ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

Gabriel Ristoiu este noul director general Somaco Grup Prefabricate

09 August 2022   |   Agerpres

Cu o cifră de afaceri de 66 milioane de euro în anul 2021, Somaco Grup Prefabricate este unul dintre cei mai mari producători de prefabricate din beton utilizate în domeniul infrastructurii, precum şi al construcţiei centrelor comerciale, halelor logistice sau de producţie din ţară. De asemenea, Somaco este unul dintre cei mari producători de beton celular autoclavizat (BCA) din ţară.

 
 
Gabriel Ristoiu este, începând cu 1 august 2022, noul director general Somaco Grup Prefabricate, succedându-i la conducere lui Sorin Miron, care a condus compania timp de şapte ani, potrivit unui comunicat remis marţi AGERPRES.
 
Gabriel Ristoiu, 54 ani, are o carieră de 20 ani în cadrul Grupului Holcim, după ce anterior acumulase experienţă la Search Corporation şi SCT Bucureşti SA. Absolvent al Facultăţii de Căi Ferate, Drumuri şi Poduri din cadrul Universităţii Tehnice de Construcţii Bucureşti, Gabriel Ristoiu şi-a completat studiile în universităţi de prestigiu, obţinând două titluri de EMBA - unul în management şi administraţie, în cadrul Universităţii Bucureşti şi altul de management general şi administrarea afacerilor, la Tiffin University. El va continua să coordoneze Divizia de Infrastructură din cadrul Holcim România şi totodată va prelua conducerea activităţii Somaco Grup Prefabricate.
 
"Somaco este unul dintre cei mai dinamici jucători de pe piaţa construcţiilor din România, care în ultimii şapte ani şi-a diversificat portofoliul de produse şi şi-a dublat cifra de afaceri. Consider că atât piaţa de zidărie cât şi segmentul de infrastructură sunt în creştere în România, cu o perspectivă de viitor care prezintă multe oportunităţi pentru Somaco. Experienţa şi portofoliul de business pe care îl coordonez deja în cadrul Holcim ne permit să folosim sinergiile din Grup şi să aducem valoare segmentului de infrastructură, poziţionând Holcim ca un furnizor de soluţii complete pentru infrastructură", a declarat Gabriel Ristoiu.
 
Cu o cifră de afaceri de 66 milioane de euro în anul 2021, Somaco Grup Prefabricate este unul dintre cei mai mari producători de prefabricate din beton utilizate în domeniul infrastructurii, precum şi al construcţiei centrelor comerciale, halelor logistice sau de producţie din ţară. De asemenea, Somaco este unul dintre cei mari producători de beton celular autoclavizat (BCA) din ţară.
 
Portofoliul de produse Somaco Grup Prefabricate cuprinde sistemul de zidărie şi termoizolaţie din BCA şi gama de elemente prefabricate din beton pentru structuri la cheie, infrastructură electrică şi rutieră, pentru sisteme de canalizare din beton. Compania are aproximativ 900 de angajaţi. Începând cu noiembrie 2019, Somaco Grup Prefabricate face parte din grupul Holcim România. 
 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate*







* campuri obligatorii


Articol 2735 / 9154
 

Ascunde Reclama
BREAKING NEWS
ESENTIAL
LegiTeam - Oportunitate de carieră | Avocat definitiv – Achiziții publice & Infrastructură
Achiziții Publice | Cristina IVAN, Managing Partner Ivan şi Asociaţii: Arhitectura colectivă a ofertei - Cine ofertează, ce se evaluează, cui i se atribuie şi cine, în realitate, execută
Inflația la control | Instanța confirmă: Fiscul datorează și actualizarea cu inflația, nu doar dobânda fiscală. Soluție obținută de Băncilă, Diaconu și Asociații, cu o echipă coordonată de Emanuel Băncilă (Partener)
Dispute-Resolution.Center: România în Legal 500 EMEA (2026) – White-collar crime | O practică cu mai multe centre de putere: firmele cu activitate intensă, avocații care dau greutate practicii și dosarele care au contat în evaluare
In-houseLegal: Loredana Coraș, Country Legal Counsel la PKO Bank Polski România, distinsă cu premiul Compliance Innovator la Lexology European Awards 2026 | ”Următoarea etapă a inovației în compliance și în activitatea juridică va fi definită de capacitatea de a integra tehnologia într-un mod responsabil, fără a pierde din vedere rolul acestei funcții, acela de a proteja banca”, spune unul dintre cei mai vizibili avocați interni din Europa
Concurenta.ro | Chambers Europe 2026 - Cine domină practica de Competition ̸ Antitrust: Liderii își apără pozițiile, dar presiunea venită din eșalonul secund și din zona firmelor de nișă devine tot mai vizibilă
Achiziții-Publice.ro | România în ariile Projects și Projects & Energy din Chambers Europe 2026: NNDKP este liderul prezenței în vârful ierarhiei, iar Țuca Zbârcea & Asociații are o vizibilitate transversală foarte puternică. Filip & Company are una dintre cele mai bune formule de senioritate, iar CMS beneficiază pe profilul foarte puternic al Variniei Radu
Dispute-Resolution.Center: Cei mai buni litigatori din România, văzuți de Chambers Europe 2026 | Cine sunt practicienii apreciați de clienți în practica de Dispute Resolution și ce spun clienții despre aceștia. 11 avocați români sunt evidențiați în practica de arbitraj
Filip & Company anunță promovările anuale: Rebecca Marina devine partener, opt counsels și șase senior associates fac un pas înainte în carieră | Cristina Filip, co-managing partner Filip & Company: ”O recunoaștere a performanței individuale deosebite a colegilor noștri, dar și o dovadă că echipa susține creșterea noilor generații de lideri”
Kinstellar, alături de Habitex la vânzarea fostei fabrici de textile din Baia Mare către Jumbo | Iunia Nagy (managing associate) și Malina Andries (associate), în prim plan
BACIU PARTNERS, singura firmă din România clasată în Band 1 pentru Proprietate Intelectuală și Tehnologie, Media și Telecomunicații în Chambers Europe
Noi promovări în cadrul Popovici Nițu Stoica & Asociații. Trei avocați fac un pas înainte în carieră
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...