ZRP Schoenherr
Tuca Zbarcea & Asociatii

KPMG Legal România își continuă dezvoltarea strategică în aria serviciilor de consultanță în Tehnologie, IP și Protecția datelor. Flavius Florea se alătură firmei în calitate de Senior Managing Associate

25 Iunie 2020   |   BizLawyer

În Romania, KPMG Legal se concentrează în principal pe domeniul serviciilor financiare și Fintech, dreptul noilor tehnologii, protecția datelor cu caracter personal și securitate cibernetică, drept corporativ, fuziuni & achiziții, litigii și arbitraje locale și internaționale, restructurare și insolvență, având totodată practici specializate în domeniul imobiliar și construcții, dreptul muncii, achiziții publice și dreptul concurenței.

 
 
KPMG Legal România își continuă dezvoltarea strategică în aria serviciilor de consultanță în Tehnologie, IP și Protecția datelor, prin cooptarea lui Flavius Florea în calitate de Senior Managing Associate în practica de Tehnologie, Proprietate intelectuală și Protecția datelor.

Flavius este un avocat entuziast, cu un master în Drept privat, cu experiență atât în domeniul Telecom, Media și Tehnologie, cât și în chestiuni legate de protecția datelor cu caracter personal. În decursul carierei sale, Flavius a acordat asistență unei largi categorii de clienți, începând cu start-up-uri promițătoare și continuând cu companii multinaționale lideri în industriile lor, în legătură în special cu chestiuni comerciale, de protecția datelor și de proprietate intelectuală.


Flavius are o experiență importantă în oferirea de consultanță juridică în domeniul protecției datelor (GDPR), a proprietății intelectuale, a aspectelor de drept comercial, publicitate, precum și în legătură cu diverse aspecte juridice legate de evoluțiile tehnologice recente. Experiența lui Flavius în consultanță este completată de o experiență importantă în domeniul litigiilor, între litigiile semnificative în care Flavius a fost implicat se numără și o serie de litigii cu privire la chestiuni de protecția datelor cu caracter personal, care au reprezentat o premieră pentru peisajul juridic din România. Anterior colaborării cu KPMG Legal România, Flavius a făcut parte din echipa unei societăți de avocatură internațională.

„Cooptarea lui Flavius face parte din strategia noastră de consolidare a echipei de Tehnologie, Proprietate intelectuală și Protecția datelor cu caracter personal, care în prezent este formată din avocați cu specializare locală și internațională și experiență extrem de valoroasa. Suntem convinși că echipa noastră de tehnologie este unica în piață prin calitatea și gradul de specializare ale consultanței oferite, inclusiv in cadrul echipelor mixte în care sunt implicați specialiști IT din cadrul KPMG că putem oferi soluții adaptate fiecărui proiect în funcție de nevoile de afaceri și de specificul industriei ”, a spus Laura Toncescu, Partener KPMG, Head of KPMG Legal.

Cristiana Fernbach, coordonatoarea practicii de Tehnologie, Proprietate intelectuală și Protecția datelor adăugă: „Îi dorim bun venit lui Flavius în echipa noastră și ne bucurăm că ni s-a alăturat. Credem că experiența internațională multidisciplinară a lui Flavius ne va ajuta să oferim clienților valoare adăugată prin serviciile noastre și că, prin faptul că avem o echipă completă și experimentată, putem acorda consultanță specializată în proiecte cu un grad ridicat de complexitate.”

KPMG Legal (Toncescu și Asociații SPARL) este o societate de avocați tânără, dinamică și inovativă, oferind clienților servicii juridice specializate si de înaltă calitate și având o poziție unică internațională, ca membru al rețelei KPMG Global Legal Services (GLS), compusă din peste 2,700 de avocați în 79 de jurisdicții. Această apartenență la rețeaua internațională permite KPMG Legal accesul la resurse vaste de cunoștințe juridice și de personal, precum și accesul la proiecte multi-jurisdicționale.

