ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

Bohâlțeanu & Asociații adaugă un nou proiect finalizat cu succes în portofoliul de mandate M&A prin asistarea și reprezentarea juridică a Premier Energy în achiziția CEZ Vânzare. Ionuț Bohâlțeanu, Managing Partner: Este un proiect de mare anvergură pentru echipa noastră. Am colaborat strâns cu profesioniști din toate părțile implicate pentru a asigura succesul tranzacției

04 Ianuarie 2024   |   BizLawyer

Echipa a oferit asistență și reprezentare juridică pe întreg parcursul tranzacției, desfășurând, în primul rând, un detaliat proces de due diligence și, ulterior, asistând clientul în negocierile cu contrapartea pentru finalizarea cu succes a tranzacției.

De la stanga la dreapta: Ionut Bohâlteanu (Managing Partner), Silvia Sandu (Partner), Anda Călin (Managing Associate) si Jessica Costache (Senior Associate) - BSMP

 
 
În cadrul procesului său de expansiune, Premier Energy, unul dintre principalii furnizori și distribuitori de gaze naturale din România, a efectuat o achiziție strategică, prin preluarea CEZ Vânzare, lider în furnizarea de energie electrică din sud-vestul României, dar și furnizor de gaze naturale.

Echipa de avocați ai firmei Bohâlțeanu & Asociații (BSMP), coordonată de Ionuț Bohâlțeanu, Managing Partner, și Silvia Sandu, Partner, și compusă din avocați specializați în domeniul Corporate și M&A precum Anda Călin, Managing Associate, și Jessica Costache, Senior Associate, a jucat un rol esențial în succesul proiectului.


Aceștia au oferit asistență și reprezentare juridică pe întreg parcursul tranzacției, desfășurând, în primul rând, un detaliat proces de due diligence și, ulterior, asistând clientul în negocierile cu contrapartea pentru finalizarea cu succes a tranzacției.

Ionuț Bohâlțeanu, Partener responsabil de aria de Corporate și M&A în cadrul BSMP a subliniat amploarea și provocările proiectului: „Achiziția CEZ Vânzare de către Premier Energy a reprezentat un proiect de mare anvergură  pentru echipa noastră. Am colaborat strâns cu profesioniști din toate părțile implicate pentru a asigura succesul tranzacției. Întrucât sectorul de activitate al clientului și caracteristicile acestei industrii impun îndeplinirea unor condiții suspensive specifice, printre care obținerea avizului favorabil din partea Consiliului Concurenței, vom continua să lucrăm în direcția îndeplinirii acestora.”.

Premier Energy, cel de-al treilea cel mai mare distribuitor de gaze naturale și al cincilea furnizor din România, operează pe piața gazelor naturale în calitate de distribuitor şi furnizor începând cu anul 2013, în baza licențelor emise de Autoritatea Națională de Reglementare în domeniul Energiei. Premier Energy este furnizor de gaze pentru consumatori casnici şi non-casnici (din zona de retail, industrie, comerţ), operează şi deţine o reţea de distribuţie de gaz în București şi în zonele limitrofe capitalei: zona de Sud şi de Vest a ţării, cât şi în localităţi mai mici din partea de nord a României.

Cu o experiență pe piață de peste 17 ani, CEZ Vânzare, firma de furnizare de energie electrică și gaze naturale din cadrul grupului CEZ, deținută de fondul australian de investiții Macquarie Asset Management, este principalul furnizor de energie electrică din sud-vestul României dar și furnizor de gaze naturale, cu un portofoliu de clienți casnici și industriali care depășește 1,2 milioane de clienți.

Angajamentul BSMP față de excelență și satisfacția clienților i-a adus rapid o reputație de partener de încredere. Societatea a fost înființată în mai 2014 și acordă servicii avocațiale integrate, la cel mai înalt nivel, în următoarele arii de practică: Drept Societar, Mergers & Acquisitions/Privatizări, Dreptul Muncii, Banking & Finance, Piețe de capital, Healthcare & Pharma, Energie și Resurse naturale, Real Estate, Fiscal și Vamal, Achiziții Publice, Concesiuni/PPP, Insolvență, Protecția datelor cu caracter personal, Litigii.

 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate** campuri obligatorii


Articol 198 / 7939
 

Ascunde Reclama
 
BREAKING NEWS
ESENTIAL
CMS își extinde spațiul de birouri și prelungește pe termen lung contractul de închiriere în One Tower
Clifford Chance Badea a asistat PIB Group Europa în tranzacția care marchează debutul companiei britanice pe piața de brokeraj de asigurări din România. Ce avocați au făcut parte din echipa coordonată de Nadia Badea, Partener Clifford Chance
LegiTeam: Zamfirescu Racoţi Vasile & Partners recrutează avocat stagiar | Litigii
CMS alături de PPC în încheierea unui acord strategic cu MYTILINEOS Energy & Metals pentru dezvoltarea unui portofoliu de proiecte fotovoltaice de până la 2GW, în patru țări | Horea Popescu și Mircea Moraru (CMS România) au coordonat echipa internațională care a asistat compania elenă de utilităţi electrice pe parcursul acestei proiect complex
LegiTeam: POPESCU & ASOCIAȚII recrutează avocați cu experiență | Litigii
LegiTeam: Mitel & Asociații recrutează avocați definitivi pentru Departamentul de Real Estate & Construction
Statulat Albulescu anunță o nouă rundă de promovări în cadrul echipei. Cinci avocați au făcut un pas înainte în carieră
LegiTeam: POPESCU & ASOCIAȚII recrutează asistent ̸ ă | secretar ̸ ă recepție
Zamfirescu Racoți Vasile & Partners primește la Londra premiul Firma Anului în România pentru litigii de brevete, acordat de Managing IP. Alina Tugearu (partener): “Suntem mândri că proiectele pe care le-am derulat sunt remarcate de comunitatea internațională a profesioniștilor în proprietate intelectuală și că munca noastră primește o recunoaștere de un asemenea calibru. Premiul aparține în primul rând echipei care stă în spatele acestor rezultate remarcabile”
SIMION & BACIU câștigă distincțiile Firma Anului în Domeniul Mărcilor și Firma Anului în Domeniul Drepturilor de Autor și Desene în România în cadrul prestigioasei gale Managing IP EMEA. Ana-Maria Baciu (managing partner) a fost desemnată Practicianul Anului în România
Avocații firmei Mitel & Asociații au lucrat anul trecut în 10 tranzacții de M&A, principalele mandate venind din sectorul medical, domeniul securității și managementul riscului și energie | Interesul pentru ținte de achiziții din România se menține ridicat din partea unor investitori cu profil mixt – fonduri de investiții ̸ private equity și investitori strategici. Sorin Mitel, Senior Partner: Se poate remarca și un interes crescut din partea companiilor din Asia, care își fac tot mai mult simțită prezența în România
De vorbă cu studenții admiși în fruntea listei la Facultatea de Drept a Universității București | Diana Maria Gogoașă, cel mai mare punctaj la examenul organizat de Facultatea de Drept în anul 2021: Pentru o perspectivă mai aplicată asupra profesiilor juridice, consider că ar fi benefică suplimentarea orelor obligatorii de practică. 60, respectiv 90 de ore pe an, nu sunt suficiente pentru ca un student să-și formeze o opinie completă despre profesiile juridice
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...