
Noi angajări în cadrul biroului din București al Wolf Theiss. Șapte avocați se alătură firmei
13 Februarie 2020
BizLawyerWolf Theiss București anunță recrutarea Adinei Aurel în echipa de Projects, a lui Andrei Alecu în echipa de Competition&Antitrust, a Corneliei Postelnicu, Iuliei Cumpăratu și Ramonei Enache în echipa de Corporate M&A, a lui Cătălin Sabău în echipa de Banking & Finance și a Antoniei Coman în echipa de Litigii.
Adina Aurel este Avocat Senior (Senior Associate) în cadrul echipei de Projects. Adina are peste 15 ani de experiență în domeniul juridic, fiind implicată în unele dintre cele mai importante tranzacții de M&A, precum și în proiecte de energie și din domeniul imobiliar. De asemenea, are o vastă experiență în domeniul energiei regenerabile din România datorată funcției ocupate anterior alăturării Wolf Theiss, de Director Juridic în cadrul unei asociații românești de energie regenerabilă. Expertiza juridică dobândită până în prezent îi permite să asiste clienți în toate etapele unei tranzacții: de la dezvoltarea de proiecte, consultanță de zi cu zi pentru companii operaționale și pregătirea afacerilor pentru vânzare sau executarea de analize de tip due diligence până la negocierea contractelor de cumpărare, coordonarea închiderii tranzacțiilor și integrarea operațiunilor afacerii rezultate. Adina deține o Diplomă de Licență în Drept și una în Relații Internaționale în cadrul Universității Nicolae Titulescu, fiind membră a Baroului București din anul 2003.
Andrei Alecu este Avocat colaborator (Associate) în cadrul echipei de Competition & Antitrust. Înainte de a se alătura biroului din București al Wolf Theiss, Andrei a acordat asistență juridică în cadrul unei firme de avocatură de top din Romania, expertiza sa acoperind asistență juridică în cazuri de control de fuziune cu profil înalt, investigații antitrust, precum și în legătură cu spectrul complet al problemelor legate de o poziție dominantă pe anumite piețe, în industrii precum farmaceutice, retail, energie, chimie, media sau IT&C. Andrei a absolvit Facultatea de Drept din cadrul Universității București și are o diplomă de licență în Drept și Economie și o diplomă de Master în Afaceri, Drept și Economie de la Universität Hamburg și Universitatea d’Aix-Marseille III Paul-Cézanne. În prezent, urmează un doctorat în domeniul dreptului concurenței de la Universitatea din București și este membru al Baroului București.
Cornelia Postelnicu este Avocat colaborator (Associate) în echipa de Corporate M&A. Este specializată în drept societar, fuziuni și achiziții și drept comercial și a asistat clienții din mai multe industrii cu rapoarte de tip due diligence și pregătirea documentelor tranzacționale în procese de achizițioare/vânzare de pachete de acțiuni, precum și cu aspecte de reglementare. Înainte de a se alătura Wolf Theiss, Cornelia a colaborat cu o firmă internațională de top prezentă în România asistînd clienți în probleme de drept societar și comercial, precum și data privacy. A absolvit Facultatea de Drept și are o Diplomă de Master în Carieră Judiciară de la Universitatea din București. Este membră a Baroului București.
Iulia Cumpăratu este Avocat colaborator (Associate) în echipa de Corporate M&A. Înainte de a se alătura biroului din București al firmei de avocatură, Iulia a fost stagiar în cadrul mai multor firme de avocatură locale, precum și al unor instituții de stat, a lucrat într-un birou de executor judecătoresc și a participat la diferite concursuri. A fost de asemenea voluntar în cadrul Asociației Sudenților în Drept. Iulia a absolvit facultatea de drept din cadrul universității București și este membră a Baroului București. În prezent urmează un urmează masterat în Dreptul Uniunii Europene la Facultatea de Drept, Universitatea din București.
