ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

KPMG Legal România își continuă dezvoltarea strategică în aria serviciilor de consultanță în Tehnologie, IP și Protecția datelor. Flavius Florea se alătură firmei în calitate de Senior Managing Associate

25 Iunie 2020   |   BizLawyer

În Romania, KPMG Legal se concentrează în principal pe domeniul serviciilor financiare și Fintech, dreptul noilor tehnologii, protecția datelor cu caracter personal și securitate cibernetică, drept corporativ, fuziuni & achiziții, litigii și arbitraje locale și internaționale, restructurare și insolvență, având totodată practici specializate în domeniul imobiliar și construcții, dreptul muncii, achiziții publice și dreptul concurenței.

 
 
KPMG Legal România își continuă dezvoltarea strategică în aria serviciilor de consultanță în Tehnologie, IP și Protecția datelor, prin cooptarea lui Flavius Florea în calitate de Senior Managing Associate în practica de Tehnologie, Proprietate intelectuală și Protecția datelor.

Flavius este un avocat entuziast, cu un master în Drept privat, cu experiență atât în domeniul Telecom, Media și Tehnologie, cât și în chestiuni legate de protecția datelor cu caracter personal. În decursul carierei sale, Flavius a acordat asistență unei largi categorii de clienți, începând cu start-up-uri promițătoare și continuând cu companii multinaționale lideri în industriile lor, în legătură în special cu chestiuni comerciale, de protecția datelor și de proprietate intelectuală.


Flavius are o experiență importantă în oferirea de consultanță juridică în domeniul protecției datelor (GDPR), a proprietății intelectuale, a aspectelor de drept comercial, publicitate, precum și în legătură cu diverse aspecte juridice legate de evoluțiile tehnologice recente. Experiența lui Flavius în consultanță este completată de o experiență importantă în domeniul litigiilor, între litigiile semnificative în care Flavius a fost implicat se numără și o serie de litigii cu privire la chestiuni de protecția datelor cu caracter personal, care au reprezentat o premieră pentru peisajul juridic din România. Anterior colaborării cu KPMG Legal România, Flavius a făcut parte din echipa unei societăți de avocatură internațională.

„Cooptarea lui Flavius face parte din strategia noastră de consolidare a echipei de Tehnologie, Proprietate intelectuală și Protecția datelor cu caracter personal, care în prezent este formată din avocați cu specializare locală și internațională și experiență extrem de valoroasa. Suntem convinși că echipa noastră de tehnologie este unica în piață prin calitatea și gradul de specializare ale consultanței oferite, inclusiv in cadrul echipelor mixte în care sunt implicați specialiști IT din cadrul KPMG că putem oferi soluții adaptate fiecărui proiect în funcție de nevoile de afaceri și de specificul industriei ”, a spus Laura Toncescu, Partener KPMG, Head of KPMG Legal.

Cristiana Fernbach, coordonatoarea practicii de Tehnologie, Proprietate intelectuală și Protecția datelor adăugă: „Îi dorim bun venit lui Flavius în echipa noastră și ne bucurăm că ni s-a alăturat. Credem că experiența internațională multidisciplinară a lui Flavius ne va ajuta să oferim clienților valoare adăugată prin serviciile noastre și că, prin faptul că avem o echipă completă și experimentată, putem acorda consultanță specializată în proiecte cu un grad ridicat de complexitate.”

KPMG Legal (Toncescu și Asociații SPARL) este o societate de avocați tânără, dinamică și inovativă, oferind clienților servicii juridice specializate si de înaltă calitate și având o poziție unică internațională, ca membru al rețelei KPMG Global Legal Services (GLS), compusă din peste 2,700 de avocați în 79 de jurisdicții. Această apartenență la rețeaua internațională permite KPMG Legal accesul la resurse vaste de cunoștințe juridice și de personal, precum și accesul la proiecte multi-jurisdicționale.

În Romania, KPMG Legal se concentrează în principal pe domeniul serviciilor financiare și Fintech, dreptul noilor tehnologii, protecția datelor cu caracter personal și securitate cibernetică, drept corporativ, fuziuni & achiziții, litigii și arbitraje locale și internaționale, restructurare și insolvență, având totodată practici specializate în domeniul imobiliar și construcții, dreptul muncii, achiziții publice și dreptul concurenței.

Echipa KPMG Legal este formată din 26 de avocați din care 5 parteneri: Laura Toncescu, coordonatorul biroului din România, Vlad Peligrad – litigii și arbitraje, fuziuni & achiziții, achiziții publice, FIDIC, Nicoleta Mihai – insolvență, restructurare și litigii, Sebastian Olteanu – drept bancar și financiar și Cristiana Fernbach – IP, IT tehnologie si protecția datelor personale.

 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate** campuri obligatorii


Articol 44 / 5394
 

Ascunde Reclama
 
BREAKING NEWS
ESENTIAL
Încă o victorie pentru avocații ZRVP. Investitorii din parcurile industriale rămân scutiți de impozitul pe imobile, a confirmat Înalta Curte de Casație și Justiție
LegiTeam: Senior Associate | Reff & Associates is looking for experienced lawyers (Dispute Resolution)
LegiTeam: Associate | Reff & Associates is looking for Lawyers (Dispute Resolution)
Specialiștii în insolvență de la Popescu & Asociații sunt implicați în proceduri judiciare în care masa credală cumulată depășește un miliard de euro. Octavian Popescu, Managing Partner: În toamnă se vor putea măsura cu adevărat efectele pandemiei. Mă aștept să crească semnificativ nivelul încărcăturii nu numai în România, dar și la nivel european
Musliu & Asociații a asistat Trust Motors în preluarea afacerilor Opel din România. Mandat complet pentru echipa coordonată de Diana Musliu, Managing Partner
INTERVIU | Ionuț Bohâlțeanu, Managing Partner Bohâlțeanu & Asociații, firma de avocați care asistă Bursa de Valori la înființarea Contrapărții Centrale: Semnarea acordului cu CC&G era un element vital în demararea procesului de autorizare. Proiectul va căpăta viteză în perioada următoare
Avocații PNSA obțin o soluție importantă pentru ARACO și mai multe companii de construcții, legată de ajustarea prețului în contracte de achiziție publică. O instrucțiune a președintelui ANAP, anulată
OMV Aktiengesellschaft a mers pe mâna avocaților de la ZRVP și Norton Rose Fulbright în arbitrajul ICC cu statul român și a câștigat peste 300 mil. lei. Pretenții mai mari, la orizont
Concurență.ro | Avocații de Concurență de la Reff & Asociații au obținut o victorie profesională importantă în perioada de lockdown. Cum arată azi tabloul proiectelor din această practică și cum lucrează echipa coordonată de partenerul Florentina Munteanu
D&B obține încă o soluție de referință într-un litigiu fiscal: recunoașterea de către Înalta Curte de Casație și Justiție a îndreptățirii contribuabilului de a datora o sumă mai mică decât cea inclusă în declarația de impozit pe profit
LegiTeam: ZRVP recrutează avocat definitiv pentru departamentul Litigii
KPMG Legal România (Toncescu și Asociații) îl cooptează pe Dragoș Iamandoiu, un avocat talentat din noua generație, apreciat în piață pentru practica sa de M&A
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...