ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

Cristian Radu intră în echipa KPMG Legal - Toncescu și Asociații. Noul Senior Managing Associate are un palmares impresionant dobândit într-un mediu internațional

16 Iulie 2023   |   BizLawyer

”Cariera sa de mare succes ne va spori capacitățile în domeniul litigiilor și va ajuta la atingerea scopului nostru de a reprezenta alegerea evidentă pentru clienții noștri. Colaborarea cu Cristian este un pas înainte în extinderea firmei și a talentelor noastre", a comentat Laura Toncescu, Partener KPMG, Head of KPMG Legal – Toncescu și Asociații

 
 
Societatea de avocatură KPMG Legal – Toncescu și Asociații SPARL continuă să își consolideze capacitățile printr-o completare importantă a practicii sale de litigii – Cristian Radu a fost numit ca nou Senior Managing Associate, începând cu luna iulie 2023.

Cristian Radu este un avocat foarte experimentat, cu peste treisprezece ani de experiență și un palmares impresionant dobândit într-un mediu internațional, asistând mari companii multinaționale și investitori în soluționarea dosarelor prin litigii, arbitraje, mediere și alte dispute.

Pe lângă faptul că a reprezentat clienți internaționali și locali în litigii administrative având ca obiect conformitatea cu reglementările, investigații și contestări ale unor acte normative, Cristian a lucrat, de asemenea, extensiv în litigii comerciale, litigii privind achizițiile publice, restructurare și insolvență, drept fiscal și cazuri penale, cu accent pe criminalitatea white collar. Are o experiență deosebită în sectorul energetic și a lucrat îndeaproape la cazuri complexe care implică contestări ale unor acte normative specifice din domeniul energiei, de exemplu, oferind sprijin continuu extins unui important furnizor de energie în litigii cu autoritățile române sau împotriva actelor autorității de reglementare din domeniul energetic.


Cealaltă activitate profesională a lui Cristian a inclus participarea regulată în calitate de arbitru la concursuri civile și de procese simulate pentru organizații europene și românești ale studenților la drept, organizarea de cursuri de formare pentru clienți, precum și activități pro bono pentru diverse ONG-uri.

Laura Toncescu, Partener KPMG, Head of KPMG Legal – Toncescu și Asociații, comentează: "Sunt foarte încântată să-i urez bun venit lui Cristian în echipa noastră. Cariera sa de mare succes ne va spori capacitățile în domeniul litigiilor și va ajuta la atingerea scopului nostru de a reprezenta alegerea evidentă pentru clienții noștri. Colaborarea cu Cristian este un pas înainte în extinderea firmei și a talentelor noastre."

Vlad Peligrad, Partener KPMG Legal – Toncescu și Asociații, coordonatorul practicii de Litigii din cadrul KPMG Legal – Toncescu și Asociații, comentează: "Îl cunosc pe Cristian de când era student și am lucrat îndeaproape cu el și în trecut. Sunt atât de încântat că s-a alăturat echipei noastre, deoarece este un litigator valoros care se va potrivi perfect în echipa noastră care, în prezent, gestionează mai mult de 120 de cazuri complexe, justificând astfel cooptarea a încă unui avocat senior”.

Cristian Radu comentează: "Aștept cu nerăbdare să îmi dezvolt noul rol în cadrul KPMG Legal – Toncescu și Asociații și să lucrez pentru clienții firmei. Unul dintre principalele aspecte ale acestei echipe care m-a atras a fost gama largă de servicii pe care le poate oferi și expertiza pe care o poate folosi de la firma extinsă. Posibilitatea de a vedea în ansamblu toate implicațiile asupra unui proiect, pe lângă problemele de drept și de a colabora cu colegii de la Tax și Advisory pentru a veni în sprijinul clienților cu servicii complete, integrate, în plus față de ceea ce oferim ca avocați a reprezentat un mare pas înainte pentru mine. "

 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate** campuri obligatorii


Articol 285 / 1746
 

Ascunde Reclama
 
BREAKING NEWS
ESENTIAL
LegiTeam: Bulboacă & Asociații is looking for an Associate | Banking & Finance
NNDKP parte din echipa internațională de avocați care a asistat Mengtai Group în achiziția grupului Alu Menziken. Ruxandra Bologa (Partener) a coordonat echipa
ZRVP facilitează relocarea Tech-Con Industry, un jucător important pe piața de automatizări din România, în VLPark Bucharest West. Marina - Crenguța Florea (partener) și Lavinia Ludovic (senior associate), în prim plan
CMS și ACCESS alături de Agir Global în achiziția subsidiarei din România a Sidma Group. Echipa de avocați a fost coordonată de Elena Andrei și Horea Popescu (M&A)
Clifford Chance Badea asistă BERD și OTP Bank în finanțarea de 93 mil. EUR a unui parc eolian de 102 MW din România. Echipa, coordonată de Daniel Badea (Clifford Chance Bucharest Managing Partner) și Jared Grubb (Partener Finance)
Dispute Resolution | Volumul mandatelor care ridică probleme de drept complicate, acordate firmei Mitel & Asociații, a crescut și anul acesta. Magda Dima, partenerul coordonator al practicii: ”În prezent, gestionăm un număr impresionant de litigii complexe, care au un grad ridicat de sofisticare dat și de nevoia de înțelegere a componentelor tehnice specifice industriei din care provin clienții noștri”
bpv GRIGORESCU ȘTEFĂNICĂ recrutează un partener de la Dentons. Cristina Dăianu intră în echipa de Drept Societar și Fuziuni și Achiziții tot pe poziția de partener. ”Firma oferă o platformă excelentă pentru practica mea”, spune avocata
Kinstellar a acordat consultanță companiei Canadian Nuclear Partners cu privire la acordul cadru cu Nuclearelectrica pentru retehnologizarea Unității 1 de la centrala nucleară de la Cernavodă. Partenerul Iustinian Captariu a coordonat echipa de avocați din mai multe arii de practică
Țuca Zbârcea & Asociații obține sesizarea CJUE într-un litigiu de achiziții publice în domeniul tehnologiilor medicale inovatoare
Clifford Chance Badea a asistat MORE în achiziția unui proiect cu o capacitate de 86 MW, prin care intră pe piața de energie regenerabilă din România. Nadia Badea, Partener Clifford Chance, coordonatoarea echipei de proiect: ”România se află pe radarul investitorilor de calibru în energie regenerabilă”
Grupul Acibadem (Turcia) poartă discuții one-to-one cu fondul de investiții MidEuropa pentru preluarea rețelei de sănătate Regina Maria | Mergermarket: Vânzătorul caută să obțină un multiplu de 13x EBITDA pentru platforma de asistență medicală, ceea ce implică o evaluare de aproximativ 1,3 miliarde de euro
România primește câștig de cauzã în arbitrajul ICSID cerut de Nova Group Investments, legat de dosarul falimentului Astra Asigurãri. Ce onorarii au fost plătite firmelor de avocați care au asigurat apărarea
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...