ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

NNDKP câștigă pentru a șasea oară prestigiosul premiu „Firma de avocatură a anului în România” la gala premiilor Chambers Europe. Ion Nestor, Co-Managing Partner: Distincția acordată reflectă activitatea extraordinară a echipei noastre, precum și puternicul angajament pentru clienți

01 Mai 2022   |   R. T.

Potrivit ghidului, firma „se remarcă prin poziția sa de lider pe piața din România”, având o echipă „care găsește soluții atunci când situațiile devin complexe ”.

 
 
Nestor Nestor Diculescu Kingston Petersen (NNDKP) a fost desemnată „Firma de avocatură a anului în România” la gala premiilor de excelență Chambers Europe, un eveniment de marcă organizat vineri, 22 aprilie 2022, de Chambers and Partners, unul dintre cele mai apreciate ghiduri dedicate pieței de avocatură la nivel global.

NNDKP primește acest trofeu prestigios pentru a șasea oară în cei 13 ani în care Chambers and Partners a acordat această distincție firmelor de avocatură din România. Totodată, NNDKP este protagonista unei noi premiere pe piața din România, fiind pentru a doua oară când firmei i se decernează acest premiu în ani consecutivi (în 2022 și 2021, respectiv în 2013 și 2012). Cu această nouă recunoaștere, NNDKP rămâne cea mai premiată casă de avocatură din România de către reputatul ghid internațional.


„Suntem onorați și extrem de mândri să fim prima firmă de avocatură din România care primește pentru a șasea oară acest premiu de excelență. Distincția acordată de Chambers and Partners reprezintă o recunoaștere a poziției pe care NNDKP o ocupă în piață și reflectă activitatea extraordinară a echipei noastre, precum și puternicul angajament pentru clienți.
Doresc să felicit fiecare membru al echipei NNDKP pentru dedicare și imensa contribuție la acest succes. Le suntem recunoscători și clienților noștri pentru încrederea acordată și vom continua să le fim alături prin servicii de cea mai înaltă calitate”, a declarat Ion Nestor, Co-Managing Partner al NNDKP.

Potrivit ghidului, firma „se remarcă prin poziția sa de lider pe piața din România”, având o echipă „care găsește soluții atunci când situațiile devin complexe ”.

În perioada analizată de Chambers and Partners pentru ultima ediție a ghidului său, NNDKP a continuat să ofere asistență și reprezentare juridică în unele dintre cele mai de impact proiecte din Romania, inclusiv:
-    tranzacția privind preluarea integrală a Purolite de către Ecolab, estimată la aproximativ 3,7 miliarde de dolari și fiind una dintre cele mai mari tranzacții de acest tip la nivel mondial și pentru piața din România, în 2021;
-    vânzarea a 80% din acțiunile Safety Broker, cel mai mare broker de asigurare independent care operează în România și Republica Moldova, către grupul Unilink, lider al pieței de profil din Polonia;
-    oferta publică inițială (IPO) pentru listarea CTP la bursa Euronext din Amsterdam, la care NNDKP a contribui ca parte dintr-un consorțiu internațional de consultanți;
-    finanțarea de 20 de milioane de euro pentru expansiunea Grupul AAylex în România și achiziția de către acesta a Banvit Foods Romania;
-    achiziția de către Globalworth a două proiecte industriale, IPW Arad și IPW Oradea;
-    finanțarea de 84,5 milioane de lei acordată Rodbun de către un sindicat de bănci format din BCR, CEC Bank, Raiffeisen Bank și Banca Românească.

NNDKP a câștigat anul acesta premiul „Firma de avocatură a anului în România” învingând o concurență puternică formată din patru case de avocatură active pe piața locală.

Reamintim că, pentru România, firmele de avocati aflate pe lista scurta din care Chambers and Partners a anunțat castigatorul pe 22 aprilie au fost, in ordine alfabetica,
Filip & Company (F&C), Nestor Nestor Diculescu Kingston Petersen (NNDKP), Popovici Nițu Stoica & Asociații (PNSA), Radu Tărăcilă Pădurari Retevoescu (RTPR) și Țuca Zbârcea & Asociații (TZA).

Acest premiu completează seria de distincții acordate firmei în ultima ediție europeană a ghidului Chambers and Partners. NNDKP a fost inclusă în clasamentele realizate de reputatul ghid în toate cele 9 arii de practică pe care acesta le cercetează în România, cu 6 clasări pe cea mai înaltă treaptă (Band 1), lucru care reconfirmă poziția de top a firmei pe piața avocaturii de business din România. În plus, 17 avocați și consultanți au fost evidențiați drept profesioniști de top în domeniile lor de activitate, dintre care 2 Practicieni Eminenți (Eminent Practitioners) și 14 Avocați de Top (Leading Lawyers).

Potrivit Chambers and Partners, premiile Chambers Europe recunosc performanța unei case de avocatură în jurisdicții cheie din regiune. De asemenea, acestea reflectă realizările notabile din ultimele 12 luni, inclusiv activitatea remarcabilă, dezvoltarea strategică impresionantă și excelența în relațiile cu clienții. Ghidul apreciază activitatea firmelor de avocatură naționale și internaționale din regiune pe baza cercetării efectuate pentru ultima ediție a Chambers Europe.