În Romania, KPMG Legal se concentrează în principal pe domeniul serviciilor financiare și Fintech, dreptul noilor tehnologii, protecția datelor cu caracter personal și securitate cibernetică, drept corporativ, fuziuni & achiziții, litigii și arbitraje locale și internaționale, restructurare și insolvență, având totodată practici specializate în domeniul imobiliar și construcții, dreptul muncii, achiziții publice și dreptul concurenței.

Echipa KPMG Legal este formată din 26 de avocați din care 5 parteneri: Laura Toncescu, coordonatorul biroului din România, Vlad Peligrad – litigii și arbitraje, fuziuni & achiziții, achiziții publice, FIDIC, Nicoleta Mihai – insolvență, restructurare și litigii, Sebastian Olteanu – drept bancar și financiar și Cristiana Fernbach – IP, IT tehnologie si protecția datelor personale.

 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate** campuri obligatorii


Articol 357 / 5705
 

Ascunde Reclama
 
BREAKING NEWS
ESENTIAL
PeliPartners a asistat Adventum în achiziția Hermes Business Campus de la Atenor. Echipa, coordonată de Francisc Peli și Alexandra Ioniță
Litigatorii firmei Radu & Asociații gestionează peste 50 de dosare aflate pe rolul instanțelor judecătorești de toate gradele, un arbitraj internațional și are în desfășurare mai multe proceduri prearbitrale, inclusiv ICSID. Firma colaborează cu fonduri de investiții specializate în finanțarea arbitrajelor internaționale și oferă clienților posibilitatea de a susține dosare complexe, fără presiunea costurilor ridicate
De vorbă cu studenții admiși în fruntea listei la Facultatea de Drept a Universității București | Brândușa Andreea Enișor, a patra notă a generației sale: Dată fiind paleta vastă de profesii accesibile odată cu absolvirea, sunt tentată să cred că integrarea în piața muncii este facilă, cu condiția meritocrației, bineințeles. Iau în considerare și diplomația, pe lângă clasicele avocatură sau magistratură
NNDKP a finalizat cu succes un litigiu arbitral complex privind pretenții în valoare de aproximativ 22 milioane lei
Cum arată, la jumătatea anului, tabloul proiectelor din practica de Dispute Resolution a firmei Popescu & Asociații, despre care Legal 500 EMEA spune că este una dintre cele mai bune din România. Pentru că numărul clienților noi a crescut, iar solicitările sunt din ce în ce mai diversificate și complexe, firma a cooptat nouă avocați litiganți și continuă recrutările
Les jeux sont faits! După două achiziții majore, în industria de jocurilor de noroc sunt așteptate alte tranzacții. Horea Popescu, Managing Partner CMS România și Coordonator al practicii Corporate M&A din ECE: Credem că în următoarea perioadă vom asista la mișcări strategice interesante, atât din partea marilor jucători de profil, cât și al marilor fonduri de investiții interesate de diversificarea portofoliilor lor
De vorbă cu studenții admiși în fruntea listei la Facultatea de Drept a Universității București | Oana Alexandra Chivu, a cincea admisă în 2020: Mă îndrept spre magistratură, gândindu-mă deopotrivă la profesia de judecător și la cea de procuror. Avocatura are ceva aparte, îmbină mai mult viața socială cu cea profesională
LegiTeam: Simion & Baciu is looking for an associate lawyer
Alianță strategică | JURIDICE.ro și BizLawyer.ro colaborează pentru a ridica standardele comunității
Poliana Gogu-Naum și Roxana Ionescu, RTPR Counsels, desemnate și anul acesta Rising Stars
Anul 2021 a adus un număr mai mare de mandate firmei MPR Partners, în practica de Dispute Resolution. De vorba cu Gelu Maravela (Founding Partner) despre profilul și complexitatea acestora, dar și despre avantajele competitive ale firmei
Avocatura în provincie | Hațegan Attorneys anunță restructurare organizațională. Ioana Hațegan, Managing Partner: Răspundem tendințelor internaționale din sectorul legal și adoptăm modelul de organizație orizontală pentru a promova dezvoltarea liberă profesională a membrilor echipei, multidisciplinaritatea și colaborarea în cadrul echipei și între echipe
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...