Roxana Ionescu, Counsel RTPR, Rising Star pentru România la Premiile Rising Star EMEA 2021
20 Septembrie 2021 BizLawyer
Roxana este avocat în cadrul RTPR din anul 2007. Este unul dintre cei mai experimentați avocați specializați în dreptul concurenței din România, asistând companii locale și internaționale în investigații antitrust, proceduri de notificare a concentrărilor economice, aspecte de conformare cu legislația concurenței, precum și în proiecte de fuziuni și achiziții.
| |
Roxana Ionescu, Counsel la RTPR, câștigă distincția Rising Star pentru România în cadrul Premiilor Rising Star EMEA 2021, oferite de Euromoney Legal Media Group, trust editorial juridic din același grup cu prestigiosul ghid IFLR1000.
Premiile recunosc munca remarcabilă a avocaților din următoarea generație de lideri din regiunea EMEA, în urma unui proces de selecție riguros fiind nominalizați doar 2 avocați din fiecare jurisdicție analizată. Această nouă realizare celebrează și evidențiază eforturile și contribuția Roxanei la proiecte complexe din ultimul an și se adaugă succesului recent al firmei în clasamentele IFLR1000, unde RTPR are printre cei mai mulți specialiști recunoscuți din România, 14 dintre avocații echipei fiind desemnați Leading Lawyers.
Premiile recunosc munca remarcabilă a avocaților din următoarea generație de lideri din regiunea EMEA, în urma unui proces de selecție riguros fiind nominalizați doar 2 avocați din fiecare jurisdicție analizată. Această nouă realizare celebrează și evidențiază eforturile și contribuția Roxanei la proiecte complexe din ultimul an și se adaugă succesului recent al firmei în clasamentele IFLR1000, unde RTPR are printre cei mai mulți specialiști recunoscuți din România, 14 dintre avocații echipei fiind desemnați Leading Lawyers.
„Este o mare onoare să mă regăsesc printre câștigătorii Premiilor Rising Star EMEA 2021 și sunt recunoscătoare că fac parte dintr-o competiție atât de importantă. Acest premiu reprezintă o recunoaștere a muncii mele și a încrederii din partea clienților, dar și o invitație de a continua să fac performanță alături de echipa de profesioniști RTPR.” – Roxana Ionescu, Counsel RTPR.
Roxana este avocat în cadrul RTPR din anul 2007. Este unul dintre cei mai experimentați avocați specializați în dreptul concurenței din România, asistând companii locale și internaționale în investigații antitrust, proceduri de notificare a concentrărilor economice, aspecte de conformare cu legislația concurenței, precum și în proiecte de fuziuni și achiziții. Cele mai renumite ghiduri juridice internaționale, Chambers Europe, Legal 500 și IFLR1000, o recomandă pe Roxana drept Leading Lawyer pentru ariile sale de expertiză, în timp ce clienții o descriu ca fiind „complet dedicată, inovatoare și cu foarte bune abilități de comunicare” și apreciază faptul că „întotdeauna încearcă să găsească cele mai bune soluții”.
RTPR este una dintre cele mai experimentate și apreciate firme de avocatură din România, recunoscută ca atare de către Legal 500, Chambers și IFLR1000, care an de an clasează firma pe primele locuri în topurile realizate pentru diverse arii de practică, precum Drept bancar și finanțări, Corporate/M&A, Piețe de capital, Soluționarea disputelor, Dreptul Concurenței, Energie și resurse naturale, Real estate și Construcții, Dreptul Muncii și Dreptul Proprietății Intelectuale.
