ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

Wolf Theiss continuă extinderea biroului din București | Alți patru avocați se alătură firmei și consolidează două grupuri de practică

05 Iunie 2022   |   R. T.

După anunțul recent al cooptării Danei Toma și a Anei-Maria Mustăței în echipa Real-Estate, patru noi avocați se alătură Wolf Theiss în prima parte a anului 2022.

 
 
Biroul din România al firmei regionale de avocatură Wolf Theiss și-a extins echipa de avocați prin noi recrutări în cadrul a două grupuri de practică: Investigații, Răspuns în situaţii de Criză & Conformitate şi Concurenţă & Reglementare. După anunțul recent al cooptării Danei Toma și a Anei-Maria Mustăței în echipa Real-Estate, patru noi avocați se alătură Wolf Theiss în prima parte a anului 2022.

Bogdan Lamatic s-a alăturat echipei Wolf Theiss în mai 2022 în calitate de Senior Associate în cadrul echipei de Investigații, Răspuns în situaţii de Criză & Conformitate. El are peste 15 ani de experiență ca avocat, reprezentând o gamă largă de clienți în domeniul investigaţiilor şi al litigiilor aferente (inclusiv investigații comerciale și de infracțiuni de drept penal al afacerilor), investigații corporative, conformitate și aspecte juridice conexe. Bogdan este recunoscut ca “Next Generation Partner” în Legal 500, ediția 2021, pentru Dreptul Penal al Afacerilor și “Rising Star” în ediția 2020 a aceluiași anuar juridic. Bogdan vine de la Enache Pîrtea și Asociații, unde a fost Partener timp de doi ani. Anterior, a lucrat pentru Mușat și Asociații, între 2013-2020, ca Senior Associate și apoi Managing Associate, unde a asistat numeroși clienți în chestiuni și investigații sensibile la nivel local și internațional. Bogdan a absolvit Facultatea de Drept din cadrul Universității “Nicolae Titulescu” din București în 2006 și deține o diplomă post-universitară în drept penal de la aceeași universitate (promoţia 2015). A fost admis în Baroul București în 2007.


Olimpia Farcaş s-a alăturat Wolf Theiss la începutul acestui an în calitate de Associate în cadrul practicii de Investigații, Răspuns în situaţii de Criză & Conformitate. Până atunci, Olimpia a fost Senior Associate la Băncilă Diaconu şi Asociaţii (firmă membră a Ernst & Young Global Ltd) și anterior a fost Associate la Piperea şi Asociaţii. Este specializată în aspecte de investigaţii şi litigii de drept comercial, insolvență, administrativ și fiscal, drept societar și protecția consumatorilor. A consiliat clienții în redactarea de opinii juridice și i-a asistat și reprezentat în cadrul negocierilor și în fața autorităților administrative la toate nivelurile de jurisdicție, în toate etapele, inclusiv în executarea hotărârilor judecătorești. Olimpia a absolvit Facultatea de Drept din cadrul Universităţii Bucureşti şi deţine un Master în drept fiscal de la aceeași universitate. Olimpia este membră a Baroului Bucureşti din 2011.

"În timp ce le urăm bun venit tuturor noilor noștri colegi, din toate practicile, alăturarea Olimpiei Farcaș și a lui Bogdan Lamatic reflectă şi creșterea rapidă și consistentă a practicii noastre de Investigații, Răspuns în situaţii de Criză & Conformitate, atât în România, cât și în întreaga regiune. Firma noastră este capabilă să asiste și să răspundă mai bine nevoilor clienților în aceste vremuri mai dinamice, cu noi evoluții legislative și o gamă largă de noi tendințe în practică, dublate de multe ori și prin aspecte de cooperare internațională și transfrontalieră", a declarat Bogdan Bibicu, Avocat Partener şi Coordonator al practicii de Investigații, Răspuns în situaţii de Criză & Conformitate la Wolf Theiss Bucureşti.

Claudia Andreescu este Associate în cadrul echipei de Concurență & Reglementare în cadrul biroului din București al Wolf Theiss, din martie 2022. Anterior, Claudia a lucrat pentru firme de avocatură locale, unde s-a axat pe fuziuni și achiziții și concurență. Claudia este avocat cu drept de liberă practică din anul 2020 și deţine o diplomă de licență de la Facultatea de Drept, Universitatea București și două diplome de Masterat în drept - o diplomă în Dreptul internațional și european al afacerilor la Paris 1 Panthéon-Sorbonne și o diplomă în diplomație și negocieri la Școala Națională de Studii Politice și Administrative (SNSPA), Departamentul de Relații Internaționale și Integrare Europeană.

Adrian Manolache s-a alăturat recent echipei  de Concurenţă & Reglementare din cadrul biroului din Bucureşti a Wolf Theiss. Anterior, Adrian a lucrat la Ijdelea Mihăilescu SPARL, unde s-a ocupat de o gamă largă de activități juridice și de servicii de reprezentare pentru diverse companii, de la start-up-uri la lideri globali, în domenii precum drept societar general, energie, protecția datelor și chestiuni legate de proprietatea intelectuală. Înainte de aceasta, a făcut parte din Departamentul de Tehnologie Juridică la KPMG Legal (Toncescu și Asociații SPARL), unde a oferit consultanţă clienților și a contribuit la proiecte de due diligence cu accent pe proprietate intelectuală, protecția datelor și alte domenii. Adrian a absolvit Facultatea de Drept din cadrul Universităţii Bucureşti în 2017 și și-a continuat studiile cu două Masterate, unul în Drept european și celălalt în Droit et gouvernance des affaires internationales et européennes, ambele la Paris 1 Panthéon-Sorbonne.

