ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

Nagy-Bege (ANRE): Orice întârziere de plată a Guvernului către furnizorii de energie pe compensarea facturilor îi pune în risc de faliment

12 Octombrie 2021   |   Agerpres

Vicepreşedintele ANRE a subliniat că în contextul actual al creşterii preţurilor tot mai mulţi furnizori semnalează ANRE că au dificultăţi financiare, iar unii furnizori de energie renunţă la licenţa de furnizare.

 
 
Orice întârziere la plată pe care Guvernul ar înregistra-o către furnizorii de gaze naturale şi de electricitate în cadrul măsurii de compensare a facturilor consumatorilor îi pune în risc de faliment pe anumiţi furnizori de energie, a declarat, marţi, vicepreşedintele Autorităţii Naţionale de Reglementare în domeniul Energiei (ANRE), Zoltan Nagy-Bege, în cadrul Aspen Energy Summit 2021.

"Guvernul a luat o măsură pentru a veni în sprijinul anumitor categorii de consumatori care sunt expuşi în faţa acestor creşteri de preţuri, atât la energie electrică cât şi la gaze naturale. OUG 118 deja a fost publicată şi planul este ca începând cu 1 noiembrie să îşi producă efecte. Am anumite reţineri în privinţa soluţiei găsite, este una destul de greoaie, are câteva slăbiciuni şi aş spune că poate erau alte soluţii mai uşor de implementat decât această ordonanţă 118 (...). Evident, un Guvern, dacă are resurse bugetare să compenseze facturile de energie electrică şi gaze naturale la anumiţi consumatori casnici, non-casnici şi aşa mai departe, este decizia şi este libertatea fiecărui Guvern, dar mă tem că în această perioadă de 5 luni anumiţi furnizori de gaze naturale şi de energie electrică, dacă nu vor primi la timp, lună de lună, acele compensaţii care urmează să vină direct de la Guvern, adică dacă plăţile nu vor fi făcute la timp, riscul este ca pe fondul unor preţuri în continuare foarte mari pe pieţele angro de energie electrică şi gaze naturale, aceşti furnizori să nu mai fie capabili să-şi continue activitatea. Orice întârziere la plată din partea Guvernului îi pune în riscul de a da faliment", a afirmat Zoltan Nagy-Bege.


Vicepreşedintele ANRE a subliniat că în contextul actual al creşterii preţurilor tot mai mulţi furnizori semnalează ANRE că au dificultăţi financiare, iar unii furnizori de energie renunţă la licenţa de furnizare.

"Noi din păcate vedem deja la Autoritate că sunt din ce în ce mai mulţi furnizori care ne semnalează aceste dificultăţi financiare, unii chiar renunţă la licenţa de furnizare, deci ies din piaţă, pentru că nu mai sunt capabili să susţină, ceea ce ne duce la realitatea că aceste creşteri de preţuri au adus venituri suplimentare în primul rând la producători - la producătorii de energie electrică, la producătorii de gaze naturale, fie că este autohton, din România sau că este importatorul din Rusia", a precizat Zoltan Nagy-Bege.

Guvernul a aprobat în data de 4 octombrie o Ordonanţă cu privire la compensarea preţurilor la energie electrică şi gaze, care vizează sprijin pentru 5,2 milioane de gospodării la energie electrică şi 2,2 milioane de gospodării conectate la reţeaua de gaze.

Reducerea riscurilor produse de tranziţia "verde", implicaţiile programului european Green Deal asupra companiilor din energie şi creşterea inovării în domeniul energetic sunt printre subiectele dezbătute marţi în cadrul Aspen Energy Summit 2021.
 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate*







* campuri obligatorii


Articol 6093 / 9975
 

Ascunde Reclama
 
BREAKING NEWS
ESENTIAL
Într-un an dominat de pragmatism, Mitel & Asociații menține ritmul în M&A: echipă compactă, coordonare directă a partenerilor, continuitate și seriozitate în dosarele complexe, proiecte din industrii cu cerere solidă și un mod de lucru centrat pe integrare, calendar și echilibru între părți | Avocații spun că procedurile pentru investiții străine impun răbdare, dar nu schimbă cursul, într-o piață care rămâne activă, dar mai atentă la detalii
Lawyer – Associate ̸ Senior Associate (1-6 years) | Banking & Finance | Reff & Associates
NNDKP a luat toate premiile pentru jurisdicția noastră la gala ‘Benchmark Litigation Europe Awards 2025’ | Casa de avocați a primit titlul de ‘Firma de avocatură a anului’, iar Emil Bivolaru a urcat pe podium la catogoria ‘Avocatul anului în România’ în materia soluționării disputelor
CMS CAMERON MCKENNA NABARRO OLSWANG LLP SCP is looking for junior lawyers
Lexology Capital Markets Rankings 2025 | Cine sunt avocații români care se remarcă în practica de piețe de capital: Anca Simeria (partener, Popescu & Asociații) este considerată „Thought Leaders”. Zsuzsa Csiki (partener, Kinstellar), evidențiată pe segmentul de ”Structured Finance”, iar Loredana Chițu (partener Dentons, în secțiunea ”Debt & Equity”. Un semnal că piața locală poate seta standarde și concura cu jurisdicții consacrate
BOHÂLȚEANU ȘI ASOCIAȚII recrutează avocați stagiari cu 0-3 ani experienta in profesie
ZRVP a asistat UniCredit Bank în materia relațiilor de muncă în contextul fuziunii cu Alpha Bank Romania. Cătălin Micu (partener) a coordonat proiectul, alți trei avocați, în prim plan | Buna colaborare cu factorii cheie din proiect și focusul pe comunicarea eficientă în cadrul organizațiilor implicate a făcut ca toate etapele planificate să fie implementate și inerentele provocări să fie depășite cu succes
GNP Guia Naghi and Partners is looking for a talented lawyer | Technology & Data protection
Dr. Cosmin Vasile (Managing Partner ZRVP) va susține un curs de arbitraj la INPPA: “Noțiuni introductive de arbitraj comercial – un ghid practic pentru începători”, desfășurat în cinci ateliere | Înscrierile se fac până pe 7 octombrie
LegiTeam: Reff & Associates is looking for a 2 - 6 years Attorney at Law | Dispute Resolution
Bohâlțeanu și Asociații a asistat Grupul Ion Moș în achiziția brandului românesc Lucas Bites, o etapă importantă în strategia de expansiune a grupului. Echipa de proiect, coordonată de Ionuț Bohâlțeanu (Head of Corporate ̸ M&A)
Țuca Zbârcea & Asociații Tax câștigă premiul „Firma Anului în Domeniul Prețurilor de Transfer”
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...