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
| Articol 35 / 75 | Următorul articol |
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |
BREAKING NEWS
ESENTIAL
NNDKP a asistat Holcim România în legătură cu achiziția Uranus Pluton SRL. Ruxandra Bologa (Partener) a coordonat echipa
Practica de litigii de la Băncilă, Diaconu & Asociații funcționează ca un vector de influență în piață, capabil să genereze nu doar soluții favorabile punctuale, ci și transformări de fond în modul în care sunt interpretate și aplicate normele legale în domenii cheie ale economiei | De vorbă cu Emanuel Băncilă (Senior Partner) și Adriana Dobre (Partener) despre dinamica pieței, sofisticarea conflictelor juridice și infrastructura invizibilă a performanței în litigii
În spatele scenei, alături de experimentata echipă de Investigații de la Mușat & Asocații, descrisă de ghidurile juridice internaționale drept un reper al pieței românești în white-collar crime | Detalii mai puțin cunoscute despre modul în care lucrează avocații, aproape invizibili pentru angajații clientului, cum se obține ”tabloul probator” respectând legislația și drepturile angajaților, metodele folosite și provocările des întâlnite în astfel de mandate, într-o discuție cu partenerii Ștefan Diaconescu și Alexandru Terța, doi dintre cei mai experimentați avocați de pe piața locală
Practica de Real Estate a D&B David și Baias, între experiză profundă și inovare: echipă interdisciplinară, suport PwC și activitate intensă în retail, industrial și agri care permit structurarea tranzacțiilor cu risc redus, asigurarea lichidităților și implementarea rapidă a proiectelor | De vorbă cu Georgiana Bălan (Counsel) despre ”mișcările” din piața imobiliară și modul în care echipa oferă clienților predictibilitate, protecție și viteză în realizarea proiectelor
Clifford Chance Badea, consultantul juridic al băncilor în tranzacția prin care BCR și Erste Group finanțează cu 58,5 mil. € parcul eolian din Săcele, dezvoltat de Greenvolt Power
Bulboacă & Asociații își extinde echipa de parteneri prin promovarea Roxanei Tiutiu și a Ralucăi Ilie (Antonescu)
Nestor Nestor Diculescu Kingston Petersen, câștigătoarea premiului Future Lawyers Programme of the Year acordat de Legal Benchmarking Group
Promovări la Schoenherr | Magdalena Roibu a devenit Partner, Adriana Stănculescu a preluat în rolul de Counsel, iar Carla Filip și Sabina Aionesei au făcut un pas înainte în carieră
Piața imobiliară recompensează proiectele bine fundamentate juridic și urbanistic și penalizează improvizația, spun avocații de Real Estate de la Mitel & Asociații. Din această perspectivă, ajustarea actuală nu este o resetare, ci un pas necesar către maturizarea pieței și consolidarea încrederii între dezvoltatori, finanțatori și beneficiari | De vorbă cu Ioana Negrea (Partener) despre disciplina due-diligence-ului, presiunea urbanismului în marile orașe și modul în care echipa gestionează mandatele
KPMG Legal – Toncescu și Asociații își consolidează practica de Concurență într-o zonă de maturitate strategică, în care mandatele sensibile sunt gestionate cu viziune, disciplină procedurală și o capacitate reală de anticipare a riscurilor | De vorbă cu Mona Banu (Counsel) despre modul în care se schimbă natura riscurilor și cum se repoziționează autoritățile, care sunt liniile mari ale noilor investigații și cum face diferența o echipă compactă, cu competențe complementare și reflexe formate pe cazuri complicate
Promovări în echipa RTPR: patru avocați urcă pe poziția de Counsel, alți șapte fac un pas înainte în carieră | Costin Tărăcilă, Managing Partner: ”Investim în profesioniști care reușesc să transforme provocările juridice în soluții strategice, consolidând poziția firmei noastre ca lider în România și oferind clienților noștri cele mai bune servicii”
Mușat & Asociații intră și în arbitrajul ICSID inițiat de Starcom Holding, acționarul principal al grupului Eurohold Bulgaria și va lupta, de partea statului român, cu Pinsent Masons (Londra), DGKV (Sofia) și CMS (București)
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...









RSS





