ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

Bulgartransgaz a primit aprobarea autorităţii de concurenţă pentru a participa la realizarea terminalui de gaze lichefiate de la Alexandroupolis

28 Ianuarie 2021   |   Agerpres

Proiectul este amplasat strategic la intersecţia dintre coridorul vertical şi cel sudic de gaze oferind acces la gaze naturale lichefiate pieţelor din Grecia, Bulgaria, Serbia, România, Macedonia de Nord şi mai departe către Moldova şi Ucraina.

 
 
Bulgartransgaz, operatorul reţelei naţionale de transport de gaz natural din Bulgaria, a primit aprobarea din partea Comisiei Bulgare pentru Protejarea Mediului Concurenţial pentru a participa cu un pachet de 20% în capitalul companiei elene Gastrade, cea care dezvoltă terminalul de gaze naturale lichefiate (GNL) de la Alexandroupolis, potrivit unui comunicat remis, joi, AGERPRES.
 
Terminalul de gaze naturale lichefiate de la Alexandroupolis este unul dintre cele mai importante proiecte energetice din ultimii ani, cu importanţă deosebită pentru Grecia, Bulgaria şi regiune, materializarea sa contribuind la diversificarea surselor de energie şi a rutelor de transport din sud-estul Europei, îmbunătăţind gradul de securitate energetică şi competiţia regională şi sprijinind crearea unui hub regional de gaze naturale.
 
Proiectul este amplasat strategic la intersecţia dintre coridorul vertical şi cel sudic de gaze oferind acces la gaze naturale lichefiate pieţelor din Grecia, Bulgaria, Serbia, România, Macedonia de Nord şi mai departe către Moldova şi Ucraina.
 
Mai mult, terminalul completează dezvoltarea interconectorului de gaze dintre Grecia şi Bulgaria (IGB), a cărui viabilitate o sprijină, funcţionând, în egală măsură, în armonie cu infrastructura energetică din regiune, precum şi cu cea nouă, strategică, cum e cazul conductei trans-adriatice TAP, a interconectorului dintre Bulgaria şi Serbia şi a proiectelor de extindere a capacităţilor de depozitare subterane din sud-estul Europei.
 
Proiectul se bucură de sprijinul pe termen lung oferit de Guvernele Greciei şi Bulgariei, dar şi de Uniunea Europeană, fiind inclus în lista de Proiecte Europene de Interes Comun (PCI - conform Regulamentului nr. 347/2013 al Parlamentului European şi al Consiliului European) încă din 2013.
 
"Participarea Bulgartransgaz, companie deţinută de statul bulgar, în Gastrade este o dovadă puternică a profilului regional al proiectului, fiind un catalizator pentru integrarea pieţelor de gaz din sud-estul Europei şi asigurând lichiditate în materie de energie şi pluralism la nivelul regiunii", se precizează în comunicat.
 
Terminalul cuprinde o unitate plutitoare offshore pentru stocare şi re-gazeificare (FSRU) cu o capacitate de stocare gaz natural lichefiat de 170.000 de metri cubi şi o capacitate de furnizare de peste 5,5 miliarde de metri cubi (bcm) pe an.
 
Unitatea plutitoare va fi amplasată la 17,6 kilometri sud-est de portul Alexandroupolis şi va fi conectată la sistemul naţional elen de furnizare a gazelor naturale prin intermediul unei conducte de 28 de kilometri.
 
Proiectul va deveni operaţional din anul 2023.
 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate*







* campuri obligatorii


Articol 5358 / 8881
 

Ascunde Reclama
 
BREAKING NEWS
ESENTIAL
Filip & Company a asistat statul român prin Ministerul Finanțelor în contractarea unor plasamente private sub forma de împrumuturi în valoare de peste 2 miliarde de euro | Echipa, coordonată de Alexandra Manciulea (partener)
Clifford Chance a asistat UniCredit Bank și Garanti BBVA la semnarea acordului de până la 60 mil. € cu DRI, pentru finanțarea parcului fotovoltaic de 126 MW de la Văcărești | Echipa multijurisdicțională de avocați a fost coordonată de la București, cu Nadia Badea (Partener) și Andreea Șișman (Partener) în prim plan
CMS | Join Our Team: Tax Consultant - Tax Department
Drumul spre performanță: experiențe și lecții din anii de Drept | O discuție cu Stelian Vârvea, student care trece în al doilea an la Facultatea de Drept din Iași, despre provocările primului an de studiu și învățămintele ce pot fi transmise viitorilor ”boboci”: ” Dacă ești curios, motivat și vrei să înțelegi cum funcționează lumea, e un drum care te provoacă constant”
Filip & Company a asistat ING Bank și Raiffeisen Bank în acordarea unei finanțări de 70 milioane euro către grupul La Fântâna. Echipa a fost coordonată de Alexandra Manciulea (partener) și Rebecca Marina (counsel) | Tranzacția a fost complexă, multijurisdicțională și finalizată într-un termen scurt
Ce case de avocatură se bat pentru titlul de Law Firm of the Year în România la gala Benchmark Litigation Europe Awards 2025 | Sorina Olaru, Octavian Popescu, Dan Cristea și Cosmin Vasile, printre avocații aflați pe lista scurtă pentru titlul de titlul de Litigator of the Year. Emil Bivolaru (partener NNDKP), nominalizat și la categoria Central & Eastern Europe Litigator of the Year
Clifford Chance Badea a asistat UniCredit la finalizarea fuziunii cu Alpha Bank, care creează al treilea grup bancar după active pe piața locală | Daniel Badea (Managing Partner): „Expertiza vastă pe care o are Clifford Chance la nivel global, dublată de experiența echipei locale, stau la baza unui palmares reprezentativ de tranzacții cu impact în industria financiar-bancară din România”
Finanțele caută avocați pentru litigii arbitrale investiționale internaționale judecate potrivit regulilor de arbitraj UNCITRAL și ICSID | Acorduri-cadru de reprezentare juridică a României semnate, pentru 4 ani, cu cel mult 4 firme pentru fiecare lot
LegiTeam: Lawyer - Dispute Resolution and Employment | GNP Guia Naghi and Partners
ITR EMEA Tax Awards 2025 | Băncilă Diaconu și Asociații, Popescu & Asociații, CMS și Schoenherr concurează pentru titlul ”Firma anului în România în domeniul taxelor”. Popescu & Asociații are două nominalizări în jurisdicția locală și este, alături de NNDKP, pe lista scurtă pentru distincția ”Firma anului în dispute fiscale”. TZA, printre finaliste în competitia pentru ”Transfer Pricing Firm of the Year”
Bondoc & Asociații acordă asistență pentru 5 proiecte eoliene și solare în cadrul celei de-a doua licitații CfD din România | Echipa a fost coordonată de Cosmin Stăvaru (Partener), susținut de Raluca Catargiu (Senior Associate)
Bulboacă & Asociatii caută un Avocat Colaborator pentru Echipa de Tranzacții de Elită (Corporate ̸ M&A)
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...