"Primim în echipa noastră doi avocați tineri şi talentaţi, cu abilități juridice excelente, dornici să construiască alături de noi într-un domeniu cu evoluții și creșteri rapide. Prin recrutarea Claudiei şi a lui Adrian, continuăm extinderea practicii de Concurenţă & Reglementare din București, în concordanță cu numărul și complexitatea în creștere a proiectelor pe care clienții noștri ni le încredințează", a declarat Anca Jurcovan, Avocat Partener şi Coordonator al practicii de Concurenţă & Reglementare la Wolf Theiss Bucureşti.

"Aceste noi angajări consolidează și mai mult biroul Wolf Theiss din București. Noii avocaţi au fost recrutaţi ca răspuns la numărul tot mai mare de dosare complexe și sofisticate în care am fost implicați și la creșterea semnificativă a activității noastre, în general, începând cu 2020. Mă bucur că acești patru avocați dedicați și talentați au ales să se alăture Wolf Theiss și aștept cu nerăbdare să lucrăm împreună cu ei pentru a ne servi mai bine clienții și pentru a ne consolida profilul și prezența pe piața locală", a declarat Bryan W. Jardine, Managing Partner al biroului Wolf Theiss Bucuresti.

 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate** campuri obligatorii


Articol 57 / 6037
 

Ascunde Reclama
 
BREAKING NEWS
ESENTIAL
EXCLUSIV | MPR Partners intră în al treilea arbitraj ICSID, cu pretenții de cca. 383 mil. €, alături de avocații biroului newyorkez Squire Patton Boggs. De cealaltă parte, lângă reclamanți stă o firmă cu 1200 de avocați și 30 de birouri pe mai multe continente
RTPR, lead counsel pentru GreenGroup la achiziția UAB Ecso din Lituania | Avocații au lucrat în 15 tranzacții de M&A, semnate de la începutul anului. Costin Tărăcilă, Managing Partner: Echipa noastră de Corporate ̸ M&A a avut o vară „fierbinte”
Studiu Refinitiv | Sectorul fuziunilor şi achiziţiilor a frânat puternic în primul semestru al acestui an. Activitatea de M&A a scăzut cu 21 % la nivel global, iar în Europa Estică regresul a fost de 18 %. Câteva firme de avocați cu prezență la București strălucesc, însă, în clasamentele globale și europene
Avocații Kinstellar spun că au remarcat preocuparea angajatorilor de a creiona strategii de menținere a personalului-cheie, fiind mandatați în acest sens cu elaborarea unor programe de tip Stock Option Plan sau a unor scheme de bonusare în funcție de performanțe. Activitate intensă în practica de Employment, cu mandate diverse și o echipă expusă la proiecte cu un caracter multidisciplinar
Noul ghid al Comitetului European pentru Protecția Datelor ar putea aduce o creștere statistică a sancțiunilor, spun avocații Wolf Theiss, firmă cu o echipă dedicată proiectelor din acest domeniu | Biroul din București a asistat clienții în tranzacții complexe, care au implicat aspecte mai sofisticate de protecția datelor. Potențialii cumpărători ai unei afaceri sunt din ce în ce mai interesați să înțeleagă riscurile la care se expun din perspectiva protecției datelor și care sunt modalitățile de a se proteja
Wolf Theiss promovează trei avocați din linia a doua care au participate la unele dintre cele mai importante tranzacţii. Brian Jardine, Managing Partner: Promovarea, recunoaștere a contribuțiilor profesionale deosebite la consolidarea poziției de lider pe piața românească a biroului din București
LegiTeam: Reff & Associates is looking for a Senior Associate | Banking & Finance
LegiTeam: Reff & Associates is looking for an Associate | Banking & Finance
BizLawyer îi prezintă pe cei mai buni absolvenți din generația lor | Laura Elena Ionașcu, medie finală 9,79 (2021): Cred că notele din timpul facultății pot fi, într-o anumită măsură, indicatori pentru performanța pe care o vei avea în practică, dar succesul profesional nu este determinat de acest aspect. De o importanță majoră sunt și abilitățile practice dobândite, competențele personale, abilitățile de comunicare, de relaționare, de organizare
Arbitrajul KELAG-Kärntner Elektrizitäts-Aktiengesellschaft and others v. Romania intra în linie dreaptă după ce părțile și-au ales arbitrii. România a mers pe mâna unui avocat cu o bogată experiență în comerț internațional, care a lucrat timp de 20 de ani pentru guvernul mexican
BizLawyer îi prezintă pe cei mai buni absolvenți din generația lor | Ion Arhiliuc a trecut Prutul pentru a studia Dreptul la Iași și a fost unul dintre cei mai buni absolvenți din generația anului 2021, cu nota 9,60: ‘Media a atras anumite oportunități. Apreciez că România oferă toate oportunitățile necesare unui profesionist, însă depinde de fiecare dacă uzează de aceste pârghii’
Pe masa de lucru a avocaților Mitel & Asociații au ajuns proiecte legate de protecția datelor cu caracter personal din ce în ce mai sofisticate. Mădălina Mitel, Partener: Data Protection a devenit o practică de sine stătătoare la nivelul societății noastre, iar mandatele primite sunt dintre cele mai diverse și provocatoare
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...