ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

Premierul Marcel Ciolacu despre Roşia Montană: Românii trebuie să ştie adevărul

12 Februarie 2024   |   AGERPRES

De altfel, şi în plenul Conferinţei organizaţiei judeţene a PSD, liderul social-democraţilor a făcut referire la Roşia Montană.

 
 
Premierul Marcel Ciolacu a declarat sâmbătă, la Tulcea, că românii trebuie să ştie adevărul în ceea ce priveşte Roşia Montană, iar toate documentele guvernamentale legate de această chestiune vor fi făcute publice.

Într-o conferinţă de presă susţinută la finalul Conferinţei organizaţiei judeţene PSD Tulcea, întrebat ce trebuie să ştie românii despre Roşia Montană, Marcel Ciolacu a susţinut că adevărul face o societate mai puternică.

"Cred că românii trebuie să ştie întotdeauna adevărul. Ca şi în cazurile cu vaccinurile, aşteptăm şi adevărul în urma raportului Curţii de Conturi din perioada în care şi eu, şi dumneavoastră eram închişi prin case, iar alţii furau bani pe măşti neconforme şi altele. Orice societate e mai puternică şi începe să creadă că merge în direcţia corectă atunci când cunoaşte adevărul", a afirmat Marcel Ciolacu.


Întrebat de unde se va plăti despăgubirea, dacă statul român va pierde litigiul, premierul a menţionat că "avem o stabilitate macroeconomică şi va trebui să găsim soluţii".

De altfel, şi în plenul Conferinţei organizaţiei judeţene a PSD, liderul social-democraţilor a făcut referire la Roşia Montană.

"Vă mai amintesc că prin această şmecherie a apărut un partid politic în România - USR, cu domnul Cioloş prim-ministru. În ziua când Sorin Grindeanu depunea jurământul la Palatul Cotroceni, domnul Cioloş, pe ultimele minute de prim-ministru, semna ca Roşia Montană să intre în UNESCO, cu toate că avea de la toate ministerele, de la toţi juriştii zeci de informări că, dacă va face acest lucru, acela va fi obiectul procesului şi există pericolul ca România să piardă acel proces. Ăsta e adevărul cu toate documentele care sunt la Parlament, la Comisia UNESCO. Toate documentele care sunt în Guvernul României şi în ministere vor fi date publicităţii. Îi spun domnului Cioloş, că am văzut că este foarte vocal în ultimul timp, ce i-am spus şi domnului Cîţu - multă sănătate, dar lăsaţi-ne în pace! Am pierdut un miliard cu vaccinurile, aţi furat în pandemie, domnule Orban, nu ştiu cât vom pierde sau dacă vom pierde cu Roşia Montană, dar aveţi bunul simţ să staţi în casă! Lăsaţi-ne în pace! N-aţi salvat România, aţi distrus România. Asta s-a întâmplat", a afirmat preşedintele PSD, Marcel Ciolacu, la finalul discursului susţinut în timpul Conferinţei judeţene a PSD Tulcea.
 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate*







* campuri obligatorii


Articol 186 / 4603
 

Ascunde Reclama
 
BREAKING NEWS
ESENTIAL
Stratulat Albulescu o recrutează pe Andreea Șerban de la Reff & Asociații, pe poziția de Partener
Trei ofertanți intră în a doua rundă a vânzării Amethyst Healthcare, lanț paneuropean de radioterapie cu șase clinici în România. Goldman Sachs supraveghează tranzacția
Cei mai buni avocaţi în domeniul mărcilor, remarcați de WTR 1000, ediția 2025 | Baciu Partners, Răzvan Dincă & Asociaţii și Ratza & Ratza sunt lideri pe segmentele analizate, o bună expunere pentru TZA, Mușat, Schoenherr, ZRVP și NNDKP. Cum arată elita profesioniștilor din domeniu și ce spun clienții despre aceștia
Noi promovări în echipa RTPR | Andreea Nedeloiu devine Counsel, alți cinci avocați au terminat stagiatura și vin pe poziția de Associate
Promovări la Voicu & Asociații | Roxana Neguțu devine Senior Partner, noi poziții ocupate în cadrul Firmei
Filip & Company asistă eMAG şi HeyBlu în achiziția a 100% din acțiunile Orange Money IFN SA. Echipa, coordonată de Alina Stancu Bîrsan (partener) și Rebecca Marina (counsel)
Academia Română, reprezentată de Popescu & Asociații, obține o victorie semnificativă într-un proiect complex de retrocedare | Echipa coordonată de Octavian POPESCU (Managing Partner), Andreea MIHALACHE (Partner) și Ana Maria BULEA-CIURARU (Associate) stabilește un precedent important în protejarea bunurilor de importanță națională
O nouă echipă de coordonare la Filip & Company | Cristina Filip și Alexandru Bîrsan, co-Managing Partners, au un mandat de 4 ani. Mai mulți parteneri devin manageri sau co-manageri ai departamentelor firmei
VIDEO | Dicționar de arbitraj: Intervenția instanței în arbitraj (Powered by ZRVP)
Mușat & Asociații promovează șapte avocați în ariile fuziuni și achiziții, litigii și arbitraj, drept bancar și financiar, piețe de capital și achiziții publice
RTPR, alături de Integral Capital Group la investiția în Embryos. Echipa de proiect, coordonată de Costin Tărăcilă (Managing Partner) și Marina Fechetă-Giurgică (Senior Associate)
CMS asistă grupul M Core cu privire la achiziția portofoliului de centre comerciale (Strip Malls) din România de la MAS Plc. Roxana Frățilă (partener) și Mircea Moraru (senior counsel), au coordonat avocații care au acoperit aspectele tranzacționale, iar Ana Radnev (partner) și Alina Tihan (senior counsel) au condus echipa de drept bancar
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...