În acest an, case de avocatură din 27 de jurisdicții și teritorii au primit premii individuale; totodată, au fost acordate premii pentru categoriile: Diversity & Inclusion și Pro Bono, oferite atât unor case de avocatură, cât și la nivel individual.

Lista completă a câștigătorilor și a firmelor nominalizate este disponibilă aici.


Nestor Nestor Diculescu Kingston Petersen (”NNDKP”) este promotor al avocaturii de afaceri în România de peste 30 de ani, fiind recunoscută ca un pionier al pieței de profil locale.
NNDKP oferă servicii de avocatură și consultanță fiscală complete companiilor active în diverse sectoare ale industriei. De-a lungul celor peste trei decenii de activitate, avocații NNDKP au oferit asistență juridică și reprezentare în tranzacții și proiecte reper pentru evoluția comunității de afaceri din România, inclusiv în domenii inovatoare, considerate încă de nișă și care au implicat atât companii internaționale, cât și antreprenori locali.
Firma reprezintă România în unele dintre cele mai importante asociații profesionale la nivel internațional – Lex Mundi, World Services Group, International Attorneys Club – şi este membru fondator al SEE Legal. NNDKP este clasată în mod constant pe primele poziţii în toate ariile de practică de către Chambers & Partners, Legal500 şi IFLR1000.
NNDKP este de șase ori câștigătoarea prestigiosului premiu „Firma de avocatură a anului în România” la gala premiilor Chambers Europe, care i-a fost acordat în anii 2022, 2021, 2017, 2013, 2012 și 2009.
 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate** campuri obligatorii


Articol 21 / 5970
 

Ascunde Reclama
 
BREAKING NEWS
ESENTIAL
Mihai Popa, Deputy Managing Partner și Coordonator al Departamentului de Restructurare și Insolvență din cadrul Mușat & Asociații, lector în cadrul Conferinței Naționale de Insolvență
Încă un ‘chinese wall’: Stratulat Albulescu a asistat dezvoltatorul de solutii software Cyscale si fondul de investitii GapMinder cu privire la runda de finantare de tip Seed in valoare de 3 mil. E
Cum să-ți împlinești visul de a practica avocatura în propria firmă, înființată în afara granițelor | Rețeta succesului, în varianta Florentinei Marin, fondatoarea Marin & Pasalodos, din Barcelona. ‘Planul nostru este să ne dezvoltăm și să deschidem cabinete în alte orașe din Spania, România și în alte țări’, spune avocata
LMG Life Sciences Awards EMEA 2022: Mușat & Asociații, desemnată la Londra „Firma de avocatură a anului în Europa de Est”
Tendințele ultimelelor luni pe piața muncii, analizate de avocații firmei Băncilă, Diaconu și Asociații. De vorbă cu Anca Atanasiu (Managing Associate), depre marile provocări ale anului și mandatele primite de echipa de Dreptul muncii, pe care o coordonează. Volumul, diversitatea și complexitatea proiectelor au crescut continuu
Avocații ZRVP analizează proiectul de lege, aflat pe agenda Parlamentului, care transpune în legislația națională Directiva (UE) 2019 ̸ 1023 privind restructurarea și insolvența. De vorbă cu Andreea Macașoi (Managing Associate) și Stan Tîrnoveanu (Senior Partner), numit de Legal 500 ”un guru al insolvenței”, despre legislație și proiecte, conduita juridică inovativă a echipei și riscul crescut de insolvență în această perioadă
Șansa de a lucra într-o firmă ce oferă oportunități profesionale și instruire ”fără limite” | Cristina Tudoran, numită recent Counsel la Filip & Company: Acesta este, fără doar și poate, locul potrivit pentru dezvoltare profesională la nivel înalt. Tinerii au acces la educație continuă, iar cei care și-au început deja cariera își pot dezvolta rapid și armonios atuurile profesionale. Ce ne distinge însă cu adevărat este mediul de lucru relaxat, buna dispoziție din cadrul echipei și calitatea relațiilor interumane
BizLawyer îi prezintă pe cei mai buni absolvenți din generația lor | Cosmin-Teodor Cotos a finalizat acum trei ani studiile de licență cu media 9,79 și are azi propriul cabinet de avocatură. ”Esența și particularitățile dreptului m-au fascinat, iar profesorii și persoanele pe care le-am întâlnit în mediul universitar mi-au schimbat complet cursul vieții”, spune azi avocatul
POPESCU & ASOCIAȚII obține în instanță o soluție fără precedent, relevantă pentru economia circulară. Echipa de avocați a fost coordonată de Octavian POPESCU (Managing Partner) și Dana BIVOL (Partner)
MPR Partners câștigă, pentru clienții săi, două dispute cu pretenții de cca. 26 mil. €. Cum au lucrat avocații și ce soluții au obținut în dosarele Municipiul Bacău vs. CET și Getica vs. grupul Auchan
Tendințe noi și multiple provocări în piața muncii | Avocații RTPR au mandate multe, variate și complexe în practica de Employment, de la „stock option” plan-uri cu scheme simplificate ori cu adevărate tranzacții în care angajații devin co-investitori împreună cu acționarii majoritari, până la integrarea în activitate a refugiaților din Ucraina. Despre modul de lucru și factorii care diferențiază RTPR de ceilalți consultanți, într-o discuție cu partenerul Alina Stăvaru
LegiTeam | Zamfirescu Racoţi Vasile & Partners recrutează avocat definitiv (Litigii)
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...