ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

Cristian Radu intră în echipa KPMG Legal - Toncescu și Asociații. Noul Senior Managing Associate are un palmares impresionant dobândit într-un mediu internațional

16 Iulie 2023   |   BizLawyer

”Cariera sa de mare succes ne va spori capacitățile în domeniul litigiilor și va ajuta la atingerea scopului nostru de a reprezenta alegerea evidentă pentru clienții noștri. Colaborarea cu Cristian este un pas înainte în extinderea firmei și a talentelor noastre", a comentat Laura Toncescu, Partener KPMG, Head of KPMG Legal – Toncescu și Asociații

 
 
Societatea de avocatură KPMG Legal – Toncescu și Asociații SPARL continuă să își consolideze capacitățile printr-o completare importantă a practicii sale de litigii – Cristian Radu a fost numit ca nou Senior Managing Associate, începând cu luna iulie 2023.

Cristian Radu este un avocat foarte experimentat, cu peste treisprezece ani de experiență și un palmares impresionant dobândit într-un mediu internațional, asistând mari companii multinaționale și investitori în soluționarea dosarelor prin litigii, arbitraje, mediere și alte dispute.

Pe lângă faptul că a reprezentat clienți internaționali și locali în litigii administrative având ca obiect conformitatea cu reglementările, investigații și contestări ale unor acte normative, Cristian a lucrat, de asemenea, extensiv în litigii comerciale, litigii privind achizițiile publice, restructurare și insolvență, drept fiscal și cazuri penale, cu accent pe criminalitatea white collar. Are o experiență deosebită în sectorul energetic și a lucrat îndeaproape la cazuri complexe care implică contestări ale unor acte normative specifice din domeniul energiei, de exemplu, oferind sprijin continuu extins unui important furnizor de energie în litigii cu autoritățile române sau împotriva actelor autorității de reglementare din domeniul energetic.


Cealaltă activitate profesională a lui Cristian a inclus participarea regulată în calitate de arbitru la concursuri civile și de procese simulate pentru organizații europene și românești ale studenților la drept, organizarea de cursuri de formare pentru clienți, precum și activități pro bono pentru diverse ONG-uri.

Laura Toncescu, Partener KPMG, Head of KPMG Legal – Toncescu și Asociații, comentează: "Sunt foarte încântată să-i urez bun venit lui Cristian în echipa noastră. Cariera sa de mare succes ne va spori capacitățile în domeniul litigiilor și va ajuta la atingerea scopului nostru de a reprezenta alegerea evidentă pentru clienții noștri. Colaborarea cu Cristian este un pas înainte în extinderea firmei și a talentelor noastre."

Vlad Peligrad, Partener KPMG Legal – Toncescu și Asociații, coordonatorul practicii de Litigii din cadrul KPMG Legal – Toncescu și Asociații, comentează: "Îl cunosc pe Cristian de când era student și am lucrat îndeaproape cu el și în trecut. Sunt atât de încântat că s-a alăturat echipei noastre, deoarece este un litigator valoros care se va potrivi perfect în echipa noastră care, în prezent, gestionează mai mult de 120 de cazuri complexe, justificând astfel cooptarea a încă unui avocat senior”.

Cristian Radu comentează: "Aștept cu nerăbdare să îmi dezvolt noul rol în cadrul KPMG Legal – Toncescu și Asociații și să lucrez pentru clienții firmei. Unul dintre principalele aspecte ale acestei echipe care m-a atras a fost gama largă de servicii pe care le poate oferi și expertiza pe care o poate folosi de la firma extinsă. Posibilitatea de a vedea în ansamblu toate implicațiile asupra unui proiect, pe lângă problemele de drept și de a colabora cu colegii de la Tax și Advisory pentru a veni în sprijinul clienților cu servicii complete, integrate, în plus față de ceea ce oferim ca avocați a reprezentat un mare pas înainte pentru mine. "

