
Tanczos Barna: Avem nevoie de un guvern cu puteri depline în cel mai scurt timp
23 Mai 2025
AgerpresTanczo Barna a prezentat joi preşedintelui ales situaţia bugetului şi a execuţiei bugetare pe anul 2025 dar şi măsurile luate deja pentru reducerea cheltuielilor şi pentru consolidarea fiscală.
Avem nevoie de un guvern cu puteri depline în cel mai scurt timp posibil, care să ducă mai departe măsurile de reducere a cheltuielilor şi de consolidare fiscală, iar până atunci Ministerul Finanţelor asigură acest interimat în care asigurăm plata salariilor, pensiilor şi a investiţiilor, a declarat ministrul Finanţelor, Tanczos Barna, care s-a întâlnit joi cu preşedintele ales Nicuşor Dan.
"Sper că în cel mai scurt timp posibil, România va avea un guvern cu puteri depline, un guvern care va avea o susţinere parlamentară puternică, care să ducă mai departe aceste măsuri de reducere a cheltuielilor şi de consolidare fiscală. În primele zile după alegeri, am avut deja semnale pozitive din partea pieţelor naţionale, internaţionale, monetare, de capital, am avut o apreciere a leului, am avut o creştere a burselor, am avut o reducere a costurilor de finanţare a deficitului bugetar. Este foarte clar că avem nevoie de un guvern cu puteri depline în cel mai scurt timp posibil ca să ducem mai departe aceste tendinţe pozitive. Până atunci, Ministerul Finanţelor asigură acest interimat, asigură această perioadă de tranziţie, în care asigurăm plata salariilor, pensiilor, investiţiilor, în acelaşi timp luând măsurile necesare pentru consolidarea veniturilor, consolidarea încasărilor şi echilibrarea situaţiei fiscal-bugetare", a transmis ministrul într-un mesaj video postat pe propria pagină de Facebook.
"Sper că în cel mai scurt timp posibil, România va avea un guvern cu puteri depline, un guvern care va avea o susţinere parlamentară puternică, care să ducă mai departe aceste măsuri de reducere a cheltuielilor şi de consolidare fiscală. În primele zile după alegeri, am avut deja semnale pozitive din partea pieţelor naţionale, internaţionale, monetare, de capital, am avut o apreciere a leului, am avut o creştere a burselor, am avut o reducere a costurilor de finanţare a deficitului bugetar. Este foarte clar că avem nevoie de un guvern cu puteri depline în cel mai scurt timp posibil ca să ducem mai departe aceste tendinţe pozitive. Până atunci, Ministerul Finanţelor asigură acest interimat, asigură această perioadă de tranziţie, în care asigurăm plata salariilor, pensiilor, investiţiilor, în acelaşi timp luând măsurile necesare pentru consolidarea veniturilor, consolidarea încasărilor şi echilibrarea situaţiei fiscal-bugetare", a transmis ministrul într-un mesaj video postat pe propria pagină de Facebook.
Tanczo Barna a prezentat joi preşedintelui ales situaţia bugetului şi a execuţiei bugetare pe anul 2025 dar şi măsurile luate deja pentru reducerea cheltuielilor şi pentru consolidarea fiscală. La întâlnirea de joi a fost prezent şi ministrul Investiţiilor şi Proiectelor Europene, Marcel Boloş, fiind analizate, de asemenea, obligaţiile României în ceea ce priveşte PNRR-ul.
"Mă bucur că domnul preşedinte ales Nicuşor Dan tratează cu maximă seriozitate şi atenţie aceste probleme. Sunt cele mai importante. Într-adevăr, primele săptămâni luni ale mandatului dânsului sunt cele mai importante în privinţa formării noului guvern plin, cu puteri depline, care trebuie să aprobe pachetul de măsuri de consolidare fiscală şi de reducere a cheltuielilor, care trebuie prezentat Comisiei Europene. În acelaşi timp, sunt convins că domnul preşedinte Nicuşor Dan va reprezenta, de asemenea, un suport, nu doar personal ci şi instituţional în ceea ce priveşte implementarea acestor măsuri şi finalizarea negocierilor cu Comisia Europeană", a mai spus ministrul Finanţelor.
