
UE alocă 422 milioane euro în vederea sprijinirii infrastructurii pentru combustibili alternativi în transportul rutier, maritim şi aerian
07 Februarie 2025
AgerpresAceastă investiţie semnificativă este în concordanţă cu eforturile UE de reducere a emisiilor de gaze cu efect de seră, de ameliorare a calităţii aerului şi de consolidare a competitivităţii industriilor europene.
Comisia Europeană a selectat joi 39 de proiecte inovatoare din întreaga UE, dedicate instalării de infrastructuri pentru combustibili alternativi, se arată într-un comunicat al Executivului comunitar.
O investiţie totală de 422 de milioane de euro, furnizată prin Mecanismul destinat infrastructurii pentru combustibili alternativi (AFIF), va sprijini aceste iniţiative pentru a stimula tranziţia către transporturi mai curate. Proiectele selectate se vor axa pe instalarea de staţii publice de reîncărcare cu energie electrică, inclusiv încărcătoare megawatt de mare putere atât pentru vehicule grele, cât şi pentru vehicule uşoare, pe dezvoltarea de staţii de alimentare cu hidrogen şi de instalaţii terestre de alimentare cu energie electrică în porturi, precum şi pe electrificarea aeroporturilor şi furnizarea de infrastructuri pentru combustibili alternativi precum amoniacul şi metanolul pentru transportul maritim.
O investiţie totală de 422 de milioane de euro, furnizată prin Mecanismul destinat infrastructurii pentru combustibili alternativi (AFIF), va sprijini aceste iniţiative pentru a stimula tranziţia către transporturi mai curate. Proiectele selectate se vor axa pe instalarea de staţii publice de reîncărcare cu energie electrică, inclusiv încărcătoare megawatt de mare putere atât pentru vehicule grele, cât şi pentru vehicule uşoare, pe dezvoltarea de staţii de alimentare cu hidrogen şi de instalaţii terestre de alimentare cu energie electrică în porturi, precum şi pe electrificarea aeroporturilor şi furnizarea de infrastructuri pentru combustibili alternativi precum amoniacul şi metanolul pentru transportul maritim.
Această investiţie semnificativă este în concordanţă cu eforturile UE de reducere a emisiilor de gaze cu efect de seră, de ameliorare a calităţii aerului şi de consolidare a competitivităţii industriilor europene.
AFIF îşi desfăşoară activitatea prin intermediul unei cereri continue de propuneri, care permite finanţarea periodică a proiectelor noi şi inovatoare de-a lungul întregului an. Pentru cererea de propuneri actuală, lansată la 29 februarie 2024, tocmai s-a finalizat prima rundă de evaluare.
"Cele 39 de proiecte pe care le sprijinim astăzi vor accelera instalarea infrastructurilor critice de reîncărcare şi de realimentare necesare pentru flotele şi pentru parcurile noastre auto cu emisii zero, aflate în plină dezvoltare. Împreună, acestea vor adăuga aproape 5.000 de noi puncte de încărcare, inclusiv 626 de încărcătoare megawatt, ajutând cetăţenii să aleagă vehicule cu emisii zero şi contribuind la un mediu mai curat", a declarat comisarul pentru transport sustenabil şi turism, Apostolos Tzitzikostas.
AFIF este un factor esenţial pentru eforturile UE de extindere a infrastructurii de aprovizionare cu combustibili alternativi la nivelul întregii sale reţele sale transeuropene de transport. De asemenea, priorităţile sale sunt în concordanţă cu Regulamentele ReFuelEU în domeniul aviaţiei şi FuelEU în domeniul maritim, care vizează decarbonizarea sectorului aviaţiei şi a sectorului maritim.
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
Articol 1333 / 19758 | Următorul articol |
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |

BREAKING NEWS
ESENTIAL
Clifford Chance a asistat UniCredit Bank și Garanti BBVA la semnarea acordului de până la 60 mil. € cu DRI, pentru finanțarea parcului fotovoltaic de 126 MW de la Văcărești | Echipa multijurisdicțională de avocați a fost coordonată de la București, cu Nadia Badea (Partener) și Andreea Șișman (Partener) în prim plan
Filip & Company a asistat ING Bank și Raiffeisen Bank în acordarea unei finanțări de 70 milioane euro către grupul La Fântâna. Echipa a fost coordonată de Alexandra Manciulea (partener) și Rebecca Marina (counsel) | Tranzacția a fost complexă, multijurisdicțională și finalizată într-un termen scurt
Clifford Chance Badea a asistat UniCredit la finalizarea fuziunii cu Alpha Bank, care creează al treilea grup bancar după active pe piața locală | Daniel Badea (Managing Partner): „Expertiza vastă pe care o are Clifford Chance la nivel global, dublată de experiența echipei locale, stau la baza unui palmares reprezentativ de tranzacții cu impact în industria financiar-bancară din România”
Ce case de avocatură se bat pentru titlul de Law Firm of the Year în România la gala Benchmark Litigation Europe Awards 2025 | Sorina Olaru, Octavian Popescu, Dan Cristea și Cosmin Vasile, printre avocații aflați pe lista scurtă pentru titlul de titlul de Litigator of the Year. Emil Bivolaru (partener NNDKP), nominalizat și la categoria Central & Eastern Europe Litigator of the Year
Finanțele caută avocați pentru litigii arbitrale investiționale internaționale judecate potrivit regulilor de arbitraj UNCITRAL și ICSID | Acorduri-cadru de reprezentare juridică a României semnate, pentru 4 ani, cu cel mult 4 firme pentru fiecare lot
LegiTeam: Lawyer - Dispute Resolution and Employment | GNP Guia Naghi and Partners
ITR EMEA Tax Awards 2025 | Băncilă Diaconu și Asociații, Popescu & Asociații, CMS și Schoenherr concurează pentru titlul ”Firma anului în România în domeniul taxelor”. Popescu & Asociații are două nominalizări în jurisdicția locală și este, alături de NNDKP, pe lista scurtă pentru distincția ”Firma anului în dispute fiscale”. TZA, printre finaliste în competitia pentru ”Transfer Pricing Firm of the Year”
CMS | Join Our Team: Tax Consultant - Tax Department
Bondoc & Asociații acordă asistență pentru 5 proiecte eoliene și solare în cadrul celei de-a doua licitații CfD din România | Echipa a fost coordonată de Cosmin Stăvaru (Partener), susținut de Raluca Catargiu (Senior Associate)
Bulboacă & Asociatii caută un Avocat Colaborator pentru Echipa de Tranzacții de Elită (Corporate ̸ M&A)
CMS asistă Rezolv Energy în obținerea finanțării suplimentare de 331 milioane euro pentru parcul eolian VIFOR din România. Echipa, coordonată de Ana Radnev (Head of Banking and Finance) și Varinia Radu (Head of Energy and Projects) | Prin adoptarea în premieră a schemei de sprijin Contracte pentru Diferență, proiectul stabilește un precedent pentru viitoarele dezvoltări în domeniul energiei verzi din România
Bulboacă & Asociatii caută avocați apecializați în Drept Bancar & Finanțări | Practica Noastră de Referinţă
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...