ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

Wizz Air ar putea renunţa la zboruri; continuă să rămână operaţională în România, Ungaria şi Bulgaria

23 Martie 2020   |   AGERPRES

Compania aeriană low-cost a anunţat luni că va continua să opereze la 15% din capacitate şi va continua să rămână operaţională în România, Ungaria şi Bulgaria.

 
 
Wizz Air a avertizat că "este cât se poate de posibil" ca întreaga sa flotă să rămână la sol, deoarece restricţiile impuse industriei aeriene globale ar putea face zborurile internaţionale în scopuri comerciale "de nesusţinut şi imposibile", transmite Reuters.

Compania aeriană low-cost a anunţat luni că va continua să opereze la 15% din capacitate şi va continua să rămână operaţională în România, Ungaria şi Bulgaria.

Printre cele mai lovite de pandemia de coronavirus (COVID-19) sunt firmele din sectorul călătoriilor şi petrecerii timpului liber, fiind anulate călătorii de afaceri şi vacanţe de miliarde de dolari, după ce ţările au impus restricţii draconice pentru a limita răspândirea epidemiei.


"Această situaţie reprezintă un risc semnificativ la adresa industriei aeriene şi cerem guvernelor să adopte măsuri nediscriminatorii, în beneficiul tuturor companiilor aeriene", a afirmat directorul general al Wizz Air, József Váradi.

Operatorul low-cost şi-a redus capacitatea cu 30% în martie şi săptămâna aceasta a lăsat la sol 85% din flota sa, implementând şi măsuri de reducere a costurilor, pentru a atenua impactul cererii de călătorii mai scăzute.

"Wizz Air este încrezătoare în capacitatea sa de a supravieţui chiar în urma prelungirii restricţiilor în Europa", se arată în comunicatul companiei, care dă asigurări că va relua toate zborurile după ridicarea restricţiilor de călătorie şi obţinerea aprobărilor de la autorităţi.

Wizz Air este cea mai mare companie aeriană low-cost din Europa Centrală şi de Est, care operează o flotă de 120 aeronave Airbus A320 şi A321 şi oferă mai mult de 700 de rute de la 25 de baze, ce asigură conexiunea între 153 de destinaţii din 44 de ţări.

Compania este listată la London Stock Exchange cu abrevierea WIZZ şi este inclusă în calculul indicilor FTSE 250 şi FTSE All-Shares. Wizz Air este membră a Asociaţiei Internaţionale a Transporturilor Aeriene (IATA) şi a Operational Safety Audit (IOSA), companie de referinţă la nivel global în ceea ce priveşte recunoaşterea siguranţei companiilor aeriene.
 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate*







* campuri obligatorii


Articol 17637 / 19504
 

Ascunde Reclama
 
BREAKING NEWS
ESENTIAL
CMS | Join Our Team: Tax Consultant - Tax Department
Filip & Company a asistat consorțiul de bănci în legătură cu prima emisiune de obligațiuni verzi a Electrica, în valoare de 500 de milioane de euro. Alexandru Bîrsan (managing partner) și Olga Niță (partener) au coordonat echipa
Țuca Zbârcea & Asociații salvează Asociația Municipală de Fotbal București de la dizolvare | Dosarul, preluat abia după pronunțarea hotărârii definitive de dizolvare. Dan Cristea (Partener): “Admiterea unei căi extraordinare de atac este un eveniment”
Cei mai buni profesioniști în domeniul brevetelor, văzuți de ”IAM Patent 1000 - 2025” | NNDKP, ZRVP și Dincă & Speciac au cea mai bună poziționare, iar Mușat & Asociații și Baciu Partners sunt în prim plan. Ce firme au cei mai mulți avocați listați și ce spun clienții despre aceștia
Finanțările sindicalizate își păstrează poziția solidă, iar club-deal-urile câștigă teren pe piață, spun avocații din practica de Banking & Finance de la NNDKP | Valentin Voinescu (Partener): ”Am remarcat o creștere a interesului din partea fondurilor de investiții și a creditorilor non-bancari. Profilul clientului a evoluat: companiile sunt mai bine informate, mai receptive la structuri mixte și tot mai interesate de optimizarea costurilor și a structurii de capital”
Women in Business Law EMEA Awards 2025 | CMS câștigă titlul de de “Firma anului în România”. Un avocat in-house local, desemnat ”General Counsel of the Year” pentru regiune
LegiTeam: Atorney at Law (0 - 2 years) - Dispute Resolution | Reff & Associates
Tranzacție rară pe piața românească | Cum au lucrat avocații Legal Ground în proiectul legat de achiziția unor obligațiuni ‘tokenizate’, înregistrate și tranzacționate prin sistemul blockchain. Mihai Dudoiu (Partener): ”Pe lângă aspectele comune unor proiecte de finanțare ‘clasice’, a fost necesară integrarea unei componente de fintech. Arhitectura juridică a trebuit adaptată unui cadru relativ nou și încă în formare din punct de vedere normativ”
Clifford Chance a asistat băncile în legătură cu emisiunea record de 1,5 miliarde RON a Băncii Transilvania, prima sa emisiune de obligațiuni sustenabile denominată în lei. Proiect coordonat din București, cu avocați din Londra în echipă
BizLawyer îi prezintă pe avocații care au devenit parteneri în ultimele runde de promovări | Corina Roman, avocat format în câteva firme mari, spune că a regăsit „cu drag”, la BACIU PARTNERS, aceeași preocupare pentru knowledge și dedicare față de mandatele primite de la clienți. “Nu am crezut niciodată că voi lucra într-un proiect cu sateliți, dar iată că aici am avut această ocazie. Și mi-a plăcut enorm, pentru că m-a scos din zona de confort. Acum, datorită acelei experiențe, știm mai multe și putem explora și acest tip de proiecte la nivel de echipă”
BRD coordonează un club loan de 190 mil. € pentru NE Property BV. Avocații CMS au consiliat consorțiul bancar în această finanțare
LegiTeam: Lawyer - Corporate M&A | Reff & Associates
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...