
Agenţia pentru Protecţia Mediului Mureş va emite luni acordul de mediu pentru hidrocentrala de la Răstoliţa
28 Octombrie 2024
AgerpresPotrivit şefului de la Mediu, pentru emiterea acordului de mediu s-au parcurs toate procedurile, iar după această etapă se va putea trece la restul lucrărilor de executat.
Agenţia pentru Protecţia Mediului Mureş va emite, peste o oră, acordul de mediu pentru hidrocentrala de la Răstoliţa, un proiect de 30 de ani la care nu s-a făcut mare lucru şi pe care mi-am propus să-l terminăm, a declarat, luni, ministrul Mediului, Apelor şi Pădurilor, Mircea Fechet, la Palatul Parlamentului.
"Mai dau o veste bună: peste o oră, spun eu, colegii mei de la Agenţia pentru Protecţia Mediului Mureş vor emite acordul de mediu pentru Răstoliţa. Este un moment istoric, ne chinuim de mult timp să facem acest lucru. La mine în birou am doar două tablouri: unul cu Ion Brătianu şi unul cu un soi de grafic cu toate perioadele, cu toate etapele pe care trebuie să le îndeplinim pentru emiterea acordului de mediu de la Răstoliţa şi sper eu ca astăzi să reuşim în sfârşit să facem acest lucru, pentru că e o restanţă veche. E un proiect de 30 de ani, nu s-a făcut mare lucru şi pe care mi-a propus - în limita a ceea ce trebuie să fac eu, bineînţeles că grosul efortului e la Ministerul Energiei - să-l terminăm, pentru că e păcat de banii care s-au cheltuit acolo deja, îndeplinind în acelaşi timp toate exigenţele legate de protecţia mediului, de evaluarea impactului asupra mediului pe care un astfel de proiect îl va avea şi de toate directivele europene pe care trebuie să le respectăm", a afirmat Fechet, la conferinţa Focus Energetic "Provocările iernii 2024 - 2025 pentru sistemul energetic naţional".
"Mai dau o veste bună: peste o oră, spun eu, colegii mei de la Agenţia pentru Protecţia Mediului Mureş vor emite acordul de mediu pentru Răstoliţa. Este un moment istoric, ne chinuim de mult timp să facem acest lucru. La mine în birou am doar două tablouri: unul cu Ion Brătianu şi unul cu un soi de grafic cu toate perioadele, cu toate etapele pe care trebuie să le îndeplinim pentru emiterea acordului de mediu de la Răstoliţa şi sper eu ca astăzi să reuşim în sfârşit să facem acest lucru, pentru că e o restanţă veche. E un proiect de 30 de ani, nu s-a făcut mare lucru şi pe care mi-a propus - în limita a ceea ce trebuie să fac eu, bineînţeles că grosul efortului e la Ministerul Energiei - să-l terminăm, pentru că e păcat de banii care s-au cheltuit acolo deja, îndeplinind în acelaşi timp toate exigenţele legate de protecţia mediului, de evaluarea impactului asupra mediului pe care un astfel de proiect îl va avea şi de toate directivele europene pe care trebuie să le respectăm", a afirmat Fechet, la conferinţa Focus Energetic "Provocările iernii 2024 - 2025 pentru sistemul energetic naţional".
Potrivit şefului de la Mediu, pentru emiterea acordului de mediu s-au parcurs toate procedurile, iar după această etapă se va putea trece la restul lucrărilor de executat.
"Au parcurs toate procedurile, au făcut dezbatere publică, au integrat toate observaţiile instituţiilor care au făcut observaţii, au ascultat opinia activiştilor de mediu, opinia ONG-urilor şi astăzi spun eu că vor emite acordul de mediu, cel puţin asta mi-au comunicat colegii mei de la Agenţia Naţională pentru Protecţia Mediului. După ce avem acordul de mediu, bineînţeles că putem trece la restul lucrărilor de executat, respectiv la autorizaţie de construire şi ce alte acte administrative trebuie emise ca urmare a obţinerii acordului de mediu. Dar partea cea mai grea şi motivul pentru care stăm pe loc de atât de mulţi ani este legată de acordul de mediu. A durat atât de mult pentru că legislaţia europeană - şi foarte bine că este aşa - spune că, atunci când ai activităţi care ar putea dăuna mediului în vreun fel, acestea trebuie bine analizate, trebuie foarte bine studiate şi, în măsura în care există un impact semnificativ, acest impact trebuie diminuat sau compensat într-un fel, pentru că nu există nicio activitate care să nu aibă vreun impact asupra mediului", a completat ministrul, la finalul intervenţiei sale.