Ramona Enache este Avocat colaborator (Associate) în echipa de Corporate M&A. Înainte de a se alătura biroului din București al firmei de avocatură Ramona a fost stagiar în cadrul mai multor firme de avocatură locale, precum și al unor instituții de stat. Ramona este specializată în dreptul muncii, drept societar, M&A și drepturile comercial. A absolvit Facultatea de Drept, Universitatea din București și este admisă la Baroul București. Acum urmează un masterat în Dreptul de afaceri la Facultatea de Drept, Universitatea din București
Cătălin Sabău este Avocat colaborator (Associate) în echipa de Banking & Finance. Înainte de a se alătura Wolf Theiss, Cătălin a fost stagiar în cadrul mai multor firme de avocatură locale și internaționale. Cătălin este specializat în drept financiar-bancar și piețe de capital. Experiența sa implică, de asemenea, asistență în probleme de drept societar și fintech. El a fost, de asemenea, redactor-șef al Lawyr.it și membru al ELSA Cluj-Napoca, coordonând grupul național de cercetare juridică. Cătălin a absolvit Universitatea Babeș-Bolyai, Facultatea de Drept, Cluj-Napoca în 2019 și este membru al Baroului București.
Antonia Coman este Avocat colaborator (Associate) în echipa de Litigii. Înainte de a se alătura Wolf Theiss, Antonia a lucrat ca avocat stagiar și a fost intern la mai multe firme de avocatură locale și instituții ale statului. A participat la diferite competiții și a fost voluntar pentru diverse proiecte și asociații. Antonia a absolvit Facultatea de Drept, Universitatea din București și este admisă la Baroul București.
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
Articol 1724 / 2084 | Următorul articol |
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |

CMS CAMERON MCKENNA NABARRO OLSWANG LLP SCP is looking for junior lawyers
GNP Guia Naghi and Partners is looking for a talented lawyer | Technology & Data protection
NNDKP a luat toate premiile pentru jurisdicția noastră la gala ‘Benchmark Litigation Europe Awards 2025’ | Casa de avocați a primit titlul de ‘Firma de avocatură a anului’, iar Emil Bivolaru a urcat pe podium la catogoria ‘Avocatul anului în România’ în materia soluționării disputelor
Țuca Zbârcea & Asociații Tax câștigă premiul „Firma Anului în Domeniul Prețurilor de Transfer”
Bulboacă & Asociații iși reafirmă poziția de forță strategică prin avansarea Roxanei Tiutiu la poziția de Managing Associate și a Ralucăi Ilie-Antonescu la poziția de Counsel
Lawyer – Associate ̸ Senior Associate (1-6 years) | Banking & Finance | Reff & Associates
BOHÂLȚEANU ȘI ASOCIAȚII recrutează avocați stagiari cu 0-3 ani experienta in profesie
LegiTeam: Reff & Associates is looking for a 2 - 6 years Attorney at Law | Dispute Resolution
LegiTeam: Atorney at Law (0 - 2 years) - Dispute Resolution | Reff & Associates
Lexology Capital Markets Rankings 2025 | Cine sunt avocații români care se remarcă în practica de piețe de capital: Anca Simeria (partener, Popescu & Asociații) este considerată „Thought Leaders”. Zsuzsa Csiki (partener, Kinstellar), evidențiată pe segmentul de ”Structured Finance”, iar Loredana Chițu (partener Dentons, în secțiunea ”Debt & Equity”. Un semnal că piața locală poate seta standarde și concura cu jurisdicții consacrate
Voicu & Asociații is looking for Junior level Business Lawyers
ZRVP a asistat UniCredit Bank în materia relațiilor de muncă în contextul fuziunii cu Alpha Bank Romania. Cătălin Micu (partener) a coordonat proiectul, alți trei avocați, în prim plan | Buna colaborare cu factorii cheie din proiect și focusul pe comunicarea eficientă în cadrul organizațiilor implicate a făcut ca toate etapele planificate să fie implementate și inerentele provocări să fie depășite cu succes
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...