ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

Promovare în prima linie la Băncilă, Diaconu și Asociații. Andrei Ștefanovici, Călin Stan și Ștefan Mantea intră în rândul partenerilor

07 Iulie 2023   |   BizLawyer

Echipa BDA are în prezent 52 de avocați, oferind servicii complete specifice avocaturii de afaceri – atât consultanță, cât și reprezentare în fața instanțelor de judecată.

 
 
Casa de avocatură Băncilă, Diaconu și Asociații (BDA) anunță cooptarea în parteneriat a trei avocați, recunoscând astfel contribuția lor esențială la dezvoltarea mai multor linii de practică: Andrei Ștefanovici (Energie și Proiecte Publice), Călin Stan (Litigii Fiscale) și Ștefan Mantea (Fuziuni și Achiziții, Drept Societar).

„Le mulțumim colegilor noștri pentru toate eforturile și rezultatele de până acum, pentru tenacitate și entuziasm și, nu în ultimul rând, pentru că sunt niște oameni remarcabili alături de care ne face plăcere să lucrăm. Îi primim cu bucurie în parteneriat și le dorim în continuare mult succes”, au declarat Emanuel Băncilă și Radu Diaconu, avocații coordonatori ai BDA.


Andrei Ștefanovici are peste 15 ani de experiență profesională și conduce o echipă de 10 avocați.

„Mă bucur să mă alătur echipei de parteneri din societatea noastră de avocați, din noua poziție urmând să continui dezvoltarea practicii de Afaceri Reglementate (Regulated Business) a societății. Astfel, pe lângă Energie și Proiecte Publice, arii de practică în care firma noastră a performat în ultimii ani, ne vom consolida serviciile juridice oferite în noi domenii de activitate, adaptate realităților curente, precum ESG (Environmental, Social, Governance), Dreptul Noilor Tehnologii (Digital Law)  și TMT (Telecom, Media & Technology)”, spune Andrei Ştefanovici.

Călin Stan are 14 ani de experiență, având în echipa sa 8 avocați.

„Sunt onorat să mă alătur parteneriatului BDA și le sunt recunoscător lui Emanuel și lui Radu pentru susținerea constantă și încrederea acordată de-a lungul anilor. Este începutul unui nou capitol, însă privesc cu încredere provocările viitoare, întrucât am convingerea că avem alături una dintre cele mai valoroase echipe de avocați din România”, a declarat Călin Stan.

Ștefan Mantea coordonează 8 avocați și are 11 ani de experiență profesională.

„Sunt încântat să devin parte din echipa de parteneri a societății noastre de avocatură. Voi continua din această poziție să contribui la dezvoltarea practicii noastre de Tranzacții, Drept Societar și Comercial. Privesc cu încredere în viitor și sunt convins că echipa noastră va continua să furnizeze consultanță juridică la cele mai înalte standarde, rămânând un reper în acest sens. Aștept cu nerăbdare să ne punem planurile în practică și, astfel, să transformăm cât mai multe oportunități în povești de succes”, a adăugat Ştefan Mantea.

Echipa BDA are în prezent 52 de avocați, oferind servicii complete specifice avocaturii de afaceri – atât consultanță, cât și reprezentare în fața instanțelor de judecată.

Despre Băncilă, Diaconu şi Asociații SPRL
 
Băncilă, Diaconu și Asociații SPRL (denumită anterior Radu și Asociații SPRL) este o societate de avocați ce oferă servicii juridice complete, care includ atât servicii de consultanță juridică, cât și asistență și reprezentare în fața instanțelor de judecată, având o practică importantă de controverse și dispute fiscale.
 
Băncilă, Diaconu și Asociații SPRL este membră a societăților din grupul Ernst & Young Global Ltd și face parte din rețeaua globală EY Law, aflată în plină expansiune, în cadrul căreia lucrează peste 2.400 de avocați în mai mult de 90 de jurisdicții.
 
Experiența echipei a fost recunoscută de piață și de publicații internaționale.
 
Chambers Global 2019 a recunoscut practica de Corporate/M&A a firmei în timp ce Chambers Europe 2019, 2020, 2021 și 2022 au plasat practica de Controverse și Dispute Fiscale pe banda 1. Totodată, The Legal 500 Europe, Middle East and Africa 2019, 2020, 2021 și 2022 au premiat practicile de Drept Comercial, Drept Societar / M&A, Drept Imobiliar și Dreptul Muncii, edițiile 2020, 2021 și 2022 plasând practica de Controverse și Dispute Fiscale pe poziția 1.
 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate** campuri obligatorii


Articol 137 / 1592
 

Ascunde Reclama
 
BREAKING NEWS
ESENTIAL
Stratulat Albulescu a asistat compania Respira Verde si fondatorii acesteia cu privire la exit-ul partial catre OMV Petrom. Cristina Man (Partner) a coordonat echipa
LegiTeam: CMS is looking for a Senior Associate for the Corporate and M&A Practice Group
INTERVIURI ESENȚIALE | Horea Popescu, Managing Partner CMS România: Cele mai multe tranzacții care se fac în momentul actual sunt cele cu investitori strategici care vor să intre pe piața din România sau sunt deja prezenți și vor să își mărească cota de piață. În această perioadă, sell-side sunt fondurile de private equity, iar buy-side sunt strategici. Distressed, aproape deloc
LegiTeam: CMS is looking for an Associate | Real Estate and Construction Lawyer
Pentru BRD, cea mai bună protecție în materie de Concurență este asigurată de colaborarea dintre echipa internă de juriști și firmele de avocatură | De vorbă cu Ioana Sandu – Cazan, responsabil cu Programul de conformare cu Dreptul Concurenței și Gabriel Marin, Șef Serviciu Litigii în cadrul Departamentului Juridic al băncii, despre politica solidă a băncii și proiectele interesante din acest segment, interacțiunea cu autoritatea de Concurență și colaborarea cu echipele externe de avocați
LegiTeam | Mitel & Asociații recrutează avocați definitivi pentru departamentul Litigii (5-7 ani experiență)
Finanțele caută avocați pentru litigii arbitrale investiționale internaționale judecate potrivit regulilor de arbitraj UNCITRAL și CIRDI | Acorduri-cadru de reprezentare juridică a României semnate, pentru 4 ani, cu cel mult 6 firme pentru fiecare lot. Termen strâns pentru depunerea ofertelor
LegiTeam | BOHÂLȚEANU ȘI ASOCIAȚII recrutează avocați stagiari
EXCLUSIV - Finanțele plătesc anul acesta peste 2 mil. E avocaților care blochează, în mai multe jurisdicții, încercările fraților Micula de a executa statul român. Ce firme de avocați au fost angajate în SUA, UK, Belgia, Luxemburg, Franța și Suedia și ce onorarii primește fiecare
LegiTeam | BOHÂLȚEANU ȘI ASOCIAȚII recrutează avocați definitivi
Voicu & Asociații extinde echipa prin cooptarea unor avocați specializați. Daniel Voicu, Avocat Coordonator: Suntem deschiși pentru lărgirea continuă a echipei noastre cu avocați ambitioși recent admiși în Barou
LegiTeam | The Opportunity: Junior Associate, Litigation (DLA Piper)
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...