
S&P avertizează că 2021 va fi un an dificil pentru bănci
17 Noiembrie 2020
AgerpresAgenţia de evaluare subliniază că ratingurile din sectorul bancar sunt orientate în prezent în jos în condiţiile în care aproximativ o treime dintre băncile pe care le urmăreşte au o perspectivă negativă de rating, ceea ce implică un risc de degradare.
Anul 2021 ar putea fi cel mai dificil de după 2009 pentru sectorul bancar, în condiţiile în care retragerea treptată a măsurilor de urgenţă adoptate de state de la debutul crizei coronavirusului ar putea să exacerbeze riscul ca relansarea economică aşteptată să fie lentă, incertă şi diferită la nivel global, estimează agenţia de evaluare S&P Global Ratings, transmite Reuters.
S&P Global a scos în evidenţă patru riscuri principale la adresa băncilor: perturbările economice provocate de Covid-19 ar putea să se agraveze sau să dureze mai mult decât scenariul de bază; sprijinul pe termen scurt pentru bănci şi debitori ar putea provoca ameninţări pe termen lung; creşterea posibilă a cazurilor de insolvenţă în sectorul corporate; pagube peste aşteptări în sectorul imobiliar.
Agenţia de evaluare subliniază că ratingurile din sectorul bancar sunt orientate în prezent în jos în condiţiile în care aproximativ o treime dintre băncile pe care le urmăreşte au o perspectivă negativă de rating, ceea ce implică un risc de degradare.
De la debutul pandemiei, S&P Global a adoptat un număr total de 236 de decizii negative asupra ratingului băncilor din întreaga lume, dintre care 23% au fost retrogradări de rating şi 76% revizuiri în jos ale perspectivei.
"Revenirea sistemelor bancare din întreaga lume la nivelurile de dinaintea Covid-19 va fi lentă, incertă şi foarte variabilă în funcţie de zonele geografice", subliniază analistul S&P Global Ratings, Emmanuel Volland. În anumite ţări, precum SUA, Marea Britanie, Germania şi Franţa, revenirea la nivelul de dinaintea crizei ar putea să se întâmple abia în 2023.
De asemenea, S&P nu se aşteaptă la o modificare a dobânzilor, al căror nivel istoric scăzut va continua să afecteze marjele de profit, obligând băncile să adopte iniţiative. "Cele care vor fi în măsură să întreprindă schimbări structurale, precum reducerea costurilor şi digitalizate, vor suferi mai puţin", explică studiul S&P, adăugând că profitabilitatea "mediocră" favorizează un nou ciclu de consolidare, în special în Europa.
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
Articol 8200 / 9603 | Următorul articol |
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |

BREAKING NEWS
ESENTIAL
BizLawyer îi prezintă pe avocații care au devenit parteneri în ultimele runde de promovări | De vorbă cu Andrei Cosma (BACIU PARTNERS), revenit în avocatura locală după ce a activat ca general counsel pentru o firmă de tehnologie din Malta: ”Cred că succesul în avocatură apare atunci când un avocat înțelege cu adevărat distincția - și îmbinarea - dintre profesia de avocat și avocatura ca business. Ambele concepte au o importanță de sine stătătoare și trebuie creată o simbioză pentru a tinde spre succes”
Women Lawyers | Pentru Mateea Codreanu, apartenența la echipa Mușat & Asociații, în care a evoluat până la poziția de Partener, a fost decisivă în formarea sa: ”Este o provocare să începi parcursul avocațial ca avocat stagiar într-o firmă de avocatură lider, dar totodată și o premisă pentru o dezvoltare profesională rapidă”
Liviu Togan părăsește Dentons, unde coordona practica de drept penal și investigații și se alătură din nou firmei Mușat & Asociații, pe poziția de Partner: “Revin în cadrul unei echipe pe care o cunosc și în care am încredere”
