ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

Unul din trei români vrea să obţină un credit în următoarele 12 luni (sondaj)

13 Octombrie 2023   |   Agerpres

În acest context, mai mult de o treime dintre români (34,3%) vor să ia un credit în următoarele luni, dintre care aproape 62% doresc un credit de nevoi personale, potrivit unui sondaj TBI Bank, realizat în rândul a 1.057 de respondenţi din întreaga ţară.

 
 
Aproape 62% dintre români se gândesc la un credit de nevoi personale pentru proiecte importante precum renovarea casei, cumpărarea unei maşini sau achiziţionarea de electrocasnice, potrivit unui sondaj realizat de o instituţie financiară.
 
"Nevoia românilor de finanţare a crescut în ultimul an, deoarece creşterea preţurilor i-a obligat pe cei mai mulţi dintre ei să facă rost de mai mulţi bani pentru a-şi duce la bun sfârşit proiectele sau să cumpere bunurile de care au nevoie pentru a avea o viaţă mai confortabilă", susţin autorii cercetării.
 
În acest context, mai mult de o treime dintre români (34,3%) vor să ia un credit în următoarele luni, dintre care aproape 62% doresc un credit de nevoi personale, potrivit unui sondaj TBI Bank, realizat în rândul a 1.057 de respondenţi din întreaga ţară.
 
Aproape 20% dintre respondenţi doresc să folosească banii pentru a-şi renova locuinţele, aproximativ 18% au nevoie de finanţare pentru a-şi cumpăra o maşină, iar alţi aproape 12% doresc să cumpere aparate electrocasnice.
 
De asemenea, pentru majoritatea respondenţilor (63,8%), condiţiile avantajoase sunt cel mai important criteriu în alegerea băncii pentru obţinerea unei finanţări, în timp ce 28% consideră credibilitatea instituţiei drept un factor esenţial.
 
"Condiţiile de creditare favorabile sunt extrem de importante pentru consumatori, ceea ce era de aşteptat. Consumatorii de astăzi sunt mult mai bine informaţi şi mult mai atenţi la detalii decât erau acum 10 ani. Ne desfăşurăm activitatea pe o piaţă competitivă, ceea ce are un efect benefic asupra modului în care oamenii pot obţine finanţare în condiţii din ce în ce mai favorabile", a afirmat Gergana Staykova, Market Leader, Romania, TBI Bank.
 
Mai mult de 40% dintre respondenţi au declarat că au nevoie de o finanţare de până la 10.000 de lei, iar aproape 50% cred că vor achita integral creditul în maximum 3 ani.
 
Aproximativ 90% dintre subiecţi au declarat că pot rambursa un împrumut, având în vedere contextul economic actual şi situaţia financiară a familiei, deşi unii dintre ei ar întâmpina unele dificultăţi.
 
"În cazul în care nu ar mai putea rambursa banii, aproape 35% dintre respondenţi au spus că ar cere ajutorul rudelor, aproape 17% ar alege să facă un alt credit, iar 4,6% ar renunţa să mai plătească", mai arată sondajul.
 
Sondajul TBI Bank privind percepţia românilor asupra finanţării a fost realizat la nivel naţional în perioada august-septembrie 2023 prin intermediul platformei iVox, pe un eşantion total de 1.057 de utilizatori de internet din România. Puţin peste 50% dintre participanţi sunt femei, ceva mai puţin de 75% au cel mult 45 de ani şi peste 87% locuiesc în mediul urban.
 
TBI Bank este o bancă de tip "challenger" din Europa de Sud-Est şi lider regional în domeniul soluţiilor de plată alternative, care a construit un ecosistem prin îmbinarea instrumentelor de finanţare cu shopping-ul pentru a răspunde nevoilor clienţilor. În prezent, tbi bank bank operează în Bulgaria, România, Grecia, Germania şi Lituania. Prin diverse canale digitale şi parteneriate de încredere cu aproape 20.000 de comercianţi, are un portofoliu de 2 milioane de clienţi şi a acordat aproape 550.000 de credite în 2022. 
 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate*







* campuri obligatorii


Articol 4927 / 19928
 

Ascunde Reclama
 
BREAKING NEWS
ESENTIAL
Bohâlțeanu și Asociații a asistat Grupul Ion Moș în achiziția brandului românesc Lucas Bites, o etapă importantă în strategia de expansiune a grupului. Echipa de proiect, coordonată de Ionuț Bohâlțeanu (Head of Corporate ̸ M&A)
Dr. Cosmin Vasile (Managing Partner ZRVP) va susține un curs de arbitraj la INPPA: “Noțiuni introductive de arbitraj comercial – un ghid practic pentru începători”, desfășurat în cinci ateliere | Înscrierile se fac până pe 7 octombrie
LegiTeam: Reff & Associates is looking for a 2 - 6 years Attorney at Law | Dispute Resolution
BOHÂLȚEANU ȘI ASOCIAȚII recrutează avocați stagiari cu 0-3 ani experienta in profesie
Kinstellar, local counsel în regiunea CEE pentru GTCR, cumpărătorul Zentiva, într-o tranzacție de 4,1 miliarde euro. Rusandra Sandu (Partner) a coordonat echipa în jurisdicția locală | Kirkland & Ellis și Freshfields au fost lead counsels
Clifford Chance Badea își consolidează practica de Corporate M&A și Real Estate prin recrutarea Flaviei Petcu-Ciurel ca Senior Associate
LegiTeam: Atorney at Law (0 - 2 years) - Dispute Resolution | Reff & Associates
„The Lawyer European Awards 2025” | Trei firme cu activitate în România concurează pentru titlu la secțiunea ”Law Firm of the Year: South Eastern Europe”: NNDKP, Popescu & Asociații și TZA, pe lista scurtă a premianților. Firma fondată de Octavian Popescu, printre finaliști și în secțiunea ”European litigation team of the year”
Oportunități, provocări și diferențe de abordare - CMS European M&A Outlook 2026 | Horea Popescu, Managing Partner CMS România: “Europa Centrală și de Est se conturează ca o surpriză pozitivă pe harta investițiilor”. Rodica Manea, Corporate Partner: “Vedem o activitate susținută pe piața locală, iar companiile românești continuă să se adapteze rapid și să valorifice oportunitățile emergente”
bpv Grigorescu Ștefănică: tranzacțiile strategice și consolidările sectoriale definesc piața de fuziuni și achiziții | 2025 aduce structuri inovatoare, distressed M&A și o redefinire a noțiunii de succes, într-o piață în care avocații devin arhitecții echilibrului între reglementări stricte și interesele investitorilor. Cătălin Grigorescu (managing partner): „Succesul în tranzacții nu se mai măsoară doar în valoare, ci în capacitatea de a le finaliza într-un mediu juridic tot mai complex”
Banking & Finance | Echipa Popovici Nițu Stoica & Asociații, coordonată de partenerul Bogdan C. Stoica, a acordat consultanță Grupului La Fântâna pentru accesarea unei finanțări sindicalizate de 70 milioane euro, menită să susțină activitatea curentă și dezvoltarea businessului
BSMP - Bohâlțeanu și Asociații a asistat UNIGEA România în contractarea unei finanțări de 30,25 milioane EUR pentru dezvoltarea unui proiect solar de referință de 85 MW în Arad. Echipă pluridisciplinară, coordonată de partenerii Daniela Milculescu și Ionuț Bohâlțeanu, într-un efort multijurisdicțional ce a reunit investitori și consultanți cheie din patru țări
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...