Acumularea hidroenergetică de la Răstoliţa, a explicat el, a presupus o documentaţie foarte riguroasă, deoarece va rezulta o suprafaţă inundată în zonă, în urma realizării proiectului.
"În ceea ce priveşte acumularea hidroenergetică de la Răstoliţa, această amenajare a presupus o documentaţie foarte riguroasă, foarte detaliată, legată de modul în care acel lac - până la urmă vom avea un lac care astăzi nu există, vom avea o suprafaţă inundată acolo - va avea un impact de mediu cât mai redus cu putinţă, înţelegând în acelaşi timp că trebuie să existe un echilibru între impactul de mediu şi beneficiile pe care acel proiect le aduce. Securitatea energetică a României este o chestiune la fel de importantă pentru oricare minister, cum este şi pentru Ministerul Energiei. Şi, din acest punct de vedere, eu consider că toate aceste investiţii astăzi aflate într-un procent de 80%, de 90%, dacă ne referim la Răstoliţa, sau unele chiar mai avansate trebuie terminate cu respectarea tuturor exigenţelor legate de mediu şi e mai bine să dureze mai mult, dar să ştim că ne-am făcut temele la acest capitol, decât să ne grăbim şi să ajungem pe urmă condamnaţi în faţa Curţii Europene de Justiţie", a adăugat Mircea Fechet.
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
Articol 1299 / 19143 | Următorul articol |
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |

BREAKING NEWS
ESENTIAL
Young Professionals to Watch | Pentru Andreia Moraru (Senior Associate), avocat cu un master absolvit în Olanda, reputația internațională a ZRVP a fost garanția că va lucra în mandate de arbitraj internațional de anvergură, alături de o echipă care și-a demonstrat valoarea în piață: ”Toate așteptările profesionale mi-au fost depășite și mă bucur mult că am avut oportunitatea să mă alătur echipei. La ZRVP am simțit întotdeauna că avocații seniori au suficientă experiență încât să găsească drumul și în cazul în care poteca nu este bătătorită”
Women Lawyers | Ileana Nicolescu (Managing Associate) a simțit că BACIU PARTNERS va fi mediul în care va evolua înconjurată de oameni ce o vor inspira nu numai profesional. ”E important pentru fiecare dintre noi să simțim că suntem în locul potrivit pentru etapa din carieră în care ne aflăm, loc care să ofere și premisele să continuăm să creștem”
Studiu Refinitiv | Piața tranzacțiilor de M&A a continuat să crească în Q1 ̸ 2025 pe piețele emergente și la nivel nivel global. CMS își menține poziția fruntașă la nivel global și în Europa de Est, regiune în care și RTPR întră în Top 3
LegiTeam: Zamfirescu Racoţi Vasile & Partners recrutează avocat definitiv | Consultanță
OMV Aktiengesellschaft a mers pe mâna avocaților de la ZRVP într-un alt arbitraj ICC cu statul român și a câștigat încă 47 mil. €, plus dobânzi. Pretenții de alte 50 mil. € la orizont, într-o procedură nouă, inițiată în decembrie 2024, în care lucrează deja aceeași echipă de avocați
Women Lawyers | Femeile avocat redefinesc succesul în avocatura de business. De vorbă cu Irina Picoș (Managing Associate, BSMP) despre leadership feminin, provocări profesionale și lecțiile învățate în carieră: ”Am ales această echipă datorită figurilor feminine ce reprezintă pentru mine adevărate modele în plan profesional și uman și care îmi oferă, zi de zi, inspirația, încrederea și determinarea de a continua munca în profesia de avocat”
PNSA, alături de ALD Automotive la fuziunea cu LeasePlan în Ayvens
Women Lawyers | De vorbă cu Andreea Bende, Partener BACIU PARTNERS și unul dintre fondatorii firmei: ”Femeile avocat joacă un rol important în promovarea eticii și a responsabilității sociale în afaceri, având un impact pozitiv asupra comunităților și societății în ansamblu. Ele aduc perspective diverse și abilități unice în negocieri și strategii legale”
LegiTeam | Voicu & Asociații is looking for Junior level Business Lawyers
Țuca Zbârcea & Asociații aniversează 20 de ani de activitate
ZRVP, alături de dezvoltatorul imobiliar Hagag Development Europe la deschiderea primului hotel Radisson RED din România
NNDKP dezvoltă una dintre cele mai solide practici locale de Dreptul Mediului, cu mandate de impact în industrii cheie, consultanță sofisticată și reprezentare în litigii complexe, gestionate de o echipă specializată | Mădălina Vasile, coordonatoarea practicii: ”Oferirea de asistență personalizată, adaptată realităților juridice și identificarea unor soluții practice și fezabile pentru problemele clienților vor rămâne prioritare”
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...