
Câciu, despre posibilitatea reintroducerii compensării preţului la combustibil: Când va fi cazul, Guvernul va interveni
26 Ianuarie 2023
AgerpresCâciu a mai spus că, dacă este cazul, se vor găsi soluţii pentru susţinerea financiară a acestei măsuri, menţionând că nu poate spune plafonul de preţ la care Guvernul va interveni pentru a nu crea "o aşteptare falsă".
Ministrul Finanţelor, Adrian Câciu, a declarat, joi, referitor la posibilitatea reintroducerii schemei de compensare a preţului la carburanţi, că Guvernul va interveni dacă lucrurile intră "într-o zonă mult prea volatilă, în care să nu poată fie sustenabilă pentru economie şi cetăţeni", dar nu este cazul la acest moment.
"Acest guvern a căutat soluţii în funcţie de dinamica evoluţiei economiei sau a situaţiei cu care s-au confruntat cetăţenii şi a intervenit de fiecare dată. A venit şi cu pachetul Sprijin pentru România, când a fost situaţia, dacă ţineţi minte, inclusiv cu problema legată de euro, la începutul lunii februarie, când s-a declanşat agresiunea din Ucraina, războiul, când a crescut preţul la combustibili. Deci, s-a intervenit atunci când lucrurile au ajuns la o limită de insuportabilitate. Pot să vă spun un singur lucru: că acest guvern va interveni dacă lucrurile intră într-o zonă mult prea volatilă sau o zonă care să nu poată fie sustenabilă pentru economie şi cetăţeni. La acest moment, când discutăm lucrurile, nu sunt în acea zonă", a afirmat Câciu, după şedinţa Executivului, întrebat în ce condiţii ar putea reveni schema de compensare a preţului la carburanţi şi dacă sunt bani pentru aceasta.
"Acest guvern a căutat soluţii în funcţie de dinamica evoluţiei economiei sau a situaţiei cu care s-au confruntat cetăţenii şi a intervenit de fiecare dată. A venit şi cu pachetul Sprijin pentru România, când a fost situaţia, dacă ţineţi minte, inclusiv cu problema legată de euro, la începutul lunii februarie, când s-a declanşat agresiunea din Ucraina, războiul, când a crescut preţul la combustibili. Deci, s-a intervenit atunci când lucrurile au ajuns la o limită de insuportabilitate. Pot să vă spun un singur lucru: că acest guvern va interveni dacă lucrurile intră într-o zonă mult prea volatilă sau o zonă care să nu poată fie sustenabilă pentru economie şi cetăţeni. La acest moment, când discutăm lucrurile, nu sunt în acea zonă", a afirmat Câciu, după şedinţa Executivului, întrebat în ce condiţii ar putea reveni schema de compensare a preţului la carburanţi şi dacă sunt bani pentru aceasta.
El a explicat că trebuie făcută comparaţia cu luna februarie a anului trecut, când preţurile au început să crească.
"Putem să ne uităm, am văzut comparaţiile, se fac cu începutul anului. Hai să ne uităm să facem comparaţii cu luna februarie 2022, ca să avem un termen de comparaţie, când au început preţurile să se ridice foarte sus. Dar trebuie să ne uităm şi pe piaţa petrolului şi pe piaţa combustibilului. Sunt mai multe elemente care trebuie luate în calcul şi vom vedea. Când va fi cazul, acest guvern va interveni, vă asigur", a adăugat ministrul.
Câciu a mai spus că, dacă este cazul, se vor găsi soluţii pentru susţinerea financiară a acestei măsuri, menţionând că nu poate spune plafonul de preţ la care Guvernul va interveni pentru a nu crea "o aşteptare falsă".
"N-aş vrea să setăm un plafon, pentru că cel mai important e să ne uităm, încă o dată, la care este costul total suportat de economie, (...) nu vreau să setez un plafon, ca să nu creăm o aşteptare, până la nu ştiu ce nivel. Nu. Ideea de bază este pe costul total pe care îl are o gospodărie sau îl are o companie trebuie să te uiţi, pentru că n-a apărut atunci numai preţul la combustibil, a fost şi preţul la energie, a fost preţul la utilităţi şi trebuie să te uiţi pe total costuri şi să vii cu un sprijin care să acopere acele costuri. Deci n-aş vrea, încă o dată, să setăm un nivel de aşteptare. (...) Vă asigur că avem tot ce este necesar ca nivel de referinţă. Nu vreau să setăm public, pentru că creăm o aşteptare falsă. Poate să fie mai rapidă intervenţia, dacă lucrurile se manifestă de o volatilitate mai accelerată.(...) Deci va trebui să vedem. Dinamica economică este cea care comportă răspunsul de la un guvern", a mai explicat Câciu.
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
Articol 3204 / 9971 | Următorul articol |
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |

BREAKING NEWS
ESENTIAL
CMS CAMERON MCKENNA NABARRO OLSWANG LLP SCP is looking for junior lawyers
GNP Guia Naghi and Partners is looking for a talented lawyer | Technology & Data protection
NNDKP a luat toate premiile pentru jurisdicția noastră la gala ‘Benchmark Litigation Europe Awards 2025’ | Casa de avocați a primit titlul de ‘Firma de avocatură a anului’, iar Emil Bivolaru a urcat pe podium la catogoria ‘Avocatul anului în România’ în materia soluționării disputelor
Țuca Zbârcea & Asociații Tax câștigă premiul „Firma Anului în Domeniul Prețurilor de Transfer”
Bulboacă & Asociații iși reafirmă poziția de forță strategică prin avansarea Roxanei Tiutiu la poziția de Managing Associate și a Ralucăi Ilie-Antonescu la poziția de Counsel
Lawyer – Associate ̸ Senior Associate (1-6 years) | Banking & Finance | Reff & Associates
BOHÂLȚEANU ȘI ASOCIAȚII recrutează avocați stagiari cu 0-3 ani experienta in profesie
LegiTeam: Reff & Associates is looking for a 2 - 6 years Attorney at Law | Dispute Resolution
LegiTeam: Atorney at Law (0 - 2 years) - Dispute Resolution | Reff & Associates
Lexology Capital Markets Rankings 2025 | Cine sunt avocații români care se remarcă în practica de piețe de capital: Anca Simeria (partener, Popescu & Asociații) este considerată „Thought Leaders”. Zsuzsa Csiki (partener, Kinstellar), evidențiată pe segmentul de ”Structured Finance”, iar Loredana Chițu (partener Dentons, în secțiunea ”Debt & Equity”. Un semnal că piața locală poate seta standarde și concura cu jurisdicții consacrate
Voicu & Asociații is looking for Junior level Business Lawyers
ZRVP a asistat UniCredit Bank în materia relațiilor de muncă în contextul fuziunii cu Alpha Bank Romania. Cătălin Micu (partener) a coordonat proiectul, alți trei avocați, în prim plan | Buna colaborare cu factorii cheie din proiect și focusul pe comunicarea eficientă în cadrul organizațiilor implicate a făcut ca toate etapele planificate să fie implementate și inerentele provocări să fie depășite cu succes
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...