
Accor va deschide un nou hotel Mercure în Cozieni, Ilfov
19 Mai 2022
BizLawyerHotelul este situat la doar 19 kilometri de București, în apropiere de lacul Cernica, Mănăstirea Pasărea și pădurea Pustnicu.
Grupul hotelier Accor, lider mondial în domeniul ospitalității, își consolidează portofoliul din România și din Balcani, prin anunțarea unui nou hotel care se alătură rețelei globale. Grupul a semnat un contract de management cu Next Hospitality S.R.L. pentru un nou hotel și centru de conferințe Mercure în Cozieni, Ilfov. Complexul cu 75 de camere va găzdui primii oaspeți în trimestrul al treilea din 2022, la finalizarea unui proces amplu de renovare și de construcție.
Mercure Conacul Cozieni Retreat Resort and MICE va oferi 75 de camere și apartamente cu un design rafinat, un restaurant și un bar, o sală de evenimente în vechiul conac și o sală de conferințe. Ansamblul va include, de asemenea, un loc de joacă pentru copii în aer liber, zone de relaxare și o parcare exterioară. Hotelul este situat la doar 19 kilometri de București, în apropiere de lacul Cernica, Mănăstirea Pasărea și pădurea Pustnicu. Hotelul este ușor accesibil din București și de la Aeroportul Internațional Henry Coandă, atât cu mașina, cât și cu autobuzul.
Mercure Conacul Cozieni Retreat Resort and MICE va oferi 75 de camere și apartamente cu un design rafinat, un restaurant și un bar, o sală de evenimente în vechiul conac și o sală de conferințe. Ansamblul va include, de asemenea, un loc de joacă pentru copii în aer liber, zone de relaxare și o parcare exterioară. Hotelul este situat la doar 19 kilometri de București, în apropiere de lacul Cernica, Mănăstirea Pasărea și pădurea Pustnicu. Hotelul este ușor accesibil din București și de la Aeroportul Internațional Henry Coandă, atât cu mașina, cât și cu autobuzul.
"Noi, echipa Accor, suntem bucuroși și recunoscători pentru oportunitatea de a contribui la readucerea la viață a unei bijuterii arhitecturale și a unei veritabile piese de istorie. Mercure Conacul Cozieni Retreat Resort & MICE este o proprietate spectaculoasă, care completează în mod ideal portofoliul Accor din București și împrejurimi și aduce o ofertă diversificată, atât pentru călătorii individuali care caută farmecul unui refugiu privat, cât și pentru oaspeții de afaceri, în căutarea unei destinații unice pentru conferințe, petreceri de tip cocktail sau evenimente. Parteneriatul cu Next Hospitality S.R.L., companie a cărei echipă are un background impresionant în zona de conferințe și evenimente, asigură performanța viitorului hotel și înscrie un nou punct pe harta destinațiilor ”must-see” din jurul Capitalei." - spune Maria Drăgulin, director de dezvoltare Accor pentru România, Bulgaria, Moldova și Cehia.
"Să dăm un nou scop și o nouă imagine Conacului Cozieni este o misiune care ne onorează și ne aduce mari satisfacții. Faptul că ne-am alăturat Accor pentru a-l aduce pe piață ne dă încredere că proiectul va fi un succes. Pasiunea, perseverența și cunoștințele noastre aprofundate în domeniul evenimentelor sunt completate de brandul emblematic al Accor, de excelența în operațiuni și de canalele performante de marketing și distribuție ale grupului." - adaugă Claudia Badiu, reprezentant al Next Hospitality SRL.
Prin intermediul brandului Mercure, Accor promite o experiență hotelieră complet nouă. Fiecare unitate are un stil propriu și o personalitate unică, inspirate de specificul destinației și de cultura locală. Conform ADN-ului mărcii, hotelurile Mercure au rădăcini în comunitatea locală, oferind o experiență completă și autentică a regiunii, care include bucătăria, meșteșugurile și tradițiile sale.
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
Articol 2751 / 8856 | Următorul articol |
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |

BREAKING NEWS
ESENTIAL
LegiTeam: Lawyer - Dispute Resolution and Employment | GNP Guia Naghi and Partners
PNSA a asistat una dintre cele mai mari finanțări acordate în ultimii ani | Grupul Ameropa, client tradițional al casei de avocatură, semnează o facilitate de refinanțare de 1,35 miliarde USD cu un sindicat format din trei bănci. Partenerul Bogdan C. Stoica a coordonat echipa, cu contribuția Ioanei Lazăr (Senior Associate) și a Crinei Stan (Associate)
LegiTeam: Lawyer - Pharma & Regulatory and Public Procurement Team | GNP Guia Naghi and Partners
Kinstellar a asistat cumpărătorul East Grain într-una dintre cele mai mari tranzacții din agrobusiness din ultimii ani. Vânzătorii au fost asistatați de avocați italieni, care au coordonat și echipa din București a unei firme internaționale
WTR Global Leaders 2025 | Ana-Maria Baciu (Baciu Partners), Sorina Olaru și Florina Firaru (NNDKP), Ciprian Dragomir (TZA) și Alina Tugearu (ZRVP), printre cei 17 români care au intrat în liga celor mai apreciați specialiști în domeniul mărcilor, la nivel global. Cine sunt aceștia, prin ce s-au remarcat și cum îi văd clienții
CMS | Join Our Team: Tax Consultant - Tax Department
Bondoc si Asociații asistă un consorțiu de bănci și instituții financiare în finanțarea de 331 milioane EUR pentru faza a doua a parcului eolian Vifor din Buzău. Echipa, coordonată de partenerii Simona Petrișor, Diana Ispas și Monica Iancu, cu suportul partenerului Cosmin Stăvaru
LegiTeam: Lawyer - Tax Controversy and Tax Litigation | Reff & Associates
Kinstellar își consolidează practica de Energie din București prin recrutarea Ralucăi Gabor (Counsel) | Iustinian Captariu, coordonatorul practicii regionale de Energie a Kinstellar: ”Alăturarea Ralucăi ne întărește angajamentul de a excela într-unul dintre cele mai dinamice și strategice sectoare din România”
Legal 500 - Central and Eastern Europe Awards 2025 | Clifford Chance, Filip & Company și Băncilă, Diaconu și Asociații sunt pe lista scurtă pentru titlul de ”Firma anului în România”. Horea Popescu (CMS), Ruxandra Bologa (NNDKP), Madalina Rachieru-Postolache (Clifford Chance) și Ana-Maria Baciu (Baciu Partners) printre candidații la titlul ”Romania Lawyer of the Year”. Alți 18 avocați români și 8 firme locale concurează la premiile regionale
Țuca Zbârcea & Asociații stabilește un precedent important în domeniul serviciilor digitale și comerțului electronic | Reprezentarea, asigurată de o echipă coordonată de Alina Ungureanu (partner) și Cătălina Ionescu (senior associate)
Schoenherr și Asociații promovează trei avocați în pozițiile managing attorney at law și senior attorney at law | Sebastian Guțiu (managing partner): ”Schoenherr continuă să se extindă în România, unde echipa noastră numără în prezent peste 75 de avocați și avem planuri mari pentru perioada următoare”
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...