ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

KPMG Legal România își continuă dezvoltarea strategică în aria serviciilor de consultanță în Tehnologie, IP și Protecția datelor. Flavius Florea se alătură firmei în calitate de Senior Managing Associate

25 Iunie 2020   |   BizLawyer

În Romania, KPMG Legal se concentrează în principal pe domeniul serviciilor financiare și Fintech, dreptul noilor tehnologii, protecția datelor cu caracter personal și securitate cibernetică, drept corporativ, fuziuni & achiziții, litigii și arbitraje locale și internaționale, restructurare și insolvență, având totodată practici specializate în domeniul imobiliar și construcții, dreptul muncii, achiziții publice și dreptul concurenței.

 
 
KPMG Legal România își continuă dezvoltarea strategică în aria serviciilor de consultanță în Tehnologie, IP și Protecția datelor, prin cooptarea lui Flavius Florea în calitate de Senior Managing Associate în practica de Tehnologie, Proprietate intelectuală și Protecția datelor.

Flavius este un avocat entuziast, cu un master în Drept privat, cu experiență atât în domeniul Telecom, Media și Tehnologie, cât și în chestiuni legate de protecția datelor cu caracter personal. În decursul carierei sale, Flavius a acordat asistență unei largi categorii de clienți, începând cu start-up-uri promițătoare și continuând cu companii multinaționale lideri în industriile lor, în legătură în special cu chestiuni comerciale, de protecția datelor și de proprietate intelectuală.


Flavius are o experiență importantă în oferirea de consultanță juridică în domeniul protecției datelor (GDPR), a proprietății intelectuale, a aspectelor de drept comercial, publicitate, precum și în legătură cu diverse aspecte juridice legate de evoluțiile tehnologice recente. Experiența lui Flavius în consultanță este completată de o experiență importantă în domeniul litigiilor, între litigiile semnificative în care Flavius a fost implicat se numără și o serie de litigii cu privire la chestiuni de protecția datelor cu caracter personal, care au reprezentat o premieră pentru peisajul juridic din România. Anterior colaborării cu KPMG Legal România, Flavius a făcut parte din echipa unei societăți de avocatură internațională.

„Cooptarea lui Flavius face parte din strategia noastră de consolidare a echipei de Tehnologie, Proprietate intelectuală și Protecția datelor cu caracter personal, care în prezent este formată din avocați cu specializare locală și internațională și experiență extrem de valoroasa. Suntem convinși că echipa noastră de tehnologie este unica în piață prin calitatea și gradul de specializare ale consultanței oferite, inclusiv in cadrul echipelor mixte în care sunt implicați specialiști IT din cadrul KPMG că putem oferi soluții adaptate fiecărui proiect în funcție de nevoile de afaceri și de specificul industriei ”, a spus Laura Toncescu, Partener KPMG, Head of KPMG Legal.

Cristiana Fernbach, coordonatoarea practicii de Tehnologie, Proprietate intelectuală și Protecția datelor adăugă: „Îi dorim bun venit lui Flavius în echipa noastră și ne bucurăm că ni s-a alăturat. Credem că experiența internațională multidisciplinară a lui Flavius ne va ajuta să oferim clienților valoare adăugată prin serviciile noastre și că, prin faptul că avem o echipă completă și experimentată, putem acorda consultanță specializată în proiecte cu un grad ridicat de complexitate.”

KPMG Legal (Toncescu și Asociații SPARL) este o societate de avocați tânără, dinamică și inovativă, oferind clienților servicii juridice specializate si de înaltă calitate și având o poziție unică internațională, ca membru al rețelei KPMG Global Legal Services (GLS), compusă din peste 2,700 de avocați în 79 de jurisdicții. Această apartenență la rețeaua internațională permite KPMG Legal accesul la resurse vaste de cunoștințe juridice și de personal, precum și accesul la proiecte multi-jurisdicționale.

În Romania, KPMG Legal se concentrează în principal pe domeniul serviciilor financiare și Fintech, dreptul noilor tehnologii, protecția datelor cu caracter personal și securitate cibernetică, drept corporativ, fuziuni & achiziții, litigii și arbitraje locale și internaționale, restructurare și insolvență, având totodată practici specializate în domeniul imobiliar și construcții, dreptul muncii, achiziții publice și dreptul concurenței.

Echipa KPMG Legal este formată din 26 de avocați din care 5 parteneri: Laura Toncescu, coordonatorul biroului din România, Vlad Peligrad – litigii și arbitraje, fuziuni & achiziții, achiziții publice, FIDIC, Nicoleta Mihai – insolvență, restructurare și litigii, Sebastian Olteanu – drept bancar și financiar și Cristiana Fernbach – IP, IT tehnologie si protecția datelor personale.

 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate** campuri obligatorii


Articol 117 / 5465
 

Ascunde Reclama
 
BREAKING NEWS
ESENTIAL
LegiTeam | POPESCU & ASOCIAȚII recrutează asistent ̸ ă | secretar ̸ ă recepție.
Dragne & Asociații își extinde echipa de parteneri și anunță alte 5 promovări
Firma internațională de avocatură CMS numește un nou Managing Partner în biroul din București. Horea Popescu, noul coordonator al CMS România: Voi privilegia o formă de leadership colegial, cu accent pe colaborare și performanță, incluziune și diversitate. Pe perioada mandatului, îmi doresc să consolidăm statutul de hub regional de expertiză juridică al biroului
LegiTeam: Reff & Associates is looking for a Lawyer | Banking & Finance
Firma de avocatură Stratulat Albulescu a acordat asistență juridică fondurilor de capital de risc GapMinder Venture Partners și DayOne Capital, cu privire la investiția lor comună în startup-ul românesc Soleadify
ANAF are un plan de acţiune pentru recuperarea obligaţiilor fiscale neachitate în perioada pandemiei | Situația îndemnă la prudență și analiză, spun avocații NNDKP specializați în fiscalitate. Adaptabilitatea şi o bună comunicare în cadrul echipei sunt elemente cruciale în momente de criză, iar capacitatea de reacţie rapidă a consultantului şi avocatului este, de asemenea, esenţială
LegiTeam | ZRVP recrutează avocat definitiv pentru departamentul Corporate | M&A
CEZ Group a aprobat vânzarea activelor din România către fondurile administrate de Macquarie Infrastructure and Real Assets. Tranzacţia asistată de avocații TZA și RTPR va fi supusă aprobării CSAT şi Autorităţii Europene Antitrust
Avocații TZA specializați în Drept bancar spun că din a doua jumătate a anului au revenit mandatele tradiţionale în Banking & Finance. Gabriela Anton, Partener: Trendul din ultimele luni ne-a depășit așteptările. Acum lucrăm în paralel la un număr mai mare de mandate de acest tip, peste nivelul anului trecut
RTPR, alături de Innova la achiziția PayPoint și Payzone. Alina Stăvaru (Partner) și Andrei Mihul (Senior Associate) au coordonat echipa
LegiTeam | ZRVP recrutează avocat definitiv pentru departamentul Consultanță ̸ Dreptul muncii
Mandate unice și complexe pentru avocații de Banking & Finance de la Popescu & Asociații. Investitorii sunt mai atenți în privința tranzacțiilor, analizele - mai amănunțite, dar crește numărul solicitărilor de finanțare, spun avocații. Firma are cinci mandate de finanțare în desfășurare pentru jucători-cheie, atât locali, cât și internaționali
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...