ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

RenewAcad obtine o finantare de peste 3,1 mil. € de la UniCredit Bank pentru proiectele de stocare a energiei Petrila 1 si Petrila 2

22 Decembrie 2025   |   BizLawyer

Proiectele Petrila 1 si Petrila 2 cu o capacitate de 20MWh integreaza baterii Prime racite cu lichid, instalate in hale special proiectate, pe baza unui concept tehnic brevetat de Monsson.

 
 
RenewAcad anunta semnarea unui acord de finantare cu UniCredit Bank pentru dezvoltarea proiectelor de stocare a energiei Petrila 1 si Petrila 2, marcand prima etapa a unui program extins de investitii in tranzitia energetica si revitalizarea zonei industriale din Petrila. 

Proiectele Petrila 1 si Petrila 2 cu o capacitate de 20MWh integreaza baterii Prime racite cu lichid, instalate in hale special proiectate, pe baza unui concept tehnic brevetat de Monsson. Comparativ cu sistemele clasice containerizate, solutiile in hale sunt mai eficiente energetic, ocupa mai putin spatiu la sol, permit o mai buna gestionare termica si ofera flexibilitate superioara in exploatare si extindere ulterioara. Investitia este preconizata sa fie finalizata si conectata la retea in martie 2026. 


„Pentru RenewAcad, Petrila este un exemplu concret de tranzitie energetica justa, care combina investitiile in infrastructura moderna cu investitiile in oameni. In urmatorii trei ani, ne propunem investitii de peste 15 milioane de euro in zona, atat in proiecte energetice, cat si in noi programe de formare profesionala, altele fata de cele derulate pana acum. Petrila 1 si Petrila 2 reprezinta primul pas concret in aceasta directie”, a declarat Sebastian Enache, Directorul RenewAcad. 

Reprezentantii UniCredit Bank au subliniat importanta acestui parteneriat strategic, evidentiind faptul ca banca sustine proiecte cu impact real in dezvoltarea sustenabila a comunitatilor, in accelerarea tranzitiei catre economia verde. In cadrul proiectului RenewAcad Petrila, Unicredit Bank  a acordat o finantare in valoare de 3,14 milioane euro, contribuind astfel la implementarea infrastructurii energetice moderne si la revitalizarea economica a zonei.

Pe langa aceste proiecte, RenewAcad va demara in aceeasi locatie, in primavara anului 2026, o noua investitie strategica in valoare de peste 10 milioane de euro. Aceasta etapa de dezvoltare este estimata sa creeze peste 40 de noi locuri de munca incepand cu anul 2027, contribuind semnificativ la revitalizarea economica a zonei Petrila. Prin investitii in infrastructura energetica moderna, educatie si creare de locuri de munca, RenewAcad isi reafirma angajamentul fata de o tranzitie energetica functionala, echitabila si orientata spre viitor.

Despre RenewAcad
RenewAcad este cea mai mare retea de centre de pregatire pentru energie regenerabila din Romania, furnizand cursuri tehnice acreditate si autorizate pentru formarea profesionala in domeniul energiilor regenerabile. 
Cu 6 centre locale de pregatire, in Bucuresti, Buzau, Constanta, Petrila, Rovinari si Arad, RenewAcad furnizeaza servicii de formare profesionala, recrutare si integrare sociala a membrilor comunitatilor in investitiile regenerabile din Romania si nu numai.
Incepand cu 2025, organizatia vizeaza extinderea activitatii catre proiecte de regenerare urbana si dezvoltare a comunitatilor din zonele aflate in tranzitie energetica, prin investitii in infrastructura energetica si crearea de locuri de munca.
 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate*







* campuri obligatorii


Articol 98 / 9158
 

Ascunde Reclama
BREAKING NEWS
ESENTIAL
LegiTeam - Oportunitate de carieră | Avocat definitiv – Achiziții publice & Infrastructură
LegiTeam: Zamfirescu Racoţi Vasile & Partners recrutează avocat definitiv Dreptul muncii | Consultanță
CMS îi numește pe Horea Popescu și Andrzej Pośniak în rolurile de Managing Directors în Europa Centrală și de Est | Stephen Millar, Managing Partner CMS UK: ”CMS este cea mai mare firmă de avocatură din regiune și suntem convinși că Andrzej și Horea vor valorifica acest fundament solid pentru a consolida și mai mult reputația noastră de firmă de avocatură de top în ECE”
LMG Life Sciences EMEA Awards 2026 | Cinci firme sunt în cursa pentru ”Romania Firm of the Year”, o casă de avocatură locală intră în bătălia paneuropeană din White Collar Crime și un singur avocat român este nominalizat individual. Lista scurtă, pe care sunt și NNDKP și Popescu & Asociații, arată o piață în care casele independente locale continuă să conteze, dar concurează cu rețele regionale la fel de capabile să capteze mandate sofisticate în sectorul Life Sciences
Achiziții Publice | Cristina IVAN, Managing Partner Ivan şi Asociaţii: Arhitectura colectivă a ofertei - Cine ofertează, ce se evaluează, cui i se atribuie şi cine, în realitate, execută
Inflația la control | Instanța confirmă: Fiscul datorează și actualizarea cu inflația, nu doar dobânda fiscală. Soluție obținută de Băncilă, Diaconu și Asociații, cu o echipă coordonată de Emanuel Băncilă (Partener)
Dispute-Resolution.Center: România în Legal 500 EMEA (2026) – White-collar crime | O practică cu mai multe centre de putere: firmele cu activitate intensă, avocații care dau greutate practicii și dosarele care au contat în evaluare
In-houseLegal: Loredana Coraș, Country Legal Counsel la PKO Bank Polski România, distinsă cu premiul Compliance Innovator la Lexology European Awards 2026 | ”Următoarea etapă a inovației în compliance și în activitatea juridică va fi definită de capacitatea de a integra tehnologia într-un mod responsabil, fără a pierde din vedere rolul acestei funcții, acela de a proteja banca”, spune unul dintre cei mai vizibili avocați interni din Europa
Analiza de ansamblu Legal 500 EMEA - 2026: lideri, arii fanion și avocații care contează
PNSA obține o soluție definitivă favorabilă la ÎCCJ într-un litigiu complex întemeiat pe îmbogățire fără justă cauză. Echipa, coordonată de Camelia Pătrașcu (Partener), cu implicarea, în diferite faze procedurale, a unei echipe extinse
Concurenta.ro | Chambers Europe 2026 - Cine domină practica de Competition ̸ Antitrust: Liderii își apără pozițiile, dar presiunea venită din eșalonul secund și din zona firmelor de nișă devine tot mai vizibilă
Achiziții-Publice.ro | România în ariile Projects și Projects & Energy din Chambers Europe 2026: NNDKP este liderul prezenței în vârful ierarhiei, iar Țuca Zbârcea & Asociații are o vizibilitate transversală foarte puternică. Filip & Company are una dintre cele mai bune formule de senioritate, iar CMS beneficiază pe profilul foarte puternic al Variniei Radu
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...