LMG Life Sciences Awards EMEA 2025 | Kinstellar, Muşat & Asociaţii, NNDKP și Popescu & Asociații, pe lista scurtă din care va fi aleasă peste câteva zile ”South East Europe Firm of the Year”. Popescu & Asociații concurează cu patru firme internaționale de top pentru titlul de ”White Collar Crime Firm of the Year”, iar unul dintre partenerii săi, Mirel Rădescu, este printre cei patru finaliști la categoria ”White Collar Crime Lawyer of the Year”
Avocații Kinstellar spun că semnalul cel mai pregnant din ultima perioadă e dat de proiectele de reorganizare și apreciază că anul acesta va crește numărul companiilor care fac disponibilizări masive. Clienții sunt interesați de consolidarea politicilor privind prevenirea și combaterea hărțuirii la locul de muncă, precum și de regândirea modului de organizare a muncii, pe fondul unei tendințe de creștere a volumului de cauze privind litigiile de muncă | Activitate intensă în practica de Employment, evidențiată de ghidurile juridice internaționale, cu mandate diverse și o echipă expusă la proiecte cu un caracter multidisciplinar
GNP obține o soluție favorabilă pentru un operator de platformă, ce ar putea să contureze o practică constantă și predictibilă, în baza căreia autoritățile de reglementare naționale vor analiza întinderea răspunderii furnizorilor de servicii intermediare. Problemele juridice ridicate în acest litigiu vizează în principal modul de interpretare și aplicare a reglementărilor din Regimul eCommerce și DSA | Avocații Octavian Adam (Partener), Cristina Badea (Senior Associate) și Alice Moisac (Associate), în prim plan
Rising Stars | Eduard Morariu, unul dintre cei mai buni absolvenți ai generației 2022, a ales să profeseze ca avocat la Filip & Company, unde urmărește să se dezvolte în câteva dintre ramurile mai „nișate” ale Dreptului: „Parcursul meu a presupus implicarea în multe dosare de instanță și arbitraj, unele chiar de importanță națională, cu probleme de drept sensibile, dar și cu echipe de avocați excepționali, care le-au făcut față cu o măiestrie la care nu pot decât să aspir”
Cum lucrează echipele Băncilă, Diaconu și Asociații (EY Law) și Grants & Incentives Avisory (EY), în proiectele care vizează accesarea ajutoarelor de stat, în care au o rată de succes mai mare de 90% | Ramificarea multidisciplinară a expertizei permite echipei să ofere clienților o viziune completă asupra pașilor de parcurs și modului în care pot implementa soluțiile propuse, astfel încât să obțină cele mai mari beneficii. Ce servicii integrate asigură clienților și care sunt strategiile pentru maximizarea șanselor de obținere a fondurilor
OMV Aktiengesellschaft a mers pe mâna avocaților de la ZRVP într-un alt arbitraj ICC cu statul român și a câștigat încă 47 mil. €, plus dobânzi. Pretenții de alte 50 mil. € la orizont, într-o procedură nouă, inițiată în decembrie 2024, în care lucrează deja aceeași echipă de avocați
PNSA susține juridic Turneul Internațional Stradivarius
Premieră juridică în România | Popescu & Asociații obține prima despăgubire integrală pentru expropriere: peste 60 mil. lei pentru Viorelo International. Succesul este rezultatul unei strategii juridice riguroase, elaborate și implementate de o echipă interdisciplinară de specialiști
Premieră pe piața avocaturii din România: NNDKP, desemnată pentru a șaptea oară „Firma de avocatură a anului în România” la gala premiilor Chambers Europe 2025. | Ion Nestor, Co-Managing Partner: ” Această recunoaștere, care vine în anul în care sărbătorim 35 de ani de activitate, reprezintă încă o confirmare a poziției de top pe care NNDKP o ocupă pe piața avocaturii din România și validează munca, performanța și rezultatele excelente obținute de întreaga echipă”
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...