 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate** campuri obligatorii


Articol 186 / 1650
 

Ascunde Reclama
 
BREAKING NEWS
ESENTIAL
Bulboacă & Asociații, alături de investitori în două tranzacții care concentrează la început de an forțe economice considerabile pentru sectoare de business strategice economic și social. Asistență în expansiunea Grupului LuxVet în România și la investiția BERD în R.Power Renewables
CMS a obținut o victorie strategică în față Curții de Apel Ploiești - Sesizare CCR privind legea de organizare și funcționare a DLAF. Echipa de drept penal a fost coordonată de Mihai Jiganie-Șerban (Partener)
Prof. univ. dr. Răzvan Dincă a primit un nou mandat la conducerea Facultății de Drept din cadrul Universității din București. Cu cine face echipă
Ce firme au ales studenții aflați în fruntea listelor de absolvenți ai Facultății de Drept și cum au fost primii pași în profesie | Azi, despre avocatura văzută „din interior”, alături de Alexandra Șipoteanu, una dintre premiantele anului 2021, care s-a alăturat echipei Stoica & Asociații: “Am pășit în carieră cu foarte mult entuziasm și cu o enormă dorință de a acumula cât mai multe cunoștințe teoretice și practice. Mediul colegial călduros și respectuos este în mod indubitabil un factor ce contribuie la dezvoltarea și creșterea profesională”
Cei mai buni avocaţi în domeniul mărcilor, remarcați de WTR 1000, ediția 2024 | Țuca Zbârcea & Asociații, Simion & Baciu, Răzvan Dincă & Asociaţii și Ratza & Ratza sunt lideri pe segmentele analizate, o bună expunere pentru Mușat, Schoenherr, ZRVP și NNDKP. Un jucător nou și extrem de puternic a intrat pe piața locală și se anunță drept un concurent serios pe acest segment
După un an bun, în care a fost solicitată să acorde consultanță în câteva dintre cele mai spectaculoase proiecte de pe piața locală, Bulboacă & Asociații vede un 2024 cu oportunități semnificative în mai multe domenii | ”Vom avea privilegiul să acționăm într-unul dintre cei mai interesanți ani din istoria recentă a țării, dar cu România în cea mai bună formă economică a sa. Provocări vor fi, important este să prindem vârful și acestui val”, spun avocații
Banking & Finance | Avocații NNDKP au asistat anul trecut finanțări locale de aproape un miliard de euro și s-au implicat în proiecte transfrontaliere de peste trei miliarde de euro. Echipa a continuat să lucreze pentru finanțatorii unor grupuri importante din industrie sau sectorul agricol, dar a stat alături și de clienții finanțați, companii fanion în domeniile în care operează. Valentin Voinescu (Partener): Mediul de business din România a demonstrat reziliență și numărul de proiecte nu s-a redus, ba chiar am asistat la o accelerare la sfârșitul anului trecut
Bondoc și Asociații, alături de cumpărător în tranzacția de 432 mil. lei prin care Fondul Proprietatea și-a vândut acțiunile deţinute la Engie România. Echipa, coordonată de Lucian Bondoc
Teodorescu Partners a asistat Autonom Protect în achiziția Nova Ria24
Stănescu Vasile & Asociaţii și Strelia CVBA apără România în procesul intentat de Pfizer la Bruxelles, cu pretenții de peste o jumătate de miliard de euro plus dobânzi. Cine sunt apărătorii României și ce îi recomandă
Chambers Global 2024 | RTPR, singura firmă de avocați listată pe prima poziție în ambele arii de practică analizate: Corporate ̸ M&A și Banking & Finance. Filip & Company și Schoenherr sunt în prima bandă în Corporate ̸ M&A. Firmele care au cei mai mulți avocați evidențiați sunt RTPR (8), Filip & Company (6), CMS (5) și Clifford Chance Badea (5)
Ce firme au ales studenții aflați în fruntea listelor de absolvenți ai Facultății de Drept și cum au fost primii pași în profesie | Azi, despre avocatura văzută „din interior”, alături de Monica Alexandra Popa, una dintre premiantele anului 2021: “Mi-am dorit să lucrez într-o echipă în care să simt că mi se oferă oportunități de creștere și sunt încurajată să cresc și să absorb cât mai multă informație, atât în primii ani de avocatură, cât și ulterior. Firma de avocatură cu care am simțit și simt că sunt compatibilă este Filip & Company”
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...