
Evoluția pieței de capital din România a fost recunoscută pe plan internațional de furnizorul global de indici FTSE Russell și, începând cu anul 2020, România a fost promovată la statutul de Piață Emergentă, ceea ce a deschis pentru piața locală de capital calea către un univers investițional mult mai larg. Consolidarea statutului de Piață Emergentă, prin creșterea numărului de companii românești incluse în acești indici, reprezintă unul dintre principalele obiective ale BVB întrucât va contribui la atragerea de fonduri substanțiale în companiile listate la bursă și, implicit, în economia românească.
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
| Articol 4276 / 21695 | Următorul articol |
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |
BREAKING NEWS
ESENTIAL
Sparking Capital conduce o nouă rundă de finanțare pentru Pluria, sub asistența unei firme internaționale de avocați
Bucharest Arbitration Days 2026: Probele în arbitrajul internațional: principii și practici în evoluție
LegiTeam: Reff & Associates is looking for a Junior Associate | Dispute Resolution
Meet the Professionals | Din vorbă în vorbă cu Lidia Zărnescu, recent promovată Counsel la Kinstellar despre un parcurs în Dreptul muncii construit cu răbdare și cu oameni valoroși, întâlniți la momentele potrivite: ”Văd cariera ca pe un maraton, nu ca pe un sprint; dacă se „ard” etape, se pierd lecții și valori esențiale. Cred că adevărata valoare a unui avocat stă în modul în care își folosește expertiza pentru a crea valoare pentru cei din jur”
Cum se construiește o practică solidă de achiziții publice într-o piață marcată de presiunea termenelor, complexitatea proiectelor și exigențe tot mai ridicate de conformitate | De vorbă cu Ramona Pentilescu, Partener PNSA, despre sofisticarea mandatelor și despre modul în care echipa îmbină rigoarea juridică și pragmatismul operațional pentru a menține proiectele pe traiectoria stabilită, indiferent de obstacolele apărute pe parcurs
ZRVP, distinsă cu titlul de “Romania Patent Firm of the Year” la gala Managing IP Awards 2026 | De vorbă cu Alina Tugearu (Partener) despre proprietatea intelectuală ca teren de strategie, prevenție și confruntare juridică în dosare cu miză ridicată: ”Am convingerea că implicarea în unele dintre cele mai sofisticate și relevante dosare din piață a contribuit la recunoașterea de care ne bucurăm azi”
CMS a fost alături de Oresa în vânzarea participației deținute la RBC, cu o echipă condusă de partenerii Horea Popescu și Eva Talmacsi (UK). O echipă coordonată de Ana Radnev (Partner) a asistat și creditorii în finanțarea sindicalizată asociată tranzacției
Codezilla și Țuca Zbârcea & Asociații lansează Benvolio, o platformă AI pentru domeniile juridic și fiscal | Gabriel Zbârcea (Managing Partner - TZA): Platforma este deja utilizată zilnic în cadrul echipei noastre
ZRVP și Wolf Theiss vor găzdui pe 3 iunie 2026 un eveniment VIAC pe tema parcursului profesional în arbitrajul internațional
Kinstellar își consolidează prezența pe axa italo-română prin cooptarea lui Daniele Iàcona, care preia coordonarea biroului dedicat clienților italieni | El va extinde relațiile Kinstellar cu clienții italieni și casele de avocatură partenere, în coordonare cu echipele regionale ale firmei
LegiTeam: GNP Guia Naghi and Partners is recruiting new talent | Dispute Resolution and Arbitration
LegiTeam: Reff & Associates is looking for a 3 - 6 years Attorney at Law | Dispute Resolution
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...









RSS





