Niculescu (Ministerul Energiei): Cooperarea între ţările europene este esenţială pentru siguranţa energetică
22 Octombrie 2021 Agerpres
George Niculescu a participat la "Ukraine Gas Investment Congress", care s-a desfăşurat la Kiev.
Europa se confruntă cu o criză fără precedent a preţurilor, iar lecţia pe care trebuie să o învăţăm este că, în aceste momente, cooperarea între statele comunitare este esenţială, a declarat George Niculescu, secretar de stat în Ministerul Energiei, în cadrul unei conferinţe de profil.
George Niculescu a participat la "Ukraine Gas Investment Congress", care s-a desfăşurat la Kiev.
"Europa se confruntă cu o criză fără precedent în ceea ce priveşte creşterea preţurilor la energie electrică şi gaze naturale, iar misiunea noastră este să apăram toţi cetăţenii în faţa acestei situaţii, asigurându-le energie la un preţ accesibil şi în condiţii de siguranţă. În cadrul "Ukraine Gas Investment Congress", desfăşurat zilele acestea la Kiev, am avut plăcerea să dezbat cele mai recente şi importante probleme din domeniul energiei, alături de specialiştii ucrainieni. Am profitat de această oportunitate pentru a prezenta şi explica participanţilor la congres, precum şi reprezentanţilor media acreditaţi, măsurile adoptate de Guvernul României cu scopul de a proteja consumatorii de energie pe perioada acestei ierni", a spus Niculescu, potrivit paginii de Facebook a ministerului.
România este una dintre ţările cu cel mai bun mix energetic la nivel european iar gazul natural joacă un rol foarte important, atât în prezent cât şi în viitorul apropiat.
"Cred că lecţia pe care noi, ţările europene, trebuie să o învăţăm este următoarea: cooperarea este esenţială şi trebuie să îndepărtăm obstacolele care stau în calea trecerii energiei, într-un mod continuu, şi în siguranţă între ţări", a mai spus oficialul român.
Senatul a votat, luni, proiectul de lege privind aprobare OUG 118/2021 privind compensarea facturilor la energie pentru consumatorii casnici.
Amendamentele aduse prevăd majorarea sumelor plătite de la bugetul de stat în contul facturilor şi plafonarea preţului - pentru consumatorii casnici, precum şi exceptarea de la plata certificatelor verzi, a contribuţiei de cogenerare şi a accizei şi reducerea TVA la 5% - pentru cei noncasnici. Totodată, consumatorii vulnerabili îşi vor putea amâna plata facturilor cu şase luni.
De asemenea, propunerea de lege include o supraimpozitare de 80% pentru producătorii de energie şi un plafon de 5% a profitului furnizorilor, raportat la costuri.
Proiectul de lege urmează să fie dezbătut în Camera Deputaţilor, în calitate de for decizional.
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
| Articol 6212 / 10165 | Următorul articol |
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |
BREAKING NEWS
ESENTIAL
Schoenherr a asistat fondatorii Calla Oradea în vânzarea unei participații majoritare către Integral Capital Group I Echipa, coordonată de Mădălina Neagu (partner)
Mușat & Asociații anunță cooptarea fostei președinte a Curții Supreme, Corina Corbu, în poziția de Partener Coordonator al Departamentului de Litigii | Gheorghe Mușat, Senior Partner: ”Este un mare câștig pentru firmă, pentru avocații firmei, pentru clienții firmei”
Wolf Theiss a asistat Rheinmetall în legătură cu semnarea unui acord de înființare a unui joint venture cu Pirochim Victoria
Într-un an cu investigații mai tehnice și presiune pe termene, DLA Piper România așază practica de Concurență pe trei piloni - oameni, metodă, ritm, astfel încât proiectarea strategiilor, controlul probelor și continuitatea între faze să producă cele mai bune rezultate | De vorbă cu membrii unei echipe sudate, condusă de lideri cu experiență și antrenată pe industrii sensibile, despre prudență juridică și curaj tactic, cooperare internă și rigoare probatorie, bazate pe înțelegerea fină a mediului de business și utilizarea tehnologiei ca multiplicator de acuratețe
Filip & Company a oferit asistență juridică în legătură cu o nouă emisiune de obligațiuni corporative garantate de către Agroserv Măriuța, în valoare de 3 mil. €
Kinstellar asistă Integral Capital Group în achiziția unei participații majoritare la clinica de fertilizare in vitro Calla, prin subsidiara sa Embryos
Filip & Company a asistat consorțiul de bănci care a intermediat a doua emisiune de obligațiuni prin care Romgaz a atras 500 de mil. € de pe piețele internaționale| Alexandru Bîrsan (managing partner) și Olga Niță (partener) au coordonat echipa
Filip & Company a asistat BCR și BRD în legătură cu oferta publică inițială a Cris Tim Family Holding | Olga Niță (partener) și Alexandru Bîrsan (managing partner) au coordonat echipa
Clifford Chance Badea a asistat Cris-Tim Family Holding în legătură cu IPO-ul istoric în valoare de 454,35 milioane RON | Daniel Badea (Managing Partner): ”Sperăm ca succesul Cris-Tim să încurajeze și alte branduri românești să vină pe bursă”
Filip & Company a asistat DIGI Romania S.A. în legătură cu emisiunea de obligațiuni de 600 mil. €. Alexandru Bîrsan (managing partener) a coordonat echipa
LegiTeam: Zamfirescu Racoţi Vasile & Partners recrutează avocat definitiv Dreptul muncii | Consultanță
LegiTeam: Zamfirescu Racoţi Vasile & Partners recrutează avocat definitiv Real Estate | Consultanță
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...









RSS





