
Faurecia, producător de componente auto cu cinci fabrici în România, se aşteaptă la profit în S2 2020
27 Iulie 2020
AGERPRESÎn primul semestru din 2020 compania a raportat pierderi operaţionale de 114 milioane de euro, care includ costuri de 20 milioane de euro din cauza crizei provocate de pandemie. Vânzările au scăzut cu 35,4%.
Producătorul francez de componente auto Faurecia a anunţat luni că se aşteaptă ca în semestrul doi din 2020 să revină pe profit şi să genereze numerar, în urma reducerii costurilor, după ce a raportat pierderi operaţionale în prima parte a anului, din cauza condiţiilor dificile de pe piaţă, provocate de pandemia de coronavirus (Covid-19), transmite Reuters.
Faurecia, companie la care grupul auto francez PSA deţine 46%, are ca obiectiv vânzări de aproximativ 7,60 miliarde de euro, o marjă operaţională de aproximativ 4,5% din vânzări, şi un flux net de numerar de aproximativ 600 de milioane de euro, în perioada iulie-decembrie 2020.
Directorul general Patrick Koller a afirmat la postul de radio BFM că firma are o bună vizibilitate faţă de trimestrul trei dar încă există multe certitudini privind trimestrul patru.
Faurecia, companie la care grupul auto francez PSA deţine 46%, are ca obiectiv vânzări de aproximativ 7,60 miliarde de euro, o marjă operaţională de aproximativ 4,5% din vânzări, şi un flux net de numerar de aproximativ 600 de milioane de euro, în perioada iulie-decembrie 2020.
Directorul general Patrick Koller a afirmat la postul de radio BFM că firma are o bună vizibilitate faţă de trimestrul trei dar încă există multe certitudini privind trimestrul patru.
În primul semestru din 2020 compania a raportat pierderi operaţionale de 114 milioane de euro, care includ costuri de 20 milioane de euro din cauza crizei provocate de pandemie. Vânzările au scăzut cu 35,4%.
"Pe termen mediu, ne concentrăm pe priorităţile din noul mediu de pe piaţă de după pandemie şi suntem încrezători că vom obţine profit în 2022", a declarat Koller.
Ţintele din 2022 includ vânzări de peste 18,5 miliarde de euro, o marjă operaţională de aproximativ 8% din vânzări şi flux net de numerar de 4% din vânzări.
În 2019, profitul operaţional al Faurecia a crescut cu 0,7% faţă de 2018, la 1,28 miliarde de euro (1,4 miliarde de dolari), în timp ce vânzările au urcat cu 1,4%, la 17,77 miliarde de euro. Marja operaţională s-a situat la 7,2%, în timp ce fluxul net de numerar a urcat la 587 milioane de euro.
Faurecia deţine cinci fabrici în România: la Tălmaciu (Scaune Auto), Craiova (Sisteme de Control a Emisiilor), Mioveni (Sisteme de Interior), Râmnicu Vâlcea (Scaune Auto) şi Caţeasca, judeţul Argeş (Sisteme de Interior).
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
Articol 6430 / 8854 | Următorul articol |
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |

BREAKING NEWS
ESENTIAL
Schoenherr i-a asistat pe fondatorii Purcari Wineries în legătură cu oferta publică de preluare voluntară de acțiuni ale companiei de către Maspex. Narcisa Oprea (partener) a coordonat echipa
LegiTeam: Lawyer - Pharma & Regulatory and Public Procurement Team | GNP Guia Naghi and Partners
bpv GRIGORESCU ȘTEFĂNICĂ și Andronic and Partners au gestionat juridic, în plan local, achiziția startup-ului Planable, fondat în Moldova și România, de către SE Ranking. Firme de avocatură din SUA și Moldova, în tranzacție
LegiTeam: Lawyer - Dispute Resolution and Employment | GNP Guia Naghi and Partners
Kinstellar a asistat cumpărătorul East Grain într-una dintre cele mai mari tranzacții din agrobusiness din ultimii ani. Vânzătorii au fost asistatați de avocați italieni, care au coordonat și echipa din București a unei firme internaționale
Filip & Company a asistat OLX în vânzarea Kiwi Finance | Alina Stancu Bîrsan, partener: ”Această tranzacție reflectă dinamica accelerată a pieței locale de servicii financiare și interesul în creștere pentru tranzacții în segmente-cheie”
Bondoc si Asociații asistă un consorțiu de bănci și instituții financiare în finanțarea de 331 milioane EUR pentru faza a doua a parcului eolian Vifor din Buzău. Echipa, coordonată de partenerii Simona Petrișor, Diana Ispas și Monica Iancu, cu suportul partenerului Cosmin Stăvaru
Schoenherr și Asociații promovează trei avocați în pozițiile managing attorney at law și senior attorney at law | Sebastian Guțiu (managing partner): ”Schoenherr continuă să se extindă în România, unde echipa noastră numără în prezent peste 75 de avocați și avem planuri mari pentru perioada următoare”
CMS | Join Our Team: Tax Consultant - Tax Department
LegiTeam: Lawyer - Tax Controversy and Tax Litigation | Reff & Associates
WTR Global Leaders 2025 | Ana-Maria Baciu (Baciu Partners), Sorina Olaru și Florina Firaru (NNDKP), Ciprian Dragomir (TZA) și Alina Tugearu (ZRVP), printre cei 17 români care au intrat în liga celor mai apreciați specialiști în domeniul mărcilor, la nivel global. Cine sunt aceștia, prin ce s-au remarcat și cum îi văd clienții
Provocările cu care se vor confrunta companiile în anul 2025, pe segmentul de Muncă ̸ Resurse Umane, sunt multiple și complexe, depășind adesea simpla conformitate legislativă, avertizează avocații firmei D&B David și Baias | Dan Dascălu, Partener: ”Necesitatea de a anticipa modificările, de a comunica transparent cu angajații și partenerii sociali, precum și riscurile asociate nerespectării prevederilor, cresc presiunea asupra angajatorilor”
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...