Preşedintele ales, Nicuşor Dan, a declarat, joi, referitor la promisiunea făcută în campania electorală potrivit căreia TVA nu va creşte, că aceasta este "premisa de la care pleacă în toate discuţiile pe Finanţe". "Haideţi să mai aşteptăm o săptămână să vedem punctele de vedere şi ale mele şi ale partidelor pe deficit. În orice caz, e nevoie să facem nişte corecţii. Eu mi le doresc să le facem din cheltuieli", a transmis preşedintele ales.
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
Articol 107 / 9631 | Următorul articol |
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |

BREAKING NEWS
ESENTIAL
PNSA, alături de un sindicat de bănci românești și internaționale cu privire la acordarea unei facilități de credit în valoare de aproximativ 173 milioane de dolari firmei Black Sea Oil & Gas. Ce avocați au fost implicați în finanțare
LegiTeam | Mitel & Asociații recrutează avocat definitiv (Real Estate)
Schoenherr, alături de M Core în achiziția Focșani Shopping Centre de la KBC Bank. Markus Piuk (partner) a coordonat echipa
LegiTeam | Mitel & Asociații recrutează avocat definitiv (Drept Societar și Comercial)
Cariere în Drept | De vorbă cu Andra Mălina Stroe, șefă de promoție a generației care și-a finalizat studiile în 2022, urmărind mai apoi o carieră în magistratură: ”Dacă te-ai ridicat la înălțimea sarcinilor în timpul facultății, este imposibil să nu reușești în a avea o carieră de succes. Înveți de la cei mai buni și ești coleg cu cei mai buni”
LegiTeam | Mitel & Asociații caută avocat stagiar pentru practica de Drept Societar și Comercial
Women Lawyers | Să fii femeie în lumea avocaturii de business de astăzi înseamnă atât provocări, cât și oportunități semnificative. Dana Bivol (Partener): ”Alături de ceilalți colegi parteneri am reușit să creăm o firmă cu un brand puternic, recunoscut pentru expertiza sa, atât pe plan local, cât și internațional. Popescu & Asociații oferă un mix ideal de oportunități profesionale, mediu de lucru pozitiv și resurse pentru dezvoltare personală și profesională”
Proiectul eșuat de lobby, prin care liderii Alianței pentru Unirea Românilor ar fi beneficiat de o întâlnire și o ședință foto cu Donald Trump la reședința din Mar-a-Lago (Florida) se lasă cu un proces în SUA. Pretenții de 4,6 mil. USD pentru că șefii partidului AUR nu s-au întâlnit cu înalți oficiali americani, peste Ocean
Rising Stars | Raluca Biță, unul dintre cei mai buni studenți ai generației sale, a ales să profeseze în sfera Dreptului financiar-bancar în echipa Filip & Company: ” Una dintre principalele mele așteptări a fost să găsesc un mediu care să mă stimuleze intelectual și să-mi ofere ocazia de a rezolva probleme complexe și am întâlnit exact asta. Fiecare caz aduce provocări unice, care necesită o combinație de cunoștințe juridice, gândire critică și creativitate în găsirea celor mai bune soluții pentru clienți”
OMV Aktiengesellschaft a mers pe mâna avocaților de la ZRVP într-un alt arbitraj ICC cu statul român și a câștigat încă 47 mil. €, plus dobânzi. Pretenții de alte 50 mil. € la orizont, într-o procedură nouă, inițiată în decembrie 2024, în care lucrează deja aceeași echipă de avocați
Filip & Company asistă NextUp Solutions în procesul de vânzare către Symfonia. Andreea Bănică (counsel): ”Tranzacția confirmă încă o dată că ecosistemul tech românesc este suficient de matur pentru a atrage interesul unor jucători internaționali serioși”
Filip & Company asistă Conversion Marketing, parte a grupului eMAG, la transferul activității Profitshare către 